Naprawiono protezy wyjaśniające ich istotę dla siebie. Są one osadzone w jamie ustnej, aby sam pacjent nie mógł ich zdjąć. Tak, to nie jest konieczne, ponieważ zostały wynalezione właśnie w celu zrekompensowania defektu uzębienia z maksymalnym komfortem dla pacjenta - ubrany i zapomniany! Jedynym warunkiem wytwarzania takich protez jest w rzeczywistości obecność zęba lub zębów filarowych w przypadku mostów.

Rodzaje nieusuwalnych protez

Stałe konstrukcje z zakresu protetyki stomatologicznej obejmują:

  • korony;
  • mosty;
  • zakładki;
  • forniry i luminerzy.

Korony są wykonane z różnych materiałów. Najbardziej nowoczesne rodzaje koron to korony metalowo-ceramiczne i pełnoceramiczne. Korony są ustalone jak na częściowo zniszczonych koronach, których wady są początkowo wypełnione pieczęciami, a na zębach, które mają tylko korzenie. W takich przypadkach w kanale zęba umieszcza się zakładkę kikuta, która pełni funkcję podstawy korony. W przypadku całkowitego braku zęba stosuje się protezy stałe na implantach. Każdy rodzaj ma zarówno zalety, jak i wady, ale przede wszystkim pomaga rozwiązać problemy związane z funkcjami żucia i wadami estetycznymi.

Mosty są bardziej złożonymi strukturami, składającymi się z kilku koron, z których jedna lub dwie są podparte i przymocowane do zębów przylegających do ubytku. W środku, w miejscu brakującego zęba, dołączony jest sztuczny ząb, który trudno odróżnić od prawdziwego zęba. Wyprofilowane protezy nieutwardzalne mają długą żywotność i mogą być naprawiane w razie potrzeby.

Forniry i lumineery to cienkie okładziny ceramiczne, najczęściej stosowane w celu wyeliminowania wad estetycznych frontu. rodzaje stałych protez zęby (przebarwienia, odpryski, nietypowe otarcia, duże przerwy między zębami, stłoczenie lub skrzywienie zębów ). Ten typ protetyki odnosi się do nieusuwalnych mikroprostów.

W jaki sposób wykonuje się stałą protezę?

Wszystkie wersje są wykonane metodą laboratoryjną. Oznacza to, że proces ten nie jest jednoczesny. Podczas pierwszej wizyty lekarz wyjaśnia pacjentowi, które nieusuwalne protezy są lepsze w danej sytuacji i rozpoczynają przygotowania do protetyki. Zwykle polega na gojeniu zębów dotkniętych i wspierających, w razie potrzeby oczyszczeniu kanałów korzeniowych. Następnie lekarz wykonuje odciski i przesyła je do laboratorium, w którym technik dentystyczny wytwarza protezę.