Ugryzienie to pozycja zębów górnej szczęki względem dolnej (zamknięcie zębów). Wiele osób nigdy o tym nie myślało, ale niektórzy muszą teraz pomyśleć, co to jest poprawny i nieprawidłowy ukąszenie i, niestety, rozwiązać ten problem. Często jest wykrywane w dzieciństwie podczas pierwszych wizyt u dentysty, który informuje rodziców, że ukąszenie dziecka musi zostać poprawione. Ale wielu z nich nie znajduje w tym problemu i myślą, że dziecko wyrośnie, a wraz z upływem czasu stanie się to problemem dla dojrzałego mężczyzny, chociaż, jak pokazuje praktyka, lepiej jest korygować ukąszenie w dzieciństwie i okresie dojrzewania, kiedy powstaje ciało.

Konsekwencje złego ugryzienia

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to tylko problem estetyczny, wyrażony w niedoskonałym uśmiechu. Ale w rzeczywistości, niewłaściwy kęs ma również praktyczne szkody, które objawiają się tylko z czasem:

  1. Paradontoza Ze względu na to, że podczas żucia pokarmu występuje nierównomierne obciążenie zębów, z czasem rozluźniają się, między nimi mogą wystąpić szczeliny, a zatem w ciągu 40 lat potrzeba więcej czasu na fotel dentystyczny.
  2. Problem z stawami skroniowo-żuchwowymi. Ponownie, z powodu nierównomiernego obciążenia podczas żucia, połączenia łączące szczęki z kością skroniową mogą z czasem wydać dźwięk kliknięcia, jeśli usta są szeroko otwarte, aw najgorszym przypadku położenie uzębienia prowadzi do bólów głowy.
  3. Problem estetyczny. Dla wielu osób ten przedmiot jest tak samo ważny, jak zdrowie zębów, ponieważ stan emocjonalny w dużej mierze wynika z zadowalającego wyglądu. Przy złym zgryzie profil osoby może wyglądać mniej atrakcyjnie, a także uśmiech.

Leczenie wady zgryzu

niepoprawny kąsek konsekwencji

Zanim zdecydujesz się skorygować zgryz, musisz zrozumieć, że jest to długi proces (co najmniej kilka lat), który wymaga nie tylko okresowego marnowania pieniędzy, ale także wytrzymałości: zmiana pozycji uzębienia nie jest bezbolesna, chociaż ból ten nie jest zbyt wyraźny, ale regularne.

Przed leczeniem niewłaściwego zgryzu musisz doskonale zrozumieć, że musisz znaleźć dobrego ortodonty, którego odwiedzasz przynajmniej raz w miesiącu.

Chociaż korekta nieprawidłowego ukąszenia może być dokonana na kilka sposobów (w tym chirurgii lub wychowania fizycznego), skupimy się na "złotym środku", który pozwala nie schodzić pod nóż chirurga i nie marnować czasu na nieskuteczne ćwiczenia. Jest to kwestia systemu wsporników lub płyt.

Ich metoda ekspozycji jest taka sama, różnica polega tylko na cenie i potencjale urządzenia: szelki są droższe, ale za ich pomocą można uzyskać niemal idealne uzębienie, a płyty są tańsze, ale jednocześnie niektóre wady nie mogą zostać przekształcone w doskonałość.

Leczenie rozpoczyna się od ogólnej inspekcji i pobrania plasterka uzębienia, z którego zostanie wykonany produkt korygujący. Następnie, gdy jest już gotowy, płyta lub aparaty ortodontyczne zaczynają być instalowane, a następnie co 2-3 tygodnie należy udać się do lekarza w celu uzyskania zapięcia. Czasami okresy regulacji sięgają 2 miesięcy, zależy to tylko od tego, która droga i który ząb jest poprawiony.

Rodzaje wad zgryzu

Nieprawidłowy zgryz zębów ma 6 typów:

  1. Dystopia. W tym przypadku zęby znajdują się w uzębieniu w niewłaściwym miejscu. Powodem tego jest często wąska szczęka i szerokie zęby, a niektóre z nich rosną na wierzchu, wystając lekko.
  2. Zgryz krzyżowy. W tym przypadku jedna ze szczęk jest słabo rozwinięta.
  3. Otwórz zgryz. Większość zębów w tym przypadku się nie zamyka: górna lub dolna szczęka jest znacznie szersza niż druga.
  4. Głębokie ugryzienie. W tym przypadku górne zęby nakładają się na dolne zęby o ponad jedną trzecią.
  5. Zgryz sercowy. Posuwaj się naprzód do dolnej szczęki.
  6. prawidłowe ugryzienie
  7. Dystalny zgryz. W tym przypadku problemem jest niedorozwój żuchwy lub nadmierna ilość górnej.

Oznaki niewłaściwego zgryzienia mogą być wyrażane w różnym stopniu i mogą być łączone ze sobą.

Przyczyny nienormalnego zgryzienia

Istnieją dwa główne powody, dla których tworzy się nienormalna okluzja: genetyka i choroby wieku dziecięcego, które zaburzały proces oddychania. Zbyt długie używanie smoczka w dzieciństwie prowadzi również do nieprawidłowego ugryzienia w postaci wąskiej szczęki.