Kwas salicylowy został po raz pierwszy wyizolowany z kory wierzby i od dawna jest stosowany w leczeniu niektórych chorób. Dziś ta substancja jest syntetyzowana i szeroko stosowana w medycynie, kosmetologii, przemyśle spożywczym i innych dziedzinach. Kwas salicylowy jest doskonałym lekarstwem na trądzik - problem, który niepokoi dużą część kobiet.

Zastosowanie kwasu salicylowego w kosmetologii i dermatologii

Kwas salicylowy ma następujący efekt:

 • antyseptyczny;
 • przeciwzapalne;
 • keratolityczny (rozpuszczanie górnej warstwy rogowej skóry);
 • keratoplastyczny (zwiększona nabłonek tkanek).

Dzięki temu kwas salicylowy wchodzi w skład wielu preparatów do użytku zewnętrznego - maści, past, proszków, roztworów, a także kremów, balsamów itp. Ta substancja jest używana w następujących wskazaniach:

 • zwiększone pocenie;
 • wyprysk;
 • łojotok;
 • rude;
 • łupież piżaj;
 • łuszczyca i inne.

Również preparaty kwasu salicylowego są używane do zmiękczania i usuwania zbóż, stwardniałej skóry.

Kwas salicylowy na trądzik i trądzik

Kwas salicylowy jest dość skutecznym i tanim lekiem na trądzik na twarzy, plecach, klatce piersiowej, ale należy go stosować ostrożnie. Apteka może kupić jeden lub dwa procentowy alkoholowy roztwór kwasu salicylowego. Nie można stosować dużych stężeń do tego celu.

Kwas salicylowy może wnikać głęboko w komedo, rozpuszczać sebum, więc zapobiega zatykaniu gruczołów łojowych i oczyszcza je. Ponadto niszczy bakterie, które powodują zapalenie zaskórników.

Również ta substancja walczy z post-trądzikiem, plamami pozostającymi po trądziku z powodu działania keratoplastycznego. Oznacza to, że tkanki naskórka są aktualizowane aktywniej, a zdrowa skóra pojawia się w miejscu małych blizn.

Jak stosować kwas salicylowy w leczeniu trądziku?

Zastosuj roztwór kwasu salicylowego może być 1 - 2 razy dziennie. Jeśli jest trochę trądziku, lepiej zastosować punkt, a jeśli jest dużo, wytrzyj wszystkie dotknięte obszary wacikiem zwilżonym roztworem kwasu salicylowego, omijając okolice oczu i warg. Po kilku minutach spłucz twarz wodą. Następnie możesz zastosować krem ​​nawilżający.

Alkoholowy roztwór kwasu salicylowego (kilka kropli) można dodać do maski, na przykład glinką kosmetyczną, i nakładać na nie raz w tygodniu.

Okazuje się, że nawet zwykłe tabletki aspiryny można stosować w walce z trądzikiem, ponieważ zawiera on kwas salicylowy. Najłatwiejszy przepis na aspirynę: zmiażdżyć 4 - 5 tabletek i rozpuścić w ciepłej wodzie, aby uzyskać pastę. Nakładaj na skórę przez 15 minut, następnie spłucz wodą. Do tej maski można dodać różne składniki: soda oczyszczona, miód, kefir itp.

Skutki uboczne kwasu salicylowego

W przypadku naruszenia zasad stosowania kwasu salicylowego, nieprzestrzegania czasu ekspozycji, mogą wystąpić działania niepożądane:

kwas salicylowy przeciw trądzikowi
 • podrażnienie, zaczerwienienie;
 • swędzenie, łuszczenie się skóry;
 • palić.

Kwas salicylowy w postaci roztworu alkoholu nie może być stosowany na całej powierzchni, jeśli skóra jest sucha. Ponadto, nie można go używać więcej niż dwa razy dziennie, ponieważ w odpowiedzi na nadmierne wysuszenie skóry może prowadzić do zwiększonego wydzielania sebum w odpowiedzi. Nie zaleca się łączenia stosowania kwasu salicylowego z innymi lekami przeciw trądzikowi (zenerit, basiron itp.). Powinieneś także powstrzymać się od produktów z kwasem salicylowym w czasie ciąży, szczególnie w wysokim stężeniu, ponieważ substancja jest łatwo wchłaniana przez skórę.

Najważniejsze jest, aby pamiętać, że trądzik nie pojawia się sam i nie jest zwykłą kosmetyczną wadą, ale sygnalizuje, że coś jest nie tak z ciałem. Dlatego przede wszystkim należy poznać przyczynę powodującą ich pojawienie się i spróbować ją wyeliminować.