Prawie nikt nie będzie twierdził, że piękny uśmiech tworzy atrakcyjny i przyjazny wizerunek dla osoby. Zdrowe i równe zęby są naprawdę jednym z kluczy do sukcesu, a jeśli są skręcone, a szczęki mają nieprawidłowy zgryz, często powoduje to zwątpienie i różne ułomności ciała.

Minęło wiele czasu, odkąd pojawiły się pierwsze klamry wyrównujące zęby, a dzisiaj aparaty ortodontyczne są całkiem wygodne, a nawet piękne. Każdy rodzaj aparatów jest specjalny, więc na pytanie może odpowiedzieć tylko specjalista, który zapyta, który aparat będzie dla Ciebie lepszy. W tym artykule będziemy bardziej szczegółowo opisywać cechy samoligaturującego się lub niezawierającego systemu nawiasów.

Co to są aparaty samoligaturujące?

W zwykłym systemie wspornikowym, drut mocujący jest mocowany do zamków za pomocą metalowych lub elastycznych ligatur. Jest to sztywna struktura, która wymaga stałej regulacji i w której zęby muszą pokonać znaczne tarcie, aby przesuwać zęby. Natomiast nawiasy samoligaturujące to system, w którym łuki mogą się swobodnie poruszać w specjalnych szczelinach zamka. Pozwala to na poruszanie zębami bardziej naturalnie, a jednocześnie szybko i skutecznie.

Zalety samoligaturujących szelek to fakt, że higiena jamy ustnej jest z nimi znacznie uproszczona, a zatem ryzyko jest zmniejszone próchnica . Brak podwiązań i zmniejszenie tarcia może zmniejszyć ból, dyskomfort, prawdopodobieństwo zranienia błony śluzowej podczas leczenia. Czas trwania leczenia przy użyciu nieokreślonych aparatów ortodontycznych jest średnio zmniejszony o 25%.

Rodzaje aparatów samoligaturujących

W zależności od materiału urządzenia rozróżnij następujące elementy rodzaje aparatów ortodontycznych :

  1. Metalowe szelki samoligiruyuschie. Uchwyty wykonane z metalu - najtańsze (jeśli są wykonane ze stali medycznej), ale jednocześnie najbardziej efektywna i praktyczna opcja. Możliwe jest również wytwarzanie zamków z metali szlachetnych - srebra i złota. Metalowe szelki są z powodzeniem stosowane do korygowania najbardziej złożonych anomalii zębów i żuchwy. Są mocne i mają najniższy współczynnik tarcia. Wadą tego rodzaju systemów wspornikowych jest to, że są one bardzo zauważalne, a czas na przyzwyczajenie się do nich jest również dłuższy.
  2. Samoligaturujące szelki ceramiczne. Ortezy ceramiczne są wystarczająco mocne, mają mały współczynnik tarcia, ich noszenie zapewnia mniejszy dyskomfort. system mocowania samoligaturującego Dodatkowo, płytki ceramicznych szelek są wykonane z uwzględnieniem odcienia zębów, dzięki czemu są estetyczne i prawie niewidoczne. Jednak samoligaturujące szelki ceramiczne mają stosunkowo wysoki koszt.
  3. Szafirowe samoligaturujące szelki. Te szelki mają wygląd przezroczystych płytek, prawie nie do odróżnienia od tła zębów. Wykonane z szafiru monokrystalicznego, są bardzo trwałe, higieniczne, nie farbowane, wygodne w noszeniu. Należy jednak pamiętać, że szelki szafirowe będą zauważalne, jeśli zęby mają żółtawy odcień. Mają także wysoki koszt.