Wysypka na twarzy, owrzodzenie i utrata włosów może być prawdziwym problemem dla przedstawiciela pięknej połowy ludzkości. W 15% przypadków przyczyną takich objawów jest kleszcz z rodzaju Demodex. Pozbycie się go nie jest trudne, ale przez długi czas konieczne jest wypełnienie wszystkich zaleceń lekarza i przestrzeganie zasad pielęgnacji skóry.

Demodecosis - co to jest?

Łatwo jest odpowiedzieć na pytanie, czym jest nużyca i jak ją leczyć. Jest to choroba dermatologiczna, której przyczyną jest kleszcz z rodziny Demodex, która jest przedstawicielem ludzkiej mikroflory. W normalnych warunkach żyje on na ciele człowieka, nie powodując dyskomfortu. Zwiększona aktywność kleszczy jest często związana z osłabionym układem odpornościowym i naruszeniem hormonalnego tła pacjenta. Zagrożeni są ludzie o wrażliwej, lekkiej, luźnej i skłonnej do dermatologicznych chorobach skóry.

Ulubionymi siedliskami kleszczy są obszary z obfitym wydzielaniem sebum. Demodex komfortowo czuje się wokół powiek, brody, brwi, fałdów nosowo-wargowych, zewnętrznego kanału słuchowego. Demodex roztocza na twarzy znajduje się na powierzchni skóry i tylko w sprzyjających warunkach zaczyna wnikać w głębsze warstwy, co powoduje problemy skórne.

Demodex - sposoby infekcji

Mite Demodex jest obecny na skórze człowieka przez całe życie, nie powodując żadnych niedogodności dla jego właściciela. Je na koszt właściciela, żyje na nim, ale nie powoduje szkód. Taki związek między kleszczem a człowiekiem nazywa się komensalizmem. Tak więc stosunki komensalistyczne nie są zastępowane przez pasożytnicze relacje, liczba kleszczy nie powinna przekraczać 4 osobników na 6 rzęs lub przez jeden gruczoł łojowy. Gdy warunki są korzystne dla kleszczy, zaczyna się energicznie mnożyć i powodować zmiany w skórze.

Co to jest niebezpieczny demodekoz?

Demodecosis powiek i skóry nie należy do niebezpiecznych chorób, jednak jeśli choroba zostanie rozpoczęta, może to prowadzić do poważnych konsekwencji. Demodecosis u ludzi ma takie negatywne konsekwencje:

 1. Neuroza o wyglądzie. Częściej występuje u samic połowy populacji. Pojawienie się stresu i lęku prowadzi do osłabienia mechanizmów obronnych organizmu i zwiększonej aktywności kleszcza.
 2. Pogorszenie stanu skóry: zaczerwienienie, wrażliwość, świąd, narośla, strupy.
 3. Choroby skóry: trądzik, trądzik różowaty .
 4. Z demodezją powiek: obrzęk powiek, jęczmień, utrata rzęs, niewyraźne widzenie.
 5. Rinofima - wzrost w nosie, szczególnie w zaawansowanym stadium choroby u mężczyzn. To powikłanie wymaga operacji, ponieważ może przekształcić się w nowotwór złośliwy.
демодекс на лице

Analiza dla demodicosis

Przed leczeniem nużycy, dermatolog musi upewnić się, że jest to choroba spowodowana kleszczem. Ostateczny wniosek może podać dopiero po diagnostyce laboratoryjnej, która obejmuje następujące etapy:

 1. Przygotowanie do wyboru materiału. W przypadku badań laboratoryjnych powinieneś się przygotować z wyprzedzeniem: w tygodniu poprzedzającym diagnozę zabrania się używania kosmetyków i kremów, myć żel o wysokiej zawartości alkaliów.
 2. Wybór materiału. Do badania obszarów dotkniętych kleszczem pobiera się skrobanie na Demodeksie. Jeśli uszkodzenie znajduje się w okolicy rzęs, kilka rzęs zostaje wycofanych w celu diagnozy. W celu wyjaśnienia diagnozy może być wymagana metoda taśmy klejącej, której istotą jest badanie mikroskopowe taśmy samoprzylepnej, którą pacjent przykleja się wieczorem do uszkodzonej skóry.
 3. Badania Badanie mikroskopowe liczy liczbę kleszczy na centymetr kwadratowy skóry. Jeśli w tym obszarze znajdzie się więcej niż 5 osobników, wówczas zostanie postawiona diagnoza "demodicosis".

Demodecosis - objawy

Demodecozę choroby dzieli się na dwie formy, wyróżniające się lokalizacją kleszcza:

 • forma skóry;
 • forma oczu.

Jeśli roztocza Demodex mnożą się na twarzy, objawy będą:

 • wysypka trądzikowa różnych gatunków, do której można dodać zakażenie staph z wrzodami;
 • tłusta, błyszcząca skóra z powodu nadmiernej produkcji łoju;
 • swędzenie, nasilające się wieczorem;
 • zaczerwienienie skóry spowodowane procesem zapalnym, prowadzące do nagłego wzrostu krwi tętniczej;
 • wzrost wielkości nosa: obserwowany w zaawansowanym stadium choroby.

Kiedy forma oka choroby ma takie objawy:

 • luźne rzęsy z powodu procesu zapalnego;
 • zmęczone oczy z powodu upośledzonej funkcjonalności rzęs;
 • utrata rzęs spowodowana klęską bańki rzęskowej;
 • czerwone zapalne powieki.
демодекоз у человека

Demodecosis - leczenie

Demodecosis odnosi się do chorób przewlekłych, których nie można wyleczyć, ale możliwe jest uzyskanie stabilnej remisji. Jeśli badania laboratoryjne potwierdziły, że choroba spowodowała roztocze Demodex, leczenie skóry twarzy odbywa się w ciągu 2-3 miesięcy za pomocą leków o następujących właściwościach:

 • wysoka aktywność przeciw kleszczom;
 • zdolność przeciwzapalna;
 • dezynfekcja skóry;
 • redukcja tłustej skóry.

Demodicosis - leczenie twarzy, leki

W przypadku postaci ocznej choroby, stosuje się demagnetyzację Physostigmine i krople do oczu Tosmilen, Armin lub Phosphacol. W przypadku zdiagnozowania demodezji leczenie na twarzy odbywa się za pomocą takich preparatów:

 1. Maść cynkowo-tiolowa do dezynfekcji skóry, jej wysuszenia i zmniejszenia swędzenia.
 2. Żele Metrogil , Metroseptol i Metronidazol zwalczać patogen.
 3. Sulfodekortem maść łagodząca stan zapalny, zmniejsza reakcje alergiczne, zmniejsza liczbę kleszczy.
 4. Szampon Permethrin ma na celu zwalczanie patogenów stawonogów.

Demodecosis - środki folk

Jeśli dana osoba ma kleszcza Demodex, leczenie powinno obejmować leki skojarzone. Tradycyjna medycyna może być bardzo pomocna w zwalczaniu roztoczy. W leczeniu nużycy można zastosować następujące przepisy:

 1. Zgorzały z piołunem. Za jego przygotowanie 4 łyżki. rozdrobniony surowiec wlewa się z litrem wrzącej wody, gotuje przez 5 minut i nalega przez 3 godziny. Spożywać w pierwszym dniu co godzinę (w tym w nocy) przez pół szklanki, następnego dnia - taką samą ilość co dwie godziny, od 3 do 6 dnia - raz na trzy godziny.
 2. Balsamy z sokiem z aloesu. W przypadku rozpoznania nużycy leczenie można leczyć świeżym sokiem. Aby to zrobić, sok zwilża sterylną serwetką i nakłada na powieki.
 3. Glista infuzji. 300 g korzeni glistnika zalać 350 ml oczyszczonego oleju słonecznikowego i umieścić w słońcu na 2 dni. Po przefiltrowaniu mieszaninę wylewa się do pojemnika z ciemnego szkła i umieszcza w lodówce. Jeśli zdiagnozowano demodecozę, leczenie problemów na twarzy odbywa się przez 3 tygodnie, nakładając mieszaninę przed snem na dotkniętą skórę.