Czy jest to korzystne, czy fluor w paście do zębów jest szkodliwe, tak wiele osób kłóci się dzisiaj. W pewnym momencie sądzono, że ten składnik chemiczny jest po prostu konieczny. Ale po oświadczeniu naukowców, że faktycznie jest toksyczny, a do zatrucia potrzebna jest bardzo mała dawka substancji, społeczeństwo zaczęło niepokoić.

Dlaczego fluorek zaczął dodawać do past do zębów?

W rzeczywistości ten element jest potrzebny organizmowi. W małych ilościach powinien on przybywać regularnie. Ale dowody na to, że pasty do zębów z fluorem mogą być użyteczne, naukowcy dostarczyli na początku XX wieku. Udało im się dowiedzieć, co następuje:

  1. Fluor promuje wzmocnienie szkliwa zębów . Kompozycja tego ostatniego obejmuje hydroksyapatyt. Fluor wiąże się z nim i przekształca go w fluorapatyt, bardziej trwały związek, który jest trudny do rozbicia przez próchnicze drobnoustroje.
  2. Pierwiastek chemiczny zapobiega tworzeniu się mikrocząstek Tatar .
  3. Fakt dowiedzenia, że ​​fluor ma działanie bakteriobójcze, został udowodniony naukowo. Fluorki - jony fluorkowe - nie powodują prawidłowego rozwoju patogenów odżywiających się szkliwem zębów. W związku z tym nie pozwalają na rozwój próchnicy. Co więcej, dentyści natknęli się na przypadki, gdy pod wpływem fluoru wyleczono nawet już rozpoczynające się zmiany próchnicze.
  4. Fluorki mogą zwiększać funkcjonalną aktywność gruczołów ślinowych. Czasami zjawisko to może oczywiście być szkodliwe, ale częściej odnosi się do korzystnych właściwości pasty do zębów z fluorem. Wszystko dzięki temu, że wzrost aktywności zapobiega próchnicy - ze względu na to, że ślina zawiera jony fosforu z wapniem, nasycając szkliwo zębów.

Czy fluor jest szkodliwy w pastach do zębów i co?

A jednak fluor jest substancją toksyczną. Jeśli w ciele znajduje się nadmiar, mogą wystąpić zakłócenia w procesie pasty do zębów z fluorem i szkody metabolizm fosforu wapnia i mineralizacja kości.

Fluoroza, choroba zdiagnozowana z nadmiarem żywiołu, objawia się głównie kosmetycznymi wadami zębów. Tworzą białe plamki, które z czasem mogą ciemnieć i stać się podobne do próchnicowych zmian.

Czy fluor jest szkodliwy w paście do zębów? Jeśli nie zostanie połknięty, substancja nie będzie mogła dostać się do krwi i nie zaszkodzi. To samo stężenie fluoru, zawarte w większości markowych produktów dla ciała, jest bezpieczne. Wystarczy dostarczyć użytecznych właściwości, ale nie wystarczy do zatrucia.