Kamień nazębny to zestalona płytka nazębna, która osadza się na zębach i składa się z resztek jedzenia, nabłonka, soli mineralnych, białka i innych składników. W tym artykule postaramy się zrozumieć, dlaczego powstaje kamień nazębny i jak można go usunąć.

Jak powstaje tatar i jak wygląda?

Na początku formacji kamień dentystyczny jest miękki, słabo zabarwiony, a później staje się gęsty, uzyskuje brązowy, żółtawy lub szarawy kolor. Wyjaśnienie tego jest następujące. Pozostałości po jedzeniu są wykorzystywane przez bakterie, które zamieszkują jamę ustną, dla ich środków utrzymania - odżywianie, rozmnażanie, a także wytwarzanie enzymów, dzięki czemu mogą ściśle przylegać do powierzchni zębów.

Kumulujące się przypominające punkt kolonie bakterii stopniowo łączą się, tworząc ciągłą warstwę płytki, która, będąc początkowo miękka i usuwalna szczoteczką do zębów, jest stopniowo mineralizowana przez sedymentację białek i soli zawartych w ślinie. Tartar twardy twardnieje, rośnie i zmienia kolor.

U dzieci, kamień nazębny może nabrać zielonkawego zabarwienia ze względu na aktywność bakterii zawierających chlorofil.Po spojrzeniu na zęby w lustrze wiele osób może zauważyć ciemne plamy na wewnętrznej i zewnętrznej stronie, głównie w pobliżu dziąseł (ale nie na powierzchni żującej). to jest kamień nazębny.

Kamień nazębny może być naddziąsłowy (widoczny gołym okiem) i poddziąsłowy (widoczny za pomocą specjalnych instrumentów dentystycznych).

Dlatego głównym powodem powstawania kamienia nazębnego jest niewystarczające i nieregularne oczyszczenie zębów i jamy ustnej. Kamień nazębny powstaje również u ludzi, którzy mają nawyk żucia tylko z jednej strony i spożywają głównie miękkie pokarmy (naturalne oczyszczenie nie występuje). Proces zaburzeń metabolicznych (zwłaszcza soli) jest kolejną możliwą przyczyną złogów kamienia.

Objawy kamienia nazębnego

Główne oznaki kamienia nazębnego:

  • uporczywy nieświeży oddech;
  • zapalenie i krwawienie dziąseł;
  • zwiększenie długości zębów;
  • rozluźnienie zębów.

Kamień nazębny wpływa na tkanki otaczające zęby, powodując ich uszkodzenie. Bez leczenia kamienia nazębnego zęby stopniowo rozluźniają się i wypadają.

Czyszczenie tatarskie

Leczenie kamienia nazębnego jest ograniczone do jego usunięcia, lub czyszczenie zaleca się robić 1 - 2 razy w roku. Kamień nazębny usuwa się za pomocą narzędzi ręcznych lub metod sprzętowych. Najbardziej efektywny sposób - za pomocą ultradźwięków. Technika ta składa się z trzech etapów:

  • usunięcie kamienia nazębnego;
  • mielenie zębów;
  • polerowane zęby.

Czasami przed zabiegiem nakłada się specjalny środek do pielęgnacji kamienia nazębnego, pozwalając mu delikatnie zmiękczyć, aby ułatwić usunięcie. Po zabiegu można nałożyć specjalną kompozycję ochronną na powierzchnię zębów.

Wielu zastanawiało się, czy boli usunięcie kamienia nazębnego. Odpowiedź brzmi: wszystko zależy od indywidualnego progu bólu. Większość osób nie odczuwa dyskomfortu podczas zabiegu, a jeśli pacjent jest nadwrażliwy na podrażnienie, czyszczenie odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

Leczenie środków na bazie kamienia ludowego

Istnieje wiele środków ludowych na kamień nazębny, ale, niestety, żaden z nich nie jest w stanie skutecznie poradzić sobie z tym problemem, a niektóre "środki improwizowane" mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu zębów. Jak mówią lekarze dentyści, przy niewielkich depozytach stomatologicznych w domu mogą sobie poradzić Czyszczenie tatarskie wybielanie ściernych past do zębów z komponentami do spulchniania płytki nazębnej (bromelaina, polydon, pirofosforany).

Zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego

Aby zapobiec pojawieniu się kamienia nazębnego, możliwe jest tylko przy starannym przestrzeganiu zasad higieny jamy ustnej:

  1. Regularne właściwe szczotkowanie zębów za pomocą wysokiej jakości szczoteczki do zębów i pasty do zębów (w tym oczyszczanie języka).
  2. Używanie nić dentystyczna do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.
  3. Przestrzeganie higieny poza domem (za pomocą gumy).