Rzeka Urugwaj odgrywa bardzo ważną rolę w sferze gospodarczej, przemysłowej i handlu Urugwaj , Brazylia i Argentyna . Naturalne piękno rzeki jest również atrakcyjne dla ruchu turystycznego.

Geografia rzeki Urugwaj

Rzeka Urugwaj wchodzi do systemu wody Atlantyku. Pochodzi z brazylijskich Cordilleras na wysokości około 2 tysięcy metrów, u zbiegu rzek Pelotas i Canoas na grzbiecie Serra do Mar i płynie na południe, wyznaczając ziemie Argentyny, Brazylii i Urugwaju. Mapa pokazuje, że rzeka Urugwaj wpływa do ujścia rzeki Parana (La Plata).

Река Уругвай на картеДельта реки Ла-Плата

Interesujące fakty o rzece Urugwaj

Jeśli zamierzasz odwiedzić jeden z tych trzech krajów, zapoznaj się z faktami na temat rzeki:

 1. Imię, które otrzymała dzięki Indianom Guarani. Urugwaj tłumaczy się jako "rzeka pstrokatych ptaków" lub "rzeka, w której żyje ptak".
 2. Najważniejszymi dopływami rzeki są Urugwaj - Rio Negro i Ibicuy.
 3. Река Рио-Негро
 4. Najważniejsze miasta portowe to Concordia, Salto , Paysandu , Paso de los Libres.
 5. ПайсандуЛодки на реке Уругвай в Колоне
 6. Krajobraz wzdłuż rzeki jest bardzo zróżnicowany. W górnym biegu miasta Sao Tome pokonuje dużą liczbę bystrz, płynących wzdłuż płaskowyżu lawy i tworząc potężne i burzliwe przepływy, szczególnie w miastach Salto i Concordia . W środkowej części rzeki krajobraz charakteryzuje się równinami Argentyna i pagórkowata powierzchnia w Brazylii.
 7. Trasy żeglugowe wzdłuż przełęczy rzeki do Salto i Concordia (ta trasa jest większa niż 300 km). Z Paysandu woda płynąca przez rzekę Urugwaj jest wykorzystywana do celów żeglugowych.
 8. Судоходство на реке Уругвай
 9. System wodny rzeki służy do zaopatrzenia ludności w wodę, a także na potrzeby elektrowni wodnych. Na rzece znajdują się trzy duże elektrownie wodne - Salto Grande i stacje Rincon del Bonnete i Rincon del Baigorria zbudowane na dopływie Rio Negro.
 10. Zbiornik Rincon del Bonnet na Rio Negro jest jednym z największych w Ameryce Południowej;
 11. Port Salto jest najbardziej zaludnionym miastem w kraju po stolicy.

Klimat

Ziemie wzdłuż rzeki Urugwaj należą do subtropikalnego pasa klimatycznego. Najcieplejszym miesiącem jest styczeń (słupki termometru pokazują do +22 ° C), najfajniejsze to lipiec (około + 11 ° C). Ilość opadów w roku waha się w granicach 1000 mm, wilgotność jest w granicach 60%. Wiosną i jesienią, kiedy pada deszcz, obserwowane są powodzie na rzece.

Co jest ciekawego w rzece Urugwaj?

Rozważmy bardziej szczegółowo, co można zobaczyć na rzece:

 1. Natura. Z punktu widzenia piękna krajobrazu, estuarium, źródeł i dopływów Urugwaju, wodospad Salto Grande i wód termalnych na rzece Arapei są interesujące.
 2. Закат на реке Уругвай
 3. Mosty. Pięć międzynarodowych mostów łączących rzekę Urugwaj nosi nazwę Salto Grande, Integration, General Artigos, Generał Libertador San Martin oraz most Agustina P. Justo - Jetulio Vargasa.
 4. Мост Генерала Артигоса
 5. Rezerwat przyrody El Palmar w Concordia.
 6. Заповедник Эль-Пальмар в Конкордии
 7. Zachowaj Esteros de Farrapos w Paysandu.
 8. Muzea rewolucji i historii , celulozownia w Fray Bentos.
 9. Pałac San Jose , pochodzący z połowy XIX wieku i plac Ramirez w Concepcion del Urugwaj.

Jak się tam dostać?

Aby zobaczyć całe naturalne piękno i interesujące miejsca na rzece Urugwaj, trzeba polecieć do jednego z międzynarodowych lotnisk w trzech krajach, w których rzeka płynie. Wszystkie loty do tych regionów odbywają się za pomocą dokowania w jednym z miast w Europie (różne linie oferują kilka tras) lub w USA. Druga opcja wymaga dodania amerykańskiej wizy.