Książka o rodzicielstwie "Po trzech jest już spóźniona" przez prostego japońskiego biznesmena Masaru Ibuki, opublikowanego w latach 70., wciąż wywołuje wiele kontrowersji. Mimo to ta metoda wczesnego rozwoju stała się popularna nie tylko w Japonii, ale na całym świecie.

W tym artykule rozważamy główne przepisy metody Masaru Ibuki "Po trzech jest za późno".

Wczesny start

Masaru Ibuka uważał, że należy zacząć rozwijać swoje dziecko od pierwszych dni życia, ponieważ w ciągu pierwszych trzech lat mózg rozwija się bardzo szybko iw tym czasie tworzy 70-80%. Oznacza to, że w tym okresie dzieci uczą się szybciej, a Ty możesz stworzyć solidną podstawę, która jest niezbędna do zdobycia dalszej wiedzy. Powiedział, że dziecko dostrzeże tyle informacji, ile może spostrzec, a po prostu odrzuci resztę.

Rachunek dla indywidualnych cech

Cały system rozwoju dla każdego dziecka jest opracowywany indywidualnie, w celu określenia zakresu zagadnień interesujących dziecko (to znaczy rozpoznania jego skłonności) i utrzymania tego zainteresowania. W końcu jest to bezpośredni sposób na określenie przyszłego zawodu, a zatem możliwość osiągnięcia większego sukcesu w życiu.

Odpowiedni materiał dydaktyczny

Aby osiągnąć dobry wynik, dziecko nie powinno być otoczone przez samodzielnie wykonane pomoce wizualne, ale dziełami sztuki wielkich ludzi: obrazy, muzyka klasyczna, wiersze.

Aktywność motoryczna

Ibuka nalegał, aby dzieci zaczęły angażować się w różne sporty: pływanie, jazda na rolkach itp., Nawet jeśli uczą się tylko samodzielnych kroków. Jest to konieczne dla rozwoju koordynacji ruchu, zręczności, wzmocnienia wszystkich mięśni. W końcu wiadomo, że silni i dobrze rozwinięci ludzie, bardziej pewni siebie i szybko się uczą.

Aktywność twórcza

Autor metody uznał za obowiązkowe objęcie obowiązkiem zaangażowania dziecka w modelowanie, składanie papieru i rysowanie. Pomaga to wzmocnić zdolności motoryczne dziecka, co prowadzi do rozwoju jego intelektu i zdolności twórczych. Masaru Ibuka zasugerował, aby nie ograniczać dzieci do małych rozmiarów arkuszy, ale dać mu duże prześcieradła na kreatywność, a nie "podpowiadać", jak i co narysować, aby mógł samovyrzitsya.

Nauka języków obcych

Od dzieciństwa, według autora metodologii, po prostu trzeba radzić sobie z językami obcymi, a nawet kilkoma w tym samym czasie. W tym celu zaproponował wykorzystanie nagrań z lekcjami nagranymi przez native speakerów, ponieważ dzieci mają bardzo dobre ucho. Oczywiście, gdy jesteś zaręczony z dzieckiem, musisz użyć dla niego ciekawego materiału: gier, piosenek, rymów z ruchami.

Połączenie z muzyką

Kolejnym elementem wczesnego rozwoju metody Masaru Ibuka jest tworzenie ucha muzycznego. Zamiast popularnych dziecięcych piosenek oferował zapoznawanie dzieci z muzyką klasyczną, a także naukę akademicką. Ibuka podkreślił, że pomogłoby to w podniesieniu jakości przywódczych, wytrwałości i koncentracji.

Zgodność z systemem

Ibuk uznał, że ścisły reżim, z jasnym harmonogramem wszystkich zawodów i procedur higieny, musi być obowiązkowy w jego systemie rozwoju. Jest to konieczne nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców, którzy, aby mieć czas na wszystko, muszą dokładnie zaplanować swój czas.

Tworzenie właściwego tła emocjonalnego

Ale najważniejszy w jego systemie rozwoju Masaru Ibuka rozważał stworzenie odpowiedniego środowiska - otoczenia miłości, ciepła i wiary w jego Technika Masaru Ibuka - po 3 jest już za późno życie. Zalecił, aby matki częściej zabierały dzieci w swoje ręce, komunikowały się z nimi częściej, chwalały je częściej niż beształy, śpiewały kołysanki i opowiadały bajki na noc.

Głównym celem techniki wczesnego rozwoju Masaru Ibuka "Po trzech jest za późno" nie jest zrobienie geniuszu z twojego dziecka, ale umożliwienie mu głębokiego umysłu i zdrowego ciała.

Metodologia Masaru Ibuki z pewnością różni się od innych, takich jak metodologia Montessori lub pedagogika Cecile Lupan , ale ma prawo istnieć.