Lato to czas zabawy i beztroski, szczególnie dla naszych potomków. Rodzice nadal muszą być zbyt uważni, ponieważ w miejscach odpoczynku mogą czaić się wszelkiego rodzaju niebezpieczeństwa. Dlatego zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa podczas wakacji jest niezwykle ważne dla wszystkich matek i ojców. Przy okazji, nie zaszkodzi opowiedzieć o nich dzieciom. I nie chodzi tylko o bezpieczeństwo dzieci w wieku przedszkolnym w lecie. Wielu uczniów gimnazjum i liceum podczas odpoczynku robi wiele głupich rzeczy i szkodzi ciału.

Bezpieczeństwo na wodzie latem

Większość rodzin woli spędzać gorące letnie dni na plażach zbiorników wodnych - jeziorach, rzekach, morzach. Dorośli i dzieci z przyjemnością kąpią się i opalają się, oddychają świeżym powietrzem. Jednak woda może być niebezpieczna. Dlatego przed podróżą do miejsca odpoczynku należy zapoznać się z następującymi zaleceniami:

 1. Nie pozwalaj dziecku pływać bez nadzoru, zwłaszcza na materacach lub nadmuchiwanych kółkach.
 2. Uwolnij potomstwo w wodzie tylko w kamizelce lub ramionach.
 3. Nie pozwalaj dzieciom bawić się w gry, w których uczestnicy chowają się pod wodą lub są "podekscytowani". Taka rozrywka może zakończyć się tragedią.
 4. Nie pozwól pływać w bojach i nurkuj w nieznanych miejscach zbiornika, ponieważ kamienie i gałęzie drzew często prowadzą do obrażeń.
 5. Monitoruj pobyt dziecka w wodzie, aby zapobiec przechłodzeniu.
 6. Aby uniknąć oparzeń słonecznych, nasmaruj skórę dziecka specjalnym filtrem przeciwsłonecznym.

Bezpieczeństwo w naturze w lecie

Jeśli możesz wybrać naturę (las, park), koniecznie przeczytaj zasady bezpieczeństwa dzieci w lecie:

 1. W takich miejscach zwykle występuje wiele roztoczy, których ukąszenia są niebezpieczne w przypadku poważnych chorób (zapalenie mózgu, choroba z Lyme). Dlatego lepiej jest umieścić dziecko w spodniach i zamkniętych butach. Spodnie należy włożyć do elastycznej taśmy skarpet. Nie przeszkadzać w traktowaniu powierzchni odzieży środkiem odstraszającym owady.
 2. Wyjaśnij dziecku, że nie wolno dotykać nieznanych grzybów i jeść nieznanych jagód lub owoców rosnących w lesie - mogą być trujące.
 3. Aby uniknąć gryzienia takich owadów jak trzmiele, osy, pszczoły, powiedz im, aby pozostały nieruchome, gdy są w pobliżu.
 4. Nie pozwól dziecku podejść do zwierząt, które mogą go ugryźć i zarazić go wścieklizną.
 5. Nie pozostawiaj dzieci bez opieki - mogą się zgubić.

Ogólne zasady bezpieczeństwa dla dzieci w czasie wakacji letnich

Niestety, niebezpieczeństwa czekają na dzieci nie tylko w miejscach wypoczynku, ale także na placu zabaw, w drodze, w miejscach publicznych. Jednak przestrzeganie zaleceń pomoże zmniejszyć ryzyko:

 1. Obowiązkowe jest, aby dziecko nosiło nakrycie głowy na zewnątrz, aby temu zapobiec termiczne lub udar słoneczny .
 2. Naucz swoje dzieci, aby zawsze myły ręce przed jedzeniem.
 3. Od lata jest szczyt zatrucia pokarmowego i chorób infekcji enterowirusowych, uważaj na świeżość żywności, zawsze myj warzywa i owoce przed spożyciem.
 4. Pamiętaj, aby nauczyć dziecko przejścia na światłach, powiedz nam o niebezpieczeństwach, które niesie ze sobą samochód.
 5. Powiedz dzieciom, jak prawidłowo zachowywać się na placu zabaw, w szczególności na huśtawce. Należy zbliżyć się do nich z boku; usiądź i wstań, czekając na całkowite zatrzymanie; trzymaj mocno podczas jazdy.
 6. bezpieczeństwo dzieci w lecie
 7. Ważne jest, aby latem nauczyć i przepisy bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Nie pozwól, aby ogniska rosły bez obecności dorosłych. Wyjaśnij niebezpieczeństwo rozprzestrzenienia się elementu ognia w sąsiednich obiektach.
 8. Przestrzegaj schematu picia, aby zapobiec odwodnieniu. Daj dziecku oczyszczoną naturalną wodę bez gazu.
 9. Jeśli Twoje dziecko jeździ na rowerze lub rolkach, załóż mu kask ochronny, ochraniacze na łokcie i nakolanniki.

Stosowanie prostych zaleceń pomoże chronić życie i zdrowie Twojego dziecka i pozwoli Ci spędzić wakacje z maksymalną przyjemnością.