Od najdawniejszych czasów ludzie przywiązywali szczególną wagę do kwiatów, nie bez powodu wciąż uważamy czerń za kolor żałobny, a czerwień kojarzymy z pasją. To prawda, że ​​wraz z rozwojem myśli naukowej zjawisko barwy zaczęto badać pod różnymi kątami, obecnie wyróżnia się fizykę, fizjologię i psychologię percepcji barw. Ostatnia sekcja wydaje się być najciekawsza, ponieważ dwie pierwsze dyscypliny badają "techniczną" stronę zjawiska, a z punktu widzenia psychologii, ulubiony kolor osoby może wiele powiedzieć o jego charakterze, przy pomocy odpowiednio dobranych odcieni można wpłynąć na stan psychiczny osoby.

Co oznaczają kolory w psychologii?

Jak wspomniano powyżej, psychologia może wyjaśnić wybór koloru przez niektóre cechy charakteru osoby lub nastrój w danym momencie. W tym celu opracowano specjalną technikę (test Luschera lub test koloru związku ), co umożliwi określenie charakteru osoby. To prawda, że ​​jego użycie wymaga pewnych umiejętności zawodowych. Ale nie-specjalista może również wiele się nauczyć o sobie, zapoznając się ze znaczeniem swojego ulubionego koloru, co jest akceptowane w psychologii.

  1. Biały kolor jest syntezą wszystkich pozostałych, dlatego często nazywa się go "idealnym" iz tego samego powodu kolor ma wiele znaczeń. Osoba z dowolną postacią może wybrać kolor biały, ale on sam jest gotowy zaakceptować każdego, nie chcąc odepchnąć nikogo.
  2. Wartość czerni w psychologii jest zwykle negatywna. Tak więc osoby, które preferują czarne ubrania są uważane za niepewne, mają ciemne postrzeganie życia i są podatne na depresję. Ciągły wybór koloru czarnego wskazuje na obecność stanu kryzysowego, agresywne odrzucenie siebie lub innych. Częsta zmiana czarnego ubrania na inną, jaśniejsza, może oznaczać zmianę światopoglądu, a pesymistyczny nastrój stopniowo zanika.
  3. Szary kolor wolą rozsądnych i nieufnych ludzi, którzy są przyzwyczajeni do myślenia o każdym kroku, obawiając się, że zostaną zauważeni. Z kolei przeciwnicy szarości mają wyjątkowo impulsywny i niepoważny charakter. Czasami ten kolor wybierany jest w celu ochrony przed światem zewnętrznym, przy silnym zmęczeniu lub w stresującej sytuacji.
  4. To znaczy, że odcienie czerwieni , wszyscy wiedzą, to jest pasja, ale w psychologii ma inne znaczenie. Osoba, która wybiera czerwień jako ukochaną, jest towarzyska, potężna i porywcza, nie jest obca altruistycznym impulsom. Nadmiar czerwieni może wywołać agresję. Ludzie, którzy odrzucają ten kolor, mogą być właścicielami kompleksu niższości, mają tendencję do unikania kłótni, pragnienie samotności i stabilności w związkach ma również swój charakter. Ponadto czerwony kolor może zostać odrzucony z fizycznym lub psychicznym wyczerpaniem.
  5. Brown jest preferowany przez ludzi ceniących rodzinę i tradycje, starających się o proste instynktowne doświadczenia i zmysłowe radości. Ale stały wybór tego koloru może mówić o fizycznym wyczerpaniu.
  6. Żółty kolor mówi o łatwości komunikowania się, inteligencji i spokoju. Jeśli taka osoba jest kochana, wszystkie te cechy są dla niej charakterystyczne, ale jeśli nie jest popularna, bardzo trudno jest nawiązać z nią znajomość. Często żółty wybierają ludzie, którzy uwielbiają zmieniać miejsca.
  7. Kolor niebieski jest lubiany przez ludzi, którzy są skromni i skłonni do melancholii, szybko się męczą i dlatego potrzebują częstego odpoczynku. Taka osoba jest bardzo ważnym poczuciem pewności siebie, lokalizacją innych. Obojętność na ten kolor świadczy o lekkomyślności na polu uczuć, a jego awersja mówi o założonej pewności siebie, która ukrywa izolację. Po przepracowaniu lub zachorowaniu wzrasta zapotrzebowanie na niebieski kolor.
  8. Zielony kolor odsłania osobę, która boi się czyjegoś wpływu, szukając okazji do zdobycia siebie. Ten, kto odrzuca ten kolor, boi się zmiennych życiowych, codziennych problemów i wszelkich trudności. Również ci, którzy starają się osiągnąć sukces nie ze względu na swoje wysiłki, ale z powodu ich wpływu emocjonalnego, nie lubią zieleni. Cóż, ludzie, którzy są na skraju fizycznego lub psychicznego wyczerpania, mogą również odrzucić ten kolor.

Ta wartość to tylko podstawowe, podstawowe kolory, ale każdy odcień można interpretować na swój własny sposób. Różowawy kolor mówi o potrzebie miłości, bycia miłym, pragmatyści odrzucają ten kolor. Orange daje marzycielom z rozwiniętą intuicją, a fioletowy mówi o infantylizmie, sugestywności i potrzebie wsparcia w sporze. W celu interpretacji określonego tonu należy wziąć pod uwagę charakterystykę kolorów, z których się je otrzymuje, i nadać pierwszeństwo dominującemu kolorowi.

Psychologia postrzegania kolorów w biznesie

Znajomość oznaczania kolorów w psychologii jest wykorzystywana w biznesie, zwłaszcza w reklamie. Kolory turkusowy, żółty, rubinowy i niebiesko-fioletowy są najbardziej skuteczne w wywieraniu wpływu na klienta. Niebieska lub czerwona czcionka na białym tle co oznaczają kolory w psychologii postrzegane jako zalecenie. Ale połączenie czerni i bieli w większości przypadków jest nieskuteczne. Luksus jest podkreślony przez połączenie czerwieni i złota, świeżości - w chłodnych odcieniach. Bierze pod uwagę nie tylko sam cień, ale także temperaturę koloru. Na przykład, chłodniejszy biały kolor jest zalecany do sprzedaży bezpośredniej, a cieplejszy cień służy do stworzenia spokojnej atmosfery.

W związku z powyższym opinia, że ​​kolor jest dobrym środkiem do korygowania własnych emocji i uczuć innych, jest dość logiczna.