Wraz z nadejściem chłodu coraz częściej ogarnia nas zły nastrój, zmęczenie, letarg, melancholia, senność ... Nazywamy ten stan niczym innym jak zimową depresją. Znamy wroga z widzenia! Ale teraz pojawia się pytanie, jak sobie z tym poradzić? W rzeczywistości nie jest tak trudno, jeśli wiesz, jakie są przyczyny tej choroby.

W tym przypadku mówimy o przyczynach biologicznych. Są charakterystyczne nie tylko dla ludzi, ale także dla innych żywych organizmów. Nie jest tajemnicą dla nikogo, że wraz z nadejściem chłodu, prawie wszystkie rośliny zmieniają ubrania i stopniowo zasypiają. Zwierzęta zachowują się w ten sposób. Tak więc osoba, by tak rzec, na swój własny sposób "przechodzi w stan hibernacji".

Wszyscy zimą, więc brakuje słonecznego ciepła i światła. Jest to szczególnie odczuwalne w lutym, kiedy zapasy optymizmu już się wyczerpują i nie możemy się doczekać wiosny. Czy można pozbyć się zimowej depresji? Czy potrzebujesz? .. Walka z wrogiem, lepiej się z nim zaprzyjaźnić! Spróbuj cieszyć się tym, pozornie smutnym, stanem i natychmiast zobaczysz wyniki.

Jak uciec od depresji w zimie?

Zimą można zrobić wiele użytecznych i przyjemnych rzeczy: czytać książki, chodzić do teatru, oglądać filmy, owijać się ciepłym kocem ... A może od dawna chciałeś nauczyć się robić na drutach, szyć lub haftować? .. Świetny czas, aby zrealizować swoje stare plany!

Na uwagę zasługują także różne sporty: począwszy od porannego joggingu w parku, kontynuowania treningu w klubach fitness i kończenia w ośrodkach narciarskich ... Najbardziej efektywne w tym przypadku będą ćwiczenia na świeżym powietrzu. W ten sposób nie tylko pozbędziesz się zimowego bluesa, ale także przygotujesz figurę na tak długo wyczekiwane lato.

Jak pokonać depresję w domu?

Jeśli nawet nie licząc pogody na zewnątrz, okazało się, że dzień nie był najlepszy - jest właściwa decyzja. Rozgrzewająca kąpiel z aromatycznymi olejkami i ziołami przed snem pomoże rozładować stres i zrelaksować się po ciężkim dniu. Ogólnie rzecz biorąc, radzimy w zimie, aby zaopatrzyć się w lampy zapachowe i wszelkiego rodzaju świece zapachowe - to da wyjątkowy pozytywny zimowy entuzjazm dla Twojego domu. Nie zapominaj też o takich przyjemnych rzeczach jak kupno nowego szalika, butelka perfum czy para różnych rękawiczek. Takie małe zakupy dodadzą Ci otuchy i będą cię zachwycać więcej niż jeden zimowy dzień.

Oczywiście nie zapomnij o swojej diecie. Na szczęście w naszych czasach w sklepach i supermarketach dostarczaliśmy dużo smacznych i zdrowych potraw. Zwróć uwagę na kolorowe warzywa i owoce, które pomogą zrekompensować brak witamin w organizmie. Przydatne będą także tłuste odmiany ryb: makrela, łosoś, sardynki itp.

Zapamiętaj magazyn substancji odżywczych - orzechów. Orzechy włoskie, orzeszki piniowe, orzechy laskowe, migdały, orzeszki ziemne, pistacje, orzechy nerkowca - wybierz na każdy gust.

Dobrym dodatkiem do zimowej diety jest przyjmowanie niezbędnych witamin A, D, E, a także kompleksu kwasów tłuszczowych omega-3 w kapsułkach.

jak radzić sobie z zimową depresją

Ponadto możesz się rozpieszczać delikatnością, a nawet lepiej - jeśli gotujesz to własnymi rękami. Można sobie tylko wyobrazić, jak smakują domowe przysmaki.

I tak, oczywiście, nie zapomnij o ludziach blisko ciebie. Spędzaj więcej czasu ze swoimi rodzicami, dziećmi, bliskimi, przyjaciółmi ... Daj im swoją opiekę, uwagę, ciepło, miłość i uśmiech, a ona, jak wiesz, "wróci więcej niż raz".

Pamiętaj, że sami tworzymy własny nastrój.

Życzymy, abyś był szczęśliwy i cieszył się życiem o każdej porze roku!