Piękne legendy i legendy o starożytnych bogach, kiedy ludzie żyli w zgodzie z naturą, a we wszystkim, co się wydarzyło, widziały boską sprawę i projekt, do dziś pobudzają wyobraźnię twórczych ludzi. Bogini Afrodyty, najpiękniejsza mieszkaniec Olimpu - ten artykuł jest jej poświęcony.

Kim jest Afrodyta?

Wpływ ludów sąsiednich, a także handel z innymi krajami, pozostawiają ślad na wierzeniach i religii starożytnych Greków, czasami połączone podobne kultów i istniejących bogów zostały wzbogacone o nowe cechy. Kim jest Afrodyta w mitologii greckiej - historycy i archeolodzy uważają, że kult cypryjskiej bogini był pierwotnie pochodzenia semickiego i sprowadzony do starożytnej Grecji z Askalonu, gdzie bogini Afrodyty została nazwana Astarte. Afrodyta wchodzi do panteonu 12 głównych bogów Olimpu. Strefy wpływów i funkcji bogini:

 • płodność natury;
 • według własnego uznania daje ludziom piękno;
 • opiekuje się kochankami, zawieraniem małżeństw i narodzinami dzieci;
 • voluptuousness;
 • miłość;
 • zmysłowość;
 • wysyła erotyczne fantazje i marzenia;
 • karze tych, którzy odrzucają uczucie miłości.
matka Afrodyty

Jak wygląda Afrodyta?

Wraz z nadejściem kultu bogini miłości nastąpił skok w rozwoju sztuki: Grecy zaczęli przywiązywać wielką wagę do reprodukcji nagiego ciała w malarstwie, malowidłach ściennych i rzeźbie. Bogini Afrodyta na początkowym etapie różniła się od wizerunków innych bogów greckiego panteonu, ponieważ była zupełnie naga. Wygląd bogini mówił sam za siebie:

 • piękna, z długimi włosami w kolorze złotej dziewicy;
 • delikatne i delikatne cechy;
 • wiecznie młoda;
 • pełna wdzięku i wdzięku jak łania;
 • oczy koloru szmaragdów.

Atrybuty Afrodyty:

 1. Złota filiżanka wina - człowiek, który pił z kubka, stał się nieśmiertelny i nabrał wiecznej młodości.
 2. Pas Afrodyty - nadał seksualny urok i wzmocnił atrakcyjność ten, który ją założył. W mitach Afrodyta czasami dawała pas do wykorzystania innych bogiń na ich prośbę, by uwieść mężów lub kochanków.
 3. Ptaki to gołębie i wróble, symbol płodności.
 4. Kwiaty - róża, fiołek, narcyz, lilia - symbole miłości.
 5. Jabłko jest owocem pokusy.

Bogini piękna Afrodyty często towarzyszą towarzysze:

 • nimfy są duchami natury;
 • refreny - bogini czasu i porządku w przyrodzie;
 • Eros - bóstwo-łucznik dotykający strzały miłości;
 • Miłosierdzie, boginie radości i radości służą bogini, ubierają ją w piękne stroje i przeczesują jej złote włosy.
mąż Afrodyty

Afrodyta - mitologia

Mity, według których Afrodyta pojawiła się starożytna grecka bogini, inaczej interpretują to wydarzenie. Tradycyjny sposób narodzin, opisany przez Homera, gdzie matka Afrodyty jest nimfą Dion, a sam ojciec jest najwyższym grzmiącym Zeusem. Istnieje wersja, w której rodzicami bogini są bogini Artemida i Zeus - jako związek początków męskich i żeńskich.

Kolejny mit, bardziej archetypowy. Bogini Ziemi Gaja rozgniewała się na męża boga Nieba Urana, z którego urodziły się okropne dzieci. Gaja poprosiła syna Kronosa o zbesztanie ojca. Kronos przeciął sierp z genitaliami Urana i wyrzucił je do morza. Biała pianka powstała wokół obciętego narządu, z którego wyłoniła się dorosła bogini miłości. Wydarzenie to miało miejsce w przypadku ks. Kiefer na Morzu Egejskim. Wiatr sprowadził ją na muszlę na Cypr i wyszła na brzeg. Chóry nosiły złoty naszyjnik, diadem i zabrały go na Olimp, gdzie bogowie spojrzeli na boginię ze zdumienia i wszyscy chcieli wziąć ją za żonę.

Afrodyta i Ares

Afrodyta w mitologii greckiej znana jest ze swojej miłości, wśród swoich ukochanych i bogów oraz zwykłych śmiertelników. W źródłach historycznych mówi się, że mąż Afrodyty, bóg handlu kowalem, Hefajstos, był kulawy i nie lśnił pięknem, tak często bogini miłości pocieszyła w ramionach męskiego i wojowniczego Ares . Pewnego razu Hefajstos, chcąc skazać Afrodytę w związku z bogiem wojny, związał cienką brązową siatkę. Rano, budząc się, kochankowie znaleźli się w zdezorientowanej sieci. Hefajstos w odwecie został zaproszony, by spojrzeć na nagą i bezbronną Afrodytę i Aresa.

Z miłości do boga zniszczenia i wojny narodziły się dzieci Afrodyty:

 1. Fobos - Bóg sieje strach. Wierny towarzysz jego ojca w bitwach.
 2. Deimos jest uosobieniem horroru wojny.
 3. Eros i Anteros są braćmi bliźniakami, odpowiedzialnymi za przyciąganie i wzajemną miłość.
 4. Harmonia - protekcjonuje szczęśliwe małżeństwo, życie w jedności i harmonii.
 5. Jest bogiem ognistej pasji.
Afrodyta i ario

Afrodyta i Adonis

Afrodyta - grecka bogini znała miłość i udrękę cierpienia. Piękna młodzież Adonis, która przewyższyła nawet piękno bogów Olimpu, podbiła serce Afrodyty od pierwszego wejrzenia. Pasja Adonisa była polowaniem, bez którego nie rozumiał swojego życia. Afrodyta towarzyszyła swojemu kochankowi, a sama została porwana przez polowanie na dzikie zwierzęta. Pewnego deszczowego dnia bogini nie mogła pójść z Adonisem na polowanie i poprosić go, by wysłuchał jej próśb dla siebie, ale zdarzyło się, że psy Adonisa zaatakowały ślad dzika, a młodzieniec pospieszył w oczekiwaniu na zdobycz.

Afrodyta poczuła śmierć ukochanego, poszła na poszukiwania, przebijając przez zarośla, wszystkie ciernie i ostre kamienie zranione cierniami i ostrymi kamieniami, bogini odkryła, że ​​Adonis, kieł małego dzika, odszedł zadyszany od straszliwej postrzępionej rany. Na pamiątkę ukochanych kropel jego krwi Afrodyta stworzył kwiat anemonu, który stał się jej atrybutem. Zeus widząc górę bogini, zgodził się z Hadesem, że Adonis spędza pół roku w królestwie zmarłych - tym razem jest zima, przebudzenie natury uosabia czas, kiedy Adonis łączy się z Afrodytą przez sześć miesięcy.

Apollo i Afrodyta

Mit o Afryce, najpiękniejszej z bogiń Olimpu, sprzeciwia się mitom o Apollu, który uosabia najpiękniejszy z boskiego panteonu greckiego. Apollo - bóg słońca olśniewa swoim pięknem i miłością. Syn Afrodyty, Eros, spełniający wolę swojej matki, często uderzał swoimi strzałami genialnym Apollem. Apollo i Afrodyta nie były kochankami, ale były pewnego rodzaju standardem męskim i żeńskim kobiece piękno , znalazł odbicie w greckiej sztuce rzeźby.

Atena i Afrodyta

Bogini Grecji, Afrodyta, postanowiła spróbować swoich sił w jakimś innym zawodzie, poza miłością, i zdecydowała się na spinning. Atena, bogini wojny i rzemiosła, znalazła boginię za obracającym się kołem, od którego nie mogła się równać. Atena uważała to za ingerencję w jej sferę i moce. Afrodyta nie chciała kłócić się z Ateną, przeprosiła i obiecała nie dotykać kołowrotka.

Afrodyta i Wenus

Starożytna bogini Afrodyty tak bardzo lubiła wojowniczych Rzymian, że przyjęli kult Afrodyty i nazwali go Wenus. Rzymianie uważali boginię za ich przodka. Guy Julius Caesar był dumny i stale wspominał, że jego rodzina pochodzi od wielkiej bogini. Zwycięzca Wenus był czczony jako dający zwycięstwo Rzymianom w bitwach. Afrodyta i Wenus mają identyczną funkcję.

Afrodyta i Dionizos

Dionizos - bóg płodności i winiarstwa, na próżno szukał łaski Afrodyty przez długi czas. Bogini często pocieszała się w przypadkowych związkach, a szczęście uśmiechało się do Dionizosa. Syn Dionizosa i Afrodyty, Priap, który pojawił się w wyniku przelotnej fascynacji, był tak brzydki, że Afrodyta porzuciła dziecko. Ogromne genitalia Priapusa, którym dała mu mściwa Hera, stały się symbolem płodności wśród Greków.

kto jest Afrodytą

Afrodyta i Psyche

Starożytna grecka Afrodyta dowiedziała się o pięknie ziemskiej kobiety Psyche i postanowiła ją zrujnować, posyłając Erosa, by zaatakował Psyche strzałą miłości dla najbrzydszych ludzi. Ale Eros zakochał się w Psyche i uczynił ją własną, dzieląc się z nią tylko w całkowitej ciemności. Psyche, która została wezwana przez siostry, postanowiła spojrzeć na męża, gdy spał. Zapaliła lampę i zobaczyła, że ​​Eros leży w jej łóżku. Kropla wosku spadła na Erosa, obudził się i zostawił Psyche wściekle.

Dziewczyna szuka kochanka na całym świecie i jest zmuszona zwrócić się do matki Erosa Afrodyty. Bogini daje biednej dziewczynie niemożliwe zadania: posortuj różne rodzaje ziaren wyrzuconych na jeden wielki stos, weź złote runo z szalonej owcy, weź wodę ze Styksu, aw podziemnym królestwie weź lek do leczenia oparzenia Erosa. Przy pomocy sił natury Psyche radzi sobie z trudnymi zadaniami. Odzyskany bóg miłości, dotknięty troską, prosi bogów Olimpu o zalegalizowanie małżeństwa z Psyche i udzielenie jej nieśmiertelności.

Afrodyta i Paryż

"Jabłko niezgody" to najstarszy grecki mit Afrodyty, Ateny i Hery. Paryż, syn króla trojańskiego Priama, zabawiał się grając na flecie i podziwiając piękno natury, gdy nagle zobaczył, że posłaniec bogów Hermesa zbliża się do niego, a wraz z nim trzy wielkie boginie Olimpu. Z całą gwałtownością Paryż leciał ze strachu, ale Hermes go okrzyknął, mówiąc, że Zeus każe mu osądzać najmłodszą z najpiękniejszych bogiń. Hermes podał Paris złote jabłko z napisem "Najpiękniejszy".

Boginie zdecydowały się przekupić Paryż prezentami, aby otrzymać owoc. Hera obiecała moc Paryża i rządziła Europą i Azją. Atena obiecała wieczną chwałę wśród mędrców i zwycięstwa we wszystkich bitwach. Afrodyta podeszła i pieszczotliwie obiecała miłość najpiękniejszej ze śmiertelników - Helen the Beautiful. Paryż, który życzył Elenie, dał jabłko niezgody Afrodyta. Bogini pomogła ukraść Elenę i patronowała ich związkowi. Z tego powodu wybuchła wojna trojańska.

Afrodyta i Posejdon

Afrodyta, bogini miłości, nie była obojętna na boga morskiego żywiołu Posejdona, który pożądał jej, gdy ujrzała ją nagą w łóżku z Aresem, w chwili, gdy zostali złapani w sieć Hefajstosa. Afrodyta, potrząsając uczuciem zazdrości w Aresie, odpowiedziała Posejdona wzajemnym błyskiem krótkotrwałej namiętności. Bogini urodziła Posejdon córka Rhoda, która została żoną Heliosa - boga słonecznego.