Nawet bogowie mieli podział stref wpływów: ktoś "odpowiedział" na pokój, ktoś - na polowanie i wydobycie ognia, a kobiecej boskiej zasadzie powierzono najcenniejsze koncepcje i przedstawienia ziemskiego życia: miłość, wierność, odwagę. Kobieta - bogini mądrości niosła światu, w przedstawieniach starożytnych ludzi, zrozumienie porządku, czystości i sprawiedliwości wszechświata.

Bogini mądrości w różnych mitologiach

Pragnienie harmonii i sprawiedliwości od czasów starożytnych posiadało umysły ludzi. To prawda, że ​​marzenia o uniwersalnym porządku i umyśle panującym na ziemi, jak wierzyli starożytni mieszkańcy planety, nie mogą same, ale Bogowie zstępujący z nieba. Ludzie ufali swojemu przeznaczeniu właśnie dla nich. Tak więc w starożytnych indyjskich mitach były doniesienia, że ​​bogini mądrości Saraswati jest świadoma piękna, wiedzy i elokwencji.

Uosobieniem porządku i wiecznej prawdy, które powstały z chaosu światowego, w mitach różnych narodów, jest Mądrość, która daje człowiekowi wiedzę o przyczynach i źródłach wszystkiego na ziemi, inspiruje kreatywność, poszukiwanie nowego i zrozumienia wielkiej sprawiedliwości świata. Wcieleniem tych filozoficznych koncepcji w życie zwykłych ludzi była bogini mądrości, Sofia.

Poszukiwanie prawdy i wielkiej sprawiedliwości na świecie uosabiało obraz innej legendarnej bohaterki, umiłowanej przez starożytnych Greków - Atenę, której matką była żona najwyższego olimpijczyka boga Zeusa, bogini mądrości Metidy. To ona przekazała swojej nienarodzonej córce pragnienie poznania, piękna, ostrożnego podejścia do twórczej zasady w człowieku.

Bogini mądrości w starożytnej Grecji

Starożytny grecki wojownik, patronka ludzi sztuki i nauki, ten, który zarządza błyskawicą - tak mieszkańcy Hellady przedstawili jednemu z najbardziej ukochanych i czczonych olimpijczyków - bogini mądrości Ateny. Nie tylko bronił miasta, którego imię nadano na jej cześć, ale uosabiał także moc niebiańską, zdolną do sprawiedliwości, potwierdzającą życie i wiedzę o świecie.

bogini mądrości1

Zgodnie z legendami, Atena Pallada dorastała mądra i sumienna wobec wiedzy dziecka, dlatego zaczęła patronować mistrzom, twórcom, naukowcom. Jej dyskrecja objęła sprawy wojskowe. Bogini mądrości Hellenów strzegła przed lekkomyślnością podczas działań wojennych, zachęcając do odwagi i uzasadnionej odwagi. Pod jej opieką były kobiety w ciąży, pomagała przy porodzie i chroniła pokój i pokój w rodzinie, przyczyniała się do dobrobytu miast.

Bogini mądrości w starożytnym Rzymie

Boski panteon Rzymian jest również zamieszkiwany przez piękne kobiety, które odegrały daleką od drugorzędnych ról, zarówno w życiu boskim, jak i ludzkim. Wśród nich jest bogini mądrości Minerva. Jej patronat nadano ludziom twórcze zawody : artyści, muzycy, poeci, rzeźbiarze. Faworyzował nauczycieli, uzdrowicieli, rzemieślników.

Szukali jej ochrony i pomagali Rzymianom w robótkach ręcznych. Uważano, że może dać inspirację komuś, kto poprosił ją o pomoc. Mieszkańcy Rzymu wierzyli, że Minerwę wyróżnia rozsądek i mądrość, i zwrócili się ku niej w nadziei na sprawiedliwe rozwiązanie problemów, które ich zaniepokoiły. Podobnie jak starożytni Grecy, ten przedstawiciel wyższego kręgu bogów strzegł rodzinnego ogniska, starając się doprowadzić harmonię i miłość do stosunków rzymskich rodzin.

Słowiańska bogini mądrości

W mitologii Słowian słowiańska bogini Vesta jest obdarzona mądrością i umiejętnością odnawiania ludzkiego życia. Jak opowiada historia tych ludów, była młodszą siostrą bogini zimy, zimna i śmierci - Moreny. To właśnie dzięki wizerunkowi Westy Słowianie związali przebudzenie natury, nadejście wiosny i odkrycie cząstki mądrości swoich przodków. Na jej cześć zorganizowali uroczystość spotkania wiosny i odejścia zimy, która została rozliczona wiosenna równonoc .

bogini mądrości2

Co zaskakujące, Słowianie wierzyli, że bogini mądrości żyje w każdej kobiecie, każdy jest nosicielem wielkiego doświadczenia i wiedzy Przodków i zdobywa ten dar, osiągając pełnoletność, czyli czas, w którym mogła się pobrać. Wówczas otrzymuje ona ochronę starożytnych bogów i zdolność przekazywania jej współplemieńcom sumienia poprzednich pokoleń i wielkiej niebiańskiej czystości.

Bogini mądrości w Egipcie

Nawet Starożytny Egipt znał związek, który wymagał mądrości i sprawiedliwości. Zwyczajni śmiertelnicy nie mogli pochwalić się trzeźwością umysłu i nieskazitelnością, dlatego rozwiązanie takich pytań powierzono bogom, a raczej bogini, która była przedstawiona w starożytnych rysunkach siedzących na tronie z kobietą z piórkiem we włosach lub skrzydlatym. To egipska bogini Maat została uznana za ucieleśnienie absolutnej prawdy, sprawiedliwości i uniwersalnej równowagi. Jej nadzieje na obiektywność i mądrość wiązały się z jej imieniem. Była ucieleśnieniem kosmicznego prawa, wymagającego pokuty za grzechy i duchowego oczyszczenia.