Dziś bardzo wiele nosi biżuterię w postaci starożytnych znaków i symboli, a nawet zrobić tatuaże. To prawda, że ​​nie wszyscy rozumieją ich znaczenie, zwracając uwagę tylko na zawiłość znaku. To jest sens jednego bardzo popularnego symbolu - egipskiego krzyża ankh, zrozumiemy to.

Co znaczy ankhkh?

W egipskiej kulturze istnieje zadziwiające połączenie między obrazem a słowem. Hieroglify reprezentują cały symboliczny system, który przynosi wiedzę, ochronę i patronat bogów. Wiele hieroglifów było częścią potężnych amuletów lub były niezależnymi symbolami bezpieczeństwa. Wśród tych znaków jednym z najbardziej znanych jest ankh. Znaczenie hieroglifu ankh jest "życiem", ale symbol mówi o nieśmiertelności. E.P. Bławatski w "Tajemnej doktrynie" uważa ankh za połączenie krzyża, które jest symbolem życia, i koła - symbolu wieczności. Oznacza to, że egipski krzyż jest bez wątpienia wyznacznikiem życia wiecznego. Jednak jego znaczenie jest głębsze niż zwykłe oznaki życia, ponieważ ankh sugeruje transformację procesów życiowych. Również krzyż egipski z rączką można uznać za połączenie postaci kobiecych i męskich - Izydy i Ozyrysa, sojusznika ziemskiego i niebieskiego. Z ezoterycznego punktu widzenia ankh oznacza formowanie zwierzęcego życia i ludzkości z duchowego, boskiego kręgu, a następnie wpadanie w męski i żeński.

Co znaczy tatu ankh?

Jeśli mówimy o znaczeniu tatuażu z ankh, nie ma on tak głębokiego znaczenia. Tak, i robiąc taki tatuaż wartość tatuażu ankh częściej zwracają uwagę na piękno symbolu i jego zdolność do organicznego dopasowania do obrazu, a nie na znaczenie starożytnego znaku. Ale nie robią tego wszyscy, którzy są zainteresowani wartość tatuażu ankh Zrób to w nadziei uzyskania silnego amuletu. Symbol jest uważany za klucz do życia, tak wiele nadziei, po sporządzeniu rysunku, aby uzyskać ochronę przed śmiertelnym niebezpieczeństwem. Również tatuaż z egipskim krzyżem, który jest symbolem połączenia męskich i żeńskich początków, może przynieść harmonię w związkach i ustanowić życie seksualne właściciel.

Oczywiście, ankh jest bardzo pięknym symbolem, idealnie pasuje do innych motywów egipskich i religijnych w tatuażach, ale połączenie należy rozważyć z góry. Na przykład często można znaleźć kombinację chrześcijańskiego krzyża i znaku ankh. Z jednej strony nie ma tu nic strasznego - oba krzyże symbolicznie odzwierciedlają pochodzenie męskie i żeńskie, ale wciąż mają wiele różnic, przez co tatuaż w najlepszym wypadku staje się pustym obrazem, aw najgorszym - doprowadzi do dysharmonii właściciela, którego wynik będzie mały i poważne problemy życiowe.