Kolańska księżniczka Medea pojawia się w mitach starożytnej Grecji jako towarzysz Argonaute Jazona, który pomógł mu zdobyć Złote Runo. W Atenach czczono ją jako boginię zdolną latać nad niebiosami i ożywiając zmarłych, ale niektóre chronologiczne niespójności sugerują, że w Grecji mogą istnieć dwie postacie o tym imieniu. Czy tak jest?

Medea - kto to jest?

Według starożytnych legend greckich, bogini Medea była córką oceanida Idia i król Eeta, który był wnuczką słonecznego bóstwa Heliosa. Jest uważany za część legend o Hellenach w wieku bohaterskim, które poprzedzały wojnę trojańską. Wraz z Jasonem, Heraklesiem, Perseuszem, Tezeuszem i innymi postaciami, wizerunek kobiety jest pograniczną postacią, która jednocześnie znajduje się w starym świecie chtonicznych bóstw i szamanów oraz nowej epoki brązu w Grecji. Wizerunek księżnej opisany jest w takich pracach jak:

 • tytułowa tragedia Eurypidesa;
 • wiersze "Argonautics" Apolloniosa z Rodos i Guy Valerius Flaccus;
 • gra Seneca;
 • wiersz "Metamorfoza" Owidiusza.

Medea - mity starożytnej Grecji

Kto jest mitem Medei, znany jest z opowieści o przygodach Argonautów. Gdy odważni żeglarze, dowodzeni przez Jasona, przybyli do Colchis, bogowie patroni zainspirowali piękną księżniczkę z namiętną miłością do przywódcy. Umiłowana Medea obiecała ją poślubić, a ona w zamian pomogła pokonać próby, które jej ojciec dał gościom. Wbrew woli jej rodziców, dziewczyna uciekła z domu na statku "Argo" i brutalnie zmasakrowała swojego brata Apsyrta, by opóźnić pościg. Następujące osoby kojarzą się z imieniem córki Eeta:

 • kobieta-argonauta Atlantydy (jej bogini wyleczona podczas wędrówki po wodzie);
 • władca Iolka, Pelius, którego zniszczyła dla miłości Jasona;
 • Zeus, zakochując się w niej, ale odrzucony;
 • Król Aegeus, drugi mąż Medei;
 • Jego syn Tezeusz, który zasiadł na tronie;
 • Herakles, uzdrowiony przez boginię słońca;
 • Brat Eety, Perce, który przejął władzę siłą, ale został obalony i zabity przez bohaterkę;
 • Achilles - według niektórych mitów był także małżonką królowej.
Medea

Medea i Jason

Często, gdy pamiętana jest czarodziejka z Colchis, nazywają ją imieniem jej męża Jasona, którego Medea zakochała się wbrew jej woli. Po tym, jak dziewczyna pomogła argonautom zdobyć upragnione Złote Runo, aby uśpić smoczą straż, uciekła z bohaterem i spłynęła po świecie, przynosząc ze sobą dobro i sprawiedliwość. Na statku "Argo" połączyli się w małżeństwo, urodziło dwóch synów, ale później, w Koryncie, lokalny władca Creon chciał wydać jego córkę Glaucusowi za Jasona. Argonaut nie był przeciw. Wtedy gniewna Medea zabiła dzieci od niego, zatruła jej rywala i zniknęła w uskrzydlonym rydwanie.

Medea i Theseus

Wędrówki bogini słońca sprowadziły ją do Aten, gdzie stała się żoną Egei i urodziła syna Medy. Rodzinną idyllę zaniepokoiło pojawienie się dziedzica, Tezeusza, który dorastał w tajemnicy przed wszystkimi w Tresenie. Nawet car nie wiedział, że jego syn jest przed nim, a jego żona poczuła się zagrożona i przekonana, by otruć gościa. Trucizna została wlana do kubka, ale tylko Tezeusz przyniósł ją do ust, Aegey wyrzucił truciznę z rąk, widząc swój miecz przy pasie, który pozostawił jako spuściznę synowi.

Tutaj są pewne sprzeczności i niespójności. W jaki sposób argonauta Tezeusz mógł spotkać się z macochą przed pójściem na złote runo? Jeśli mit Medei i Tezeusza jest prawdziwy, to tylko jeśli:

 • Tezeusz nie pływał po Argo;
 • W greckich legendach była inna kobieta o tym samym imieniu - próbowała otruć księcia.

Filmy o Medei

Istnieje przypuszczenie, że Medea jest starożytną grecką boginią, bohaterką bajek i eposu korynckiego, czyli zbiorowym obrazem kilku postaci. W dziełach pisarzy greckich i rzymskich zmieniły się jego cechy, a później autorzy, artyści i filmowcy przedstawili go na różne sposoby. Możesz zobaczyć ucieleśnienie mitycznej bohaterki w takich filmach jak:

 1. Medea , 1988. Dramat Lars von Trier, przedstawiający prawdziwą tragedię morderczej matki.
 2. "Jason and the Argonauts" , 1963. Taśma przygodowa o przygodach poszukiwaczy Golden Fleece.
 3. "Merry Chronicle of the Dangerous Journey" , 1986. Radziecka muzyczna adaptacja mitu o nawigatorach na "Argo".
 4. "Medea" , 1969. Bezpłatny wykład starożytnych legend greckich od Paola Pasoliniego.