Technika Glena Domana Każdy rodzic chce wychować cudowne dziecko od swojego dziecka. Czego nauczyciele i psychologowie nie wymyślili, aby im pomóc w tej sprawie. Wiele nowoczesnych technik pozwala na rozwój niemowląt niemal od kołyski. A jednym z najbardziej popularnych dzisiaj jest system Glen Doman. Lekarz wojskowy G. Doman w latach 40. otworzył okazję do zwiększenia aktywności mózgu u dziecka. Rezultatem jego pracy był oszałamiający sukces, kiedy dzieci zaangażowane w jego system, zaczęły wyprzedzać swoich rówieśników w rozwoju umysłowym o 20%. Oprócz metod pedagogicznych, metodologia wczesnego rozwoju Doman ma zarówno pozytywne, jak i negatywne recenzje. Spróbujmy, a my rozumiemy ten system i oceniamy jego skuteczność.

Technika Domana - "magiczne" karty

Nie jest tajemnicą dla nikogo, że fizyczna i psychiczna aktywność dziecka poniżej trzeciego roku życia jest silnie powiązana. Wykonując różne ruchy, dziecko rozwija swój mózg, a podczas uczenia się procesu myślenia dziecko aktywuje rezerwy fizyczne. Glen Doman, jako fizjoterapeuta, uważał, że dzieci poniżej pierwszego roku życia mają wyjątkową zdolność uczenia się. Dlatego też, tworząc własną technikę, zdecydowanie zalecił rozpoczęcie od dziecka z praktycznie pieluchą. Karty edukacyjne Domana zostały stworzone do pracy w dwóch kierunkach - rozwoju danych językowych i matematycznych dziecka. Autor metodologii był przekonany, że te dwa typy aktywności umysłowej są wrodzone. Liczne praktyki dowiodły, że dzieci, które rozwinęły się zgodnie z tym systemem, stają się uczonymi i odnoszącymi sukcesy ludźmi. Od niemowlęctwa, kiedy mózg wciąż ewoluuje, dzieci zaczynają zdawać sobie sprawę, że nie ma ograniczeń co do doskonałości. Dlatego technika musi być stosowana dokładnie w niemowlęctwie, kiedy mózg nie został jeszcze całkowicie uformowany.

Jak tworzyć karty Doman i jak z nimi pracować?

Jedną z zalet tej techniki jest to, że Karty Glen Doman Zrobię to sam. Aby to zrobić, potrzebujesz zwykłego białego kartonu, który musisz pokroić w kwadraty o wymiarach 30x30. Jeśli planujesz rozwinąć umiejętności językowe dziecka, znaki powinny być prostokątne. Oto przykład, jak tworzyć karty z numerami do 10 za pomocą metody Doman:

 • Za pomocą czerwonego pisaka z grubym prętem nałóż punkty od 1 do 10 na kartach. Można je umieścić na talerzu w absolutnie chaotycznej kolejności;
 • na odwrocie karty wpisz liczbę równą liczbie punktów;
 • Na krawędziach kart opuść pola, aby karta nie zamykać punktów.

Ta sama zasada jest używana podczas nauczania słów. Na kartach słowa pisane są dużymi literami, a na odwrotnej stronie są powtarzane, aby można było zobaczyć, co pokazujesz dziecku. Jeśli masz drukarkę, ułatwi to czasami, ponieważ drukowanie kart może być znacznie szybsze niż ich rysowanie.

Karty Doman Glen, jak każda technika, wymagają przestrzegania kilku zasad. Ważne jest, aby je zapamiętać przed rozpoczęciem szkolenia i nie zapomnieć o pracy z dzieckiem.

Pamiętaj, im młodsze dziecko, tym łatwiej będzie mu przejść szkolenie.
 1. Chwal dziecko za każdy sukces. Wtedy będzie bardziej skłonny do zajmowania się tobą.
 2. Pokaż dziecku kartę nie dłuższą niż 1-2 sekundy. W tym czasie musisz tylko mieć czas na wypowiedzenie słowa zapisanego na karcie lub na numerze, jeśli uczysz się matematyki.
 3. Demonstracja kart o tych samych słowach powinna być powtarzana nie więcej niż trzy razy dziennie.
 4. Im więcej materiałów wprowadzisz na każdy dzień szkolenia, tym więcej Twoje dziecko będzie mogło zapamiętać. Jeśli dziecko poprosi o więcej kart - zrób więcej.
 5. Nie zmuszaj dziecka do nauki, jeśli nie chce. Pamiętaj, że dziecko może być zmęczone, może być nie nastrój, itp. Jeśli zauważysz, że dziecko się rozprasza, odsuń szkolenie na jakiś czas.
 6. Nie zapomnij angażować się z dzieckiem każdego dnia. Wskazane jest, aby wybrać ten sam czas, aby dziecko już wiedziało, że będzie zajęcie i czeka na niego.
 7. Przygotuj się na zajęcia z wyprzedzeniem. Potasuj karty tak, aby za każdym razem, gdy kolejność słów i liczb była inna, a także pomiędzy starszymi był nowy materiał.
 8. Nie powinieneś nagradzać dziecka za jego sukces słodyczami i gadżetami. W przeciwnym razie będzie miał związek, że nauka wiąże się z czymś smacznym.
 9. Rozpocznij zajęcia, gdy dziecko jest w dobrym nastroju. Pamiętaj, że rozwój dziecka nie powinien stać się torturą. Powinien podjąć twoje działania jako grę. Wtedy twoje lekcje przyniosą mu radość.

Wady metody Glen Doman

Na koniec warto wspomnieć, że metoda Glenna Domana ma swoje wady. Najważniejsze jest to, że dziecko jest pasywne w klasie. Technika uczy tylko zapamiętywać, ale nie odzwierciedlać. jak tworzyć karty doman W ten sposób dziecko absorbuje ogromne ilości informacji, ale emocjonalna percepcja badanych obiektów nie jest w żaden sposób związana. Nie widzi rzeczywistych badanych przedmiotów za słowami i liczbami. Dlatego, aby nie zamieniać dziecka w "bezduszną encyklopedię", oprócz lekcji kart, ważne jest, aby pokazać i powiedzieć, jak wygląda w rzeczywistości, co zostało zbadane, a w przypadku liczb, warto zacząć studiować ilościowe właściwości liczb.

Pamiętaj, że rozwój dziecka powinien być harmonijny. A jeśli zdecydujesz się wyhodować wielkiego człowieka, nie możesz ograniczać się tylko do kart. Bycie rodzicem to świetna robota. Ale jego wyniki nie będą długo czekać i na pewno będą pozytywne.