Metoda wczesnego rozwoju Glen Doman została opracowana ponad 50 lat temu, gdy był jeszcze młody, amerykański neurochirurg Glen Doman zaczął leczyć dzieci z poważnymi uszkodzeniami mózgu. Z biegiem czasu Doman i jego koledzy opracowali cały system, dzięki któremu stało się możliwe nie tylko przezwyciężenie negatywnych skutków urazów u dzieci, ale także rozwinięcie ich zdolności intelektualnych powyżej średniej.

Metoda nauczania Domana udowodniła, że ​​prawie każde dziecko jest potencjalnym geniuszem. Rodzice powinni tylko prawidłowo i na czas ujawnić zdolności dziecka, pomagając mu w realizacji własnego potencjału.

Karty Glen Doman

Głównym elementem techniki Doman są karty. Wszystkie klasy mają wspólną strukturę. Dziecko pokazuje karty, w których słowa pisane są dużym czerwonym nadrukiem, a słowo pisane jest głośno i wyraźnie wymawiane na głos. Czas trwania jednej lekcji nie przekracza 10 sekund, ale w dniu może być kilka takich lekcji, w zależności od nastroju i pożądania dziecka. Nieco później, gdy dziecko przypomniało sobie pierwsze karty, stopniowo wprowadza karty z obrazem dużych kropek (także czerwonych) do nauki liczenia oraz karty z obrazami prostych obiektów i obiektów otoczenia dziecka.

Później opracowano technikę rozwijania umiejętności fizycznych dzieci, wiedzy encyklopedycznej, języków obcych i umiejętności muzycznych.

Rezultat pracy z chorymi dziećmi był po prostu przytłaczający. Dzieci opóźnione w rozwoju bardzo szybko przewyższyły swoich rówieśników o wskaźniki intelektualne średnio o 20%, wykazywały nadzwyczajne zdolności twórcze, talenty muzyczne i gimnastyczne, głęboką wiedzę encyklopedyczną.

Jak wyszkolić dziecko według metody Glen Doman?

Dziś każdy może uczyć czytania metodą Glenna Domana w domu, ponieważ wszystkie niezbędne materiały są wykonane ze zwykłego grubego kartonu, a słowa lub kropki na nich można narysować, na przykład, z czerwonym gwaszem. I możesz ułatwić sobie zadanie, pobierając od nas gotowe karty Glan Doman i drukując je na drukarce.

Zaletą metodologii jest również to, że można ćwiczyć praktycznie Metoda karty Domana od urodzenia W przypadku zajęć wybierz czas, w którym dziecko jest czujne, pełne i w dobrym nastroju. Pierwsze lekcje powinny być krótkie, aby nie mieć czasu, aby zawracać sobie głowę dzieckiem. To pobudzi proces poznawczy w przyszłości. Stopniowo dodaje się karty, lekcja się wydłuża, ale zawsze powinna kończyć się wcześniej, niż chce. Zajęcia można powtarzać tyle razy dziennie, ile możesz. Najważniejsze, że zarówno ty, jak i dziecko cieszycie się tą grą.

Lekcje mogą odbywać się w dowolnym języku, najważniejszą rzeczą jest wymawianie wyrazów w sposób jasny i poprawny.