Tkanina rozciągliwa (inny wariant wymowy jest rozciągliwy, ponieważ sama nazwa pochodzi od angielskiego słowa stretch - "stretch") - specjalny rodzaj dowolnego materiału, do którego syntetyczna elastyczna nić jest dodawana do procesu produkcji. Zwykle do tego celu stosuje się włókna elastanu, lycry lub spandeksu. Takie materiały są szeroko stosowane do szycia różnych ubrań.

Zalety i wady rozciągliwej tkaniny

Jako główny materiał, do którego dodaje się elastyczną nić, można użyć satyny, dżinsu, dowolnej dzianiny, żakardu i wielu innych. Oznacza to, że prawie każde płótno w produkcji może być bardziej rozszerzalne. Łącznie procent włókien syntetycznych w takich tkaninach może wynosić od 1 do 30%, a im wyższy, tym bardziej elastyczny będzie materiał.

W zależności od sposobu wytwarzania takich tkanin rozróżnia się dwa typy: rozciąganie bi-rozciągające (gdy do nitek osnowowych tkaniny i nitek kaczych dodaje się nitkę syntetyczną, która umożliwia rozciąganie powstałego materiału w obu kierunkach) i rozciąganie mono (gdy włókna elastanu lub Lycra występuje tylko w kaczce lub w podstawce, taka tkanina rozciąga się tylko wzdłuż lub w poprzek).

Główną zaletą takiej tkaniny jest możliwość idealnego dopasowania do ciała, biorąc pod uwagę wszystkie cechy anatomiczne. To dzięki elastycznej tkaninie możliwość szycia dżinsów i obcisłe spodnie całkowicie dopasowana noga. Ponadto takie materiały są aktywnie wykorzystywane do tworzenia kostiumów scenicznych i sportowych.

Drugą zaletą jest zwiększona wytrzymałość tkanin elastycznych. Podczas noszenia tracą swój kształt, trudniej jest go rozerwać lub pocierać. Jednocześnie zachowane są wszystkie zalety włókien naturalnych wykorzystywanych w produkcji, takie materiały oddychają, ciało czuje się w nich dość dobrze.

Brak tkanin elastycznych można nazwać trudnością w opiece nad przedmiotami, pranie i prasowanie jest konieczne tylko w temperaturze wskazanej na etykietach, a lepiej jest suszyć na wieszaku lub nawet manekinie, ponieważ włókna syntetyczne mogą kurczyć się podczas procesu prania. Takich tkanin również nie można prasować za pomocą pary.

Rozciągliwe elementy z tkaniny

Warto wspomnieć o kilku najpopularniejszych modelach rzeczy wykonanych z elastycznej tkaniny.

Jest to oczywiście różnorodność modeli. dżinsy stretch idealnie pasuje do figury, podkreślając wszelkie formy i smukłość nóg. Te dżinsy stały się prawdziwym must-have dla nowoczesnej dziewczyny i są absolutnie odpowiednie na każdą okazję: do chodzenia do szkoły lub pracy, na spacery, do wyjścia z miasta. Dzięki elastycznym niciom w tkaninie, elastyczne dżinsy nie tylko dobrze się dopasowują, ale również nie utrudniają ruchów, dlatego w takich dżinsach praktycznie dozwolona jest dowolna aktywność.

Rozciągliwe spodnie pojawiły się po elastycznych dżinsach. Są lubiane przez bardzo zapracowane dziewczyny, które muszą zawsze wyglądać idealnie, ale nie ma czasu na codzienne prasowanie spodni. Zazwyczaj takie spodnie są wykonane na bazie bawełny.

Wiele osób jest również zainteresowanych odpowiedzią na pytanie, jaki rodzaj tkaniny to koszulka rozciągliwa. Taki materiał jest również wytwarzany za pomocą elastycznych nici, ale zamiast przeplatać wątki osnowowe i wątkowe, stosowana jest technika dziania. T-shirty, koszule, sukienki, spódnice i wiele innych są wykonane z tego materiału.

Znaleziono zastosowanie rozciągania i w branży obuwniczej. Buty stretch to często jedyny sposób, aby wybrać wygodny i obcisły model, gdy cielęta są zbyt cienkie lub chcesz wybrać buty, które obejmują zarówno kolana, jak i nogę, czyli pończochy.

rozciągnąć fabric1rozciągnij fabric2rozciągnąć fabric3
rozciągnąć fabric4rozciągnij fabric5rozciągnąć fabric6
rozciągnij fabric7rozciągnąć fabric8rozciągnąć fabric9