Chcąc schudnąć, zwykle dążymy do klubu fitness, gdzie zastanawiamy się, jakiego rodzaju ćwiczenia wybrać. Obecnie istnieje wiele kompleksów mających na celu podniesienie ton i poprawę kształtu. Jedną z tych nowoczesnych technik stała się krok aerobiku do utraty wagi.

Co to jest step aerobik?

Step aerobik wymyślił Gina Miller - amerykańską atletkę. Po kontuzji znalazła rehabilitację w ćwiczeniach na schodach. Od tego czasu specjalna platforma została wykorzystana jako krok, a technika zyskała popularność na całym świecie. Sama nazwa "krok" jest tłumaczona jako "krok". To jest aerobik oparty na krokach, mianowicie na zmiennych krokach do muzyki od kroku do podłogi i pleców. Krok po kroku następuje w rytmie tańca i nie jest trudny dla początkujących.

W aerobiku krokowym jest ponad 200 wariantów kroków. Oczywiście nie będziemy wszystkiego opisywać, dotkniemy tylko głównej rzeczy.

  1. Stoisz dokładnie na podłodze na obu nogach, platforma jest skierowana w Twoją stronę. Następnie, do muzyki, wykonujesz krok na platformie jedną nogą, następnie kładziesz drugą, potem jedną stopę na podłodze, jedną stopę na podłodze. W tym rytmie jest trening. Główna zasada - musisz postawić stopę nie na pełnej stopie, ale tylko na skarpetce, koncentrując się na środku platformy, aby uniknąć obrażeń i siniaków. Podczas kroków ręce mogą poruszać się naturalnie lub wznosić w rytm kroku.
  2. step aerobik do utraty wagi1
  3. Zazwyczaj główny ruch łączy się z zaostrzeniem kolana. W tym przypadku, kładąc jedną stopę na platformie, zgina się drugą w kolanie i podciąga, po czym kładzie ją na podłodze, gdzie zwraca się drugą stopę. Powtórz na drugiej nodze.
  4. krok aerobik do tańca
  5. Zajęcia na platformie sugerują również ćwiczenia poziome, na przykład ćwiczenia z platformy lub prasowanie, z naciskiem na nogi na platformie. W tym przypadku zwiększa się efekt ćwiczenia.
  6. step aerobik wyszczuplający-pompki
  7. Zazwyczaj aerobik do stepu rozpoczyna się od rozgrzewki, w której znajduje się również syfon. Pochylając jedną stopę na platformie, sączysz drugą z powrotem lub na boki.
  8. step aerobik do odchudzania
  9. Często mini-hantle są połączone z treningiem na platformie, łącząc wpływ na mięśnie rąk i nóg.
  10. step aerobik do utraty wagi2

Ile kalorie pali aerobik, zależy od intensywności treningu i czasu jego trwania. Jednak pytanie - czy krok aerobik pomaga schudnąć, można śmiało odpowiedzieć twierdząco. Trening taki odbywa się w trybie średniej intensywności. Podczas treningu zaangażowane są wszystkie grupy mięśniowe. Oczywiście główny nacisk kładziony jest na biodra i pośladki.

Step aerobics: korzyści i szkody

Ze względu na intensywność treningu aerobik na stepie ma przeciwwskazania. Najważniejszym z nich jest wysokie ciśnienie. W trakcie treningu duży ładunek trafia do serca, a zatem możliwe są zaostrzenia chorób nadciśnieniowych.

Kolejnym przeciwwskazaniem są żylaki. Sam aerobik dotyczy głównie nóg, co nie jest bardzo pożądane dla osób cierpiących na obrzęk, rozszerzenie i chorobę żył.

Jak każda aktywność fizyczna, aerobik na krok ma swoje zalety i wady. Jednak korzyści są jeszcze większe. Główną zaletą jest efekt stepowania aerobiku, który będzie zauważalny po kilku treningach. W końcu zajęcia na platformie są bardziej energiczne i bardziej aktywne niż inne rodzaje aerobiku. Wśród niewątpliwych zalet jest również wzrost tonów i nastroju. Ponadto trening krokowy ma pozytywny wpływ na mięsień sercowy, wzmacniając go. Oczywiście, wpływ aerobiku na ciało indywidualnie, jednak znalazła już fanów wśród wielu kobiet.