Kreatyna jest związkiem organicznym, który jest bezpośrednio zaangażowany w metabolizm energetyczny w komórkach mięśniowych i nerwowych. Jego istnienie w naszym ciele zostało ujawnione 160 lat temu. Kreatyna jest syntetyzowana w nerkach, wątrobie i trzustce, a następnie dostarczana przez krew do mięśni. Ale mięśnie już go przechowują i używają go jako źródła energii. Kreatyna jest nam potrzebna podczas wszelkich aktywności fizycznych, ruchów, a nawet istnienia.

Kreatyna nazywana jest także magazynowaniem energii naszego ciała lub paliwa mięśniowego. Zwiększa wytrzymałość i zwiększa wydajność. Im więcej jest produkowane przez nasze ciało, tym więcej energii uwalnia. Co jest potrzebne do kreatyny jest najlepiej znane sportowcom. Wszakże dla nich szczególnie ważną rolę odgrywają mięśnie.

W dużym stopniu otrzymujemy kreatynę z pożywienia. Im więcej go otrzymamy, tym bardziej nasze ciało uwolni energię. Ale z natury jest tak pomyślane, że przybliżona ilość kreatyny, która jest syntetyzowana w ludzkim ciele, wynosi 2 gramy dziennie.

To wystarcza dla normalnego życia, ale dla osiągnięcia wyczynu nie wystarczy. Dlatego kreatyna jest stosowana w postaci suplementów diety dla osób uprawiających sport, głównie kulturystyki.

Wynika to z innej funkcji kreatyny - zatrzymuje wodę i zwiększa objętość komórek mięśniowych. Dzięki temu mięśnie wyglądają atrakcyjniej i lepiej postrzegają trening. Dlatego u sportowców kreatyna służy do przyrostu masy mięśniowej, a inny efekt kreatyny na nasz organizm wynika z zahamowania wydzielania kwasu mlekowego. Ale w ten sposób powoduje uczucie pieczenia w mięśniach, gdy jesteśmy zaangażowani w ćwiczenia przez długi czas lub przy użyciu nieprzyzwyczajonym. W związku z tym kreatyna pomaga odzyskać szybciej po treningu i zacząć ponownie ćwiczyć.

Kreatyna jest również uważana za adiuwant do odchudzania. Potwierdzają to badania amerykańskich naukowców. Zwiększając skuteczność treningu za pomocą kreatyny, komórki tłuszczowe są spalane tak szybko, jak to możliwe, a waga jest zmniejszona.

Gdzie jest kreatyna?

Jak już wspomniano, dostajemy kreatynę z jedzeniem. Ale nie z żadnym. Są produkty, których zawartość kreatyny jest wyższa. Ważne jest, aby znać nie tylko sportowców, ale także ludzi prowadzących aktywny tryb życia. Co to jest kreatyna, określiliśmy. I nie tylko sportowcy tego potrzebują. Teraz trochę o tym, gdzie jest zawarty. W końcu, aby zwiększyć energię, lepiej używać naturalnych źródeł kreatyny.

Największa ilość kreatyny zawiera produkty pochodzenia zwierzęcego: ryby, mięso, produkty mleczne. Na przykład, aby uzyskać 2 gramy kreatyny, musisz zjeść raz funt wołowiny lub 400 g wieprzowiny lub 600 g dorsza, dobrze lub 200 g śledzia. Oczywiście, podczas łączenia produktów, kreatyna jest lepiej wchłaniana. Ale teraz staje się jasne, dlaczego mężczyźni, którzy aktywnie uczestniczą w siłowni, więc opierają się na mięsie. Ale aby uzupełnić zapas kreatyny podczas treningów energetycznych, wystarczy przejadać. Dlatego najczęściej stosowana kreatyna jako dodatek w czystej postaci. Dla tych, którzy nie chcą budować mięśni, ta forma przyjmowania kreatyny do niczego.

Oczywiście wielu z nas prowadzi siedzący tryb życia. Dlatego organizm nie potrzebuje dużej ilości energii, a zatem nie ma takiej potrzeby na kreatynę. W końcu działanie kreatyny występuje w połączeniu z wysiłkiem fizycznym.

Chociaż kreatyna jest związana z męską połową w wielu, u kobiet jej konsumpcja również nie jest bez znaczenia. Badania naukowe wykazały, że wpływ kreatyny na organizm mężczyzn jest nieco bardziej namacalny niż wpływ na ciało kobiece. kreatyna do uzyskiwania masy mięśniowej Jest to spowodowane poziom testosteronu . Ale przecież już wiemy, że kreatyna przyczynia się do utrzymania napięcia mięśniowego, a także, podczas utraty wagi, utrzymuje masę mięśniową w normalnych warunkach. I to jest ważne. W końcu, gdy jesteśmy szczupli, cierpi nie tylko tkanka tłuszczowa, ale także tkanka mięśniowa.

Ale za pomocą kreatyny w celu uformowania figury warto pamiętać, że nawet sportowcy z aktywnym wysiłkiem fizycznym, nadmiar Kreatyna może powodować działania niepożądane . Lekarze zalecają dostarczanie organizmowi dodatkowej ilości kreatyny tylko w przypadku aktywnego treningu fizycznego.