Zwykle mamy radosne i przyjemne oczekiwania na wiosnę, ale rzeczywistość jest często zupełnie inna. Trudno jest cieszyć się życiem, gdy ogarnia cię ogólne letarg, senność, drażliwość, włosy stają się matowe i łamliwe, skóra zaczyna się łuszczyć. Wszystkie te objawy są oznakami awitaminozy na wiosnę.

Przyczyny beri-beri

W rzeczywistości, tak zwana awitaminoza w codziennej komunikacji nie jest. Awitaminoza to choroba spowodowana całkowitym brakiem witaminy w organizmie, która może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. We współczesnym świecie prawie niemożliwe jest uzyskanie tak niedoboru witamin, z wyjątkiem przypadków, gdy po prostu nie są one po prostu wchłaniane przez organizm z tego czy innego powodu.

W życiu codziennym mamy do czynienia z innym zjawiskiem - hypowitaminozą , czyli stanem spowodowanym brakiem witamin i mikroelementów w organizmie. To właśnie hipowitaminoza powoduje różne dolegliwości, szczególnie ostre na wiosnę.

Jest to naturalne, ponieważ zimą świeże owoce i warzywa są znacznie mniejsze niż latem. A te, które jemy, nie zawierają zbyt wielu witamin. Wiosną owoce i warzywa, choć świeże, ale długo przechowywane, ilość witamin zmniejsza się o połowę. W rezultacie spadek poziomu witamin i mikroelementów w organizmie, który rozpoczął się zimą, wiosną osiąga stadium, kiedy powoduje zewnętrzne objawy - ten sam niedobór witamin.

Manifestacje awitaminozy wiosnej

Główne objawy beri-beri obejmują:

  • zmęczenie, senność, zmniejszenie uwagi;
  • pogorszenie włosów i paznokci;
  • pojawienie się słabo leczących pęknięć w kącikach ust;
  • krwawiące dziąsła;
  • zaostrzenie chorób przewlekłych.

Wszystkie te znaki niekoniecznie występują jednocześnie. Te lub inne objawy zależą bezpośrednio od tego, jakiego rodzaju witaminy brakuje w organizmie.

Tak więc, zaczerwienienie, łuszczenie, zapalenie skóry, wysypki i inne oznaki awitaminozy na skórze są najczęściej związane z brakiem witamina A i witaminy z grupy B (w szczególności - B2). Krwawienie z dziąseł i słabo gojące się rany wskazują na niedobór w pierwszej kolejności witaminy C, a także witaminy E.

Początek awitaminozy na twarzy i skórze może być spowodowany brakiem witaminy D. Zmniejszenie ilości witamin D, E, A, B2 i PP powoduje rozwarstwienie i zwiększoną kruchość paznokci oraz inne oznaki awitaminozy na rękach.

Jak leczyć niedobór witaminy?

Awitaminoza nadal jest chorobą i wymaga leczenia. Wielu uważa, że ​​latem, kiedy w diecie pojawi się dużo warzyw i owoców, wszystko samo zniknie. Często, jeśli niedobór witamin nie objawia się w rękach lub twarzy poważnych problemów, ludzie nawet nie myślą o tym, jak radzić sobie z niedoborem witamin na wiosnę.

Ale pozwolić, by sprawa weszła w jej przebieg, jest niemożliwa. W końcu, nawet przy jedzeniu, nie zawsze otrzymujemy niezbędny kompleks witamin i pierwiastków śladowych. Ponadto, aby uzyskać wymaganą dawkę witamin, przeciętna osoba powinna spożywać do półtora kilograma różnych warzyw i owoców dziennie, co jest mało prawdopodobne.

Dlatego przy pierwszych oznakach awitaminozy powinieneś pić serię witamin. Kompleksy multiwitamin są sprzedawane w każdej aptece, ale lepiej, jeśli wybór zostanie uzgodniony z lekarzem. Średnio kurs trwa miesiąc, przyjmując witaminy lepiej rano, pijąc wodę bez gazu.

Zapobieganie awitaminozie wiosną

Aby nie wywołać początku objawów, warto z wyprzedzeniem pomyśleć o tym, jak zapobiegać awitaminozie wiosną. Pomoże to w zrównoważonej diecie z wykorzystaniem tych produktów, które zawierają niezbędne witaminy.

  1. Witamina A znajduje się w maśle, Zapobieganie awitaminozie wiosną marchew, buraki.
  2. Witamina B1 - w zbożach, fermentowanych produktach mlecznych.
  3. Witamina B2 - w serze, roślinach strączkowych, gryce i płatkach owsianych.
  4. Witamina B6 to kurczak, wołowina, orzechy, fasola, ziemniaki.
  5. Witamina C - psinka, jabłka, cytrusy, rokitnik zwyczajny .

Kompleks witaminowy zaleca się pić późną zimą i wczesną wiosną, nawet w przypadku braku oznak awitaminozy wiosną - jako środek zapobiegawczy.