Łzowanie jest fizjologicznym procesem wydzielania płynu łzowego, który zmywa gałkę oczną, chroniąc go w ten sposób przed urazami i infekcjami. Inną ważną funkcją płynu łzowego jest zapobieganie wysychaniu oczu.

Gruczoły łzowe znajdujące się w zewnętrznych rogach orbity iw tkankach spojówki odpowiadają wytwarzaniu płynu łzowego. Proces łzawienia przebiega następująco: płyn łzowy uwalniany przez gruczoły myje gałkę oczną, po czym przechodzi przez kanały łzowe do worka łzowego, a następnie przez kanał nosowo-łzowy do jamy nosowej.

Zwiększone łzawienie oczu może być odruchowe lub patologiczne, związane z różnymi zaburzeniami. Istnieją dwa rodzaje nienormalnego łzawienia:

  • nadmierne wydzielanie - nadmierne wytwarzanie płynu łzowego (nadczynność gruczołu);
  • retencja - naruszenie wypływu płynu łzowego.

Przyczyny łzawienia oczu

Odruchowa produkcja zwiększonej ilości płynu łzowego jest normalną ochronną reakcją oka w odpowiedzi na różne bodźce wpływające na śluzowe oczy i nos:

  • kontakt wzrokowy z ciałami obcymi;
  • uraz oka ;
  • dym, żrące gazy;
  • zimne powietrze, wiatr, śnieg;
  • ostre przyprawy do dań (musztarda, chrzan);
  • jasne światło itp.

Również fizjologiczne wzmocnienie łzawienia wynika z silnych emocjonalnych doświadczeń (nieoczekiwanej radości, śmiechu, żalu, itp.). W przypadku chorób kataralnych z katarem wzmaga się łzawienie z powodu obrzęku błony śluzowej nosa i efektu infekcji.

W niektórych przypadkach odruchowe łzawienie można łączyć z procesami patologicznymi. Na przykład, rozdarcie w zimnie, które jest częściej obserwowane i bardziej widoczne u osób starszych, jest wywoływane nie tylko przez narażenie na samo przeziębienie, ale może również wiązać się ze zmianami w jakościowym składzie łzy, funkcjonalnym osłabieniem mięśni przewodów łzowych, zwężeniem kanałów łzowych itp.

Przyczyną patologicznego zwiększonego rozładowania łez związanych z nadczynnością gruczołów łzowych może być zapalenie powiek, rogówki lub spojówki - bakteryjne, wirusowe lub alergiczne (zapalenie spojówek, zapalenie rogówki, zapalenie powiek i tak dalej). Łzawienie może również wystąpić u osób używających soczewek kontaktowych, ze względu na ich słabą opiekę, stosowanie złej jakości rozwiązań, naruszenie zasad higieny.

Nadmierne łzawienie spowodowane naruszeniem odpływu płynu łzowego występuje, gdy "zużyty" płyn łzowy nie wpada do jamy nosowej lub nie płynie w nim w pełni. Jest to spowodowane zwężeniem światła, jak również całkowitym lub częściowym niedrożnością kanalików w celu odwodnienia łez z powodu przeniesionych chorób układu wzrokowego lub urazów.

W rzadkich przypadkach, łzawienie może być spowodowane wrodzoną anomalią samego gruczołu łzowego.

Jak leczyć łzawienie oczu?

Leczenie łzawienia oczu należy przeprowadzić po rozpoznaniu i ustaleniu przyczyny, która powoduje to zjawisko. Wymaga to dokładnego badania okulistycznego za pomocą różnych przyrządów i urządzeń, wywiadów z pacjentami. Aby zbadać drożność dróg łzowych, stosuje się specjalny barwnik zakopany w oczach, po czym określa się, czy przechodzi on do jamy nosowej i jak długo.

Jeśli zaburzenie ma charakter odruchowy, wiąże się z ekspozycją na alergeny, to z reguły następuje zerwanie łzawienie z oczu przyczyny niezależnie po usunięciu czynników drażniących i nie wymaga specjalnego traktowania.

Należy pamiętać, że może występować kilka przyczyn łzawienia (np. Łzawienie na zimno), więc leczenie należy prowadzić na kilka sposobów.

Jeśli łzy są związane z niektórymi chorobami, najpierw leczona jest główna choroba. Z reguły przepisuje się różne krople przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe dla oczu.

W przypadku naruszenia wypływu płynu łzowego, ze względu na zwężenie lub niedrożność przewodów łzowych, stosuje się leczenie chirurgiczne.