Wizja pozwala osobie poruszać się w przestrzeni i odbierać informacje. Uszkodzenie lub uszkodzenie oka może prowadzić do pogorszenia pracy tego narządu, a nawet do całkowitej utraty wzroku, szczególnie jeśli integralność strukturalnych elementów gałki ocznej zostanie zakłócona.

Typy obrażeń oczu

Według rodzaju czynnika uszkadzającego:

  • chemiczne wypalenie oka (alkaliczny roztwór lub kwas);
  • promieniowanie jonizujące;
  • uraz mechaniczny oka po uderzeniu, uderzenie dowolnego obcego ciała;
  • obrażenia termiczne (oparzenia lub odmrożenia).

Często pacjenci są leczeni połączonymi urazami, które łączą kilka z powyższych czynników.

Ponadto uszkodzenia oczu są klasyfikowane zgodnie ze stopniem uszkodzenia struktury oka i upośledzeniem funkcji wzrokowych w tym przypadku.

Uraz oka - pierwsza pomoc

Należy pamiętać, że wszelkie środki pierwszej pomocy muszą być wykonywane wyłącznie przy użyciu czystych dłoni i jałowych serwet z gazy.

Na oparzenie chemiczne natychmiast spłucz dużą ilością chłodnej bieżącej wody i zanieś ofiarę do szpitala. Nie zakopywaj żadnych kropli, używaj lokalnych produktów leczniczych, ponieważ mogą zawierać składniki, które reagują z chemikaliami.

Po normalnym oparzeniu należy nałożyć na oczy lód lub zimny kompres. Wskazane jest ograniczenie mrugania, dlatego zaleca się również pokrycie uszkodzonego organu czystą serwetką lub bandażem. Odmrożenie oka nie wymaga specjalnych środków pierwszej pomocy, musisz jak najszybciej dostarczyć osobę do Oddziału Okulistyki.

Uszkodzenie promieni jonizujących znacznie zwiększa ryzyko późniejszej ślepoty, dlatego w pierwszych godzinach po urazie ważne jest ograniczenie aktywności wzrokowej i natychmiastowe wezwanie lekarza.

Mechaniczne uszkodzenie oka wymaga następujących środków:

  • całkowite ograniczenie ruchów głowy i gałki ocznej;
  • nałożenie miękkiego sterylnego opatrunku;
  • eliminacja tarcia.

Jeśli uszkodzeniu towarzyszy spożycie ciała obcego, należy je ostrożnie usunąć czystą szmatką, a następnie dokładnie przepłukać błony śluzowe bieżącą wodą. Dodatkowo można kroplować krople przeciwzapalne przy urazie oka, na przykład Albucidz lub Albumen. Jeśli nie ma takich narzędzi, są one wymieniane. zielona herbata (mocno warzony).

Uraz oka - leczenie

Schemat terapeutyczny uszkodzenia oka rozwija się w zależności od ciężkości urazu i czynnika, który go spowodował. W większości przypadków krople przeciwzapalne i rozdzielające, maści i inne preparaty miejscowe są przepisywane w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się infekcji oraz w celu wyeliminowania krwotoków i krwiaków.

Jeśli oprócz samego oka, obszary powiek są złamane, orbity i integralność kości jest zerwana, wykonuje się chirurgiczne leczenie otrzymanych ran i porównuje się fragmenty.

Jeśli penetrujący charakter gałki ocznej zostanie uszkodzony, ciało obce zostanie usunięte chirurgicznie. Dopiero po tym możesz rozpocząć leczenie i przywrócić wzrok.

Uszkodzenie rogówki - leczenie

Rogówka jest powierzchowną błoną gałki ocznej, która pełni funkcje ochronne. Kiedy jest uszkodzony leczenie urazów oczu tak zwana erozja - zadrapania, mikroskopijne pęknięcia. Najczęściej uszkodzenie rogówki nie wymaga specjalnego leczenia, a powłoka leczy się sama. Poważniejsze naruszenia integralności sugerują następujące leczenie:

  1. Układanie maści przeciwzapalnej na powieki (Floksal, maść tetracyklinowa).
  2. Kopanie w ciągu dnia keratoprotektorów (Oxial, Systeine).
  3. W nocy, aby użyć leków, które przywracają tkankę nabłonkową (Ofgel, Vidisik).