Menisk jest chrzęstną formacją znajdującą się pomiędzy udem a goleni. Jest to rodzaj uszczelki pomiędzy stawowymi końcówkami kości. Wszelkie uszkodzenia łąkotki ograniczają ruch stawu kolanowego i mogą spowodować zniszczenie sąsiadującej chrząstki, która pokrywa kości udowe i piszczelowe.

Objawy kolana łąkotki

Charakterystyczne objawy uszkodzenia łąkotki to:

  • niespecyficzne zapalenie;
  • ograniczony ruch (wymawiane przy próbie rozciągnięcia nogi);
  • obecność we wnęce krwi lub wysięku.

Po kilku dniach znaki te mogą ustąpić. Pojawiają się inne objawy. Należą do nich ciężki ból miejscowy, tworzenie się wałka (w przybliżeniu na poziomie przestrzeni stawowej) i obecność wysięku. W ciężkich urazach staw jest całkowicie nieruchomy i występuje zanik mięśni uda i golenie.

Leczenie urazów łąkotki stawu kolanowego

Metoda leczenia urazów łąkotki stawu kolanowego zależy od ciężkości i stopnia uszkodzenia. Wraz ze zmianami zwyrodnieniowymi nagromadzone płyny są usuwane z jamy stawowej, a także eliminują blokadę stawów. Po takich zabiegach medycznych noga nie powinna się przeciskać. Dlatego w przypadku uszkodzenia menisku pacjent nosi specjalną rzepkę lub bandaż. Aby złagodzić stany zapalne leki niesteroidowe .

W celu uniknięcia wystąpienia poważnych konsekwencji, przy poważnym uszkodzeniu menisku, przeprowadza się leczenie chirurgiczne. Może to być:

  • zamknięcie łąkotki z refiksacją;
  • meniscektomia (całkowite usunięcie tworzenia chrząstki lub częściowe usunięcie odłączonej części);
  • artroskopowa resekcja łękotki.

Decyzję o tym, jaka operacja zostanie wykonana, podejmuje lekarz, biorąc pod uwagę wiek pacjenta, lokalizację luki, czas trwania urazu i inne czynniki. Okres rekonwalescencji po operacji może trwać 3-6 tygodni.