O korzystnych właściwościach zielonej herbaty wiadomo od czasów starożytnych, a jej leczniczy wpływ potwierdzają naukowcy. Ale, podobnie jak w przypadku każdego leku, nawet z zieloną herbatą, musisz uważać. Spróbujmy dowiedzieć się, w jakich przypadkach i dlaczego zielona herbata jest korzystna dla organizmu i dla kogo może być szkodliwa.

Skład chemiczny i właściwości zielonej herbaty

Ten napój ma unikalny skład chemiczny. Rozważ główne składniki, aby dowiedzieć się, jakie jest zastosowanie zielonej herbaty.

  1. Garbniki stanowią 15-30% całkowitego składu zielonej herbaty. Substancje te nadają herbacie cierpki smak. Najważniejsze z nich to garbniki i katechiny. Garbniki mają właściwości antybakteryjne, normalizują trawienie, wzmacniają ściany naczyń krwionośnych. Katechiny mają działanie antyoksydacyjne, normalizują przemianę materii.
  2. Alkaloidy , z których główne - kofeina - zawarte są w ilości od 1 do 4%. Jednak w tym napoju kofeina jest połączona z garbnikami, tworzącymi teinę, która działa łagodniej na centralny układ nerwowy i nie kumuluje się w organizmie. Thein stymuluje aktywność umysłową, wyostrza myślenie. Inne alkaloidy, które zawarte są w nieznacznych ilościach, mają działanie rozszerzające naczynia krwionośne i moczopędne.
  3. Witaminy i minerały. W zielonej herbacie prawie wszystkie witaminy, z których główne są C, P, A, B, D, E, K. Witamina P jest najbardziej znacząca, ponieważ przyczynia się do zatrzymania witaminy C, wzmacniając ściany naczyń krwionośnych. Ten napój jest magazynem minerałów: soli żelaza, związków potasu, magnezu, fosforu, krzemu, wapnia, miedzi itp.
  4. Białka i aminokwasy. Zawartość białka - 16 - 25%, co nie jest gorsze od wartości odżywczej roślin strączkowych. W zielonej herbacie znajduje się 17 aminokwasów, wśród nich glutamina, która przywraca system nerwowy.
  5. Olejki eteryczne - ich zawartość jest nieistotna, ale dają przyjemny aromat, tworzą specjalne tło emocjonalne podczas picia herbaty.

Korzyści z zielonej herbaty z różnymi dodatkami

Zielona herbata z mlekiem - zaletą tego napoju jest to, że herbata jest w stanie ułatwić wchłanianie mleka przez żołądek, a mleko uzupełnia herbatę wieloma dobroczynnymi substancjami i minimalizuje działanie kofeiny. Zapewnia zieloną herbatę, zwłaszcza z mlekiem, w diecie na odchudzanie. Układając dni postu tym napojem, możesz łatwo pozbyć się kilku kilogramów. Ponadto zielona herbata z mlekiem zwiększa laktację u kobiet w okresie laktacji, pomaga przy zatruciach, jest przydatna w chorobie nerek.

Świetne wykorzystanie mleka Oolong z zielonej herbaty. Jest to półsfermentowany liściasty wlew o łagodnym mleczno-kremowym smaku. Może być również stosowany do utraty wagi. Ponadto oolong mleczny poprawia trawienie, łagodzi zmęczenie, odmładza skórę.

Zielona herbata miętowa ma korzystny wpływ na zaburzenia żołądkowe, łagodzi nudności i wspomaga trawienie. Mięta pieprzowa ma działanie przeciwbólowe, uspokajające, poprawia krążenie krwi.

Zielona herbata jaśminowa to świetna, zdrowotna kombinacja. Ta herbata jest środkiem przeciwdepresyjnym i afrodyzjakiem dzięki połączeniu olejków eterycznych, a także zapobiega rozwojowi raka.

Picie zielonej herbaty z miodem i cytryną zwiększa jej zalety. Miód wzmacnia układ odpornościowy, poprawia aktywność serca, nerek, układu trawiennego. Cytryna ma właściwości antyseptyczne, pomaga wątrobie, usuwa toksyny. Taki napój jest szczególnie przydatny rano do podnoszenia tonu i przeziębienia.

Szkodliwość i przeciwwskazania zielonej herbaty

Zielona herbata jest niepożądana w takich przypadkach:

  • z niedociśnieniem, ponieważ obniża ciśnienie krwi;
  • z wrzodami żołądka i owrzodzeniem dwunastnicy
  • na bezsenność, tachykardię jaki jest pożytek z zielonej herbaty wnętrzności, ponieważ zwiększa kwasowość;
  • ze względu na zawartość substancji pobudzających;
  • w chorobach z gorączką, ze względu na działanie moczopędne i zdolność do podwyższania temperatury.

Ponadto istnieje opinia o zagrożeniach związanych z zieloną herbatą z mlekiem. Niektórzy naukowcy uważają, że herbata i mleko neutralizują ich korzystne właściwości.

Pamiętaj, że najważniejszą rzeczą jest przestrzeganie środka podczas picia herbaty. Zdrowym ludziom zaleca się spożywanie nie więcej niż 4 do 5 filiżanek zielonej herbaty dziennie.