W normalnej ilości wyładowanie łez z oczu jest naturalnym procesem fizjologicznym, ale zwiększona izolacja płynu łzowego już staje się problemem medycznym. Zwiększone łzawienie może wystąpić w każdym wieku, ale problem ten występuje najczęściej u osób starszych.

Przyczyny łzawienia oczu w starszym wieku

Główne czynniki:

  1. Zespół suchego oka (jest suchym zapaleniem rogówki i spojówki). Dzięki temu przednia powierzchnia rogówki nie jest wystarczająco nawilżona, pojawia się uczucie suchości, pieczenia, cięcia w oczach. W rezultacie uruchamia się mechanizm kompensacyjny i, próbując poradzić sobie z problemem, organizm zaczyna produkować płyn łzowy w nadmiernej ilości.
  2. Wiek zmian anatomicznych. U osób starszych skóra pod oczami często opada, dolna powieka opada. W rezultacie dochodzi do przesunięcia otworu kanału łzowego, normalny odpływ łez zostaje przerwany, a oczy zaczynają nawadniać.

Te dwie przyczyny są głównymi przyczynami łzawienia z oczu w starszym wieku, ale mogą być również wywoływane przez zapalenie powiek, układowe choroby naczyń krwionośnych i tkanki łącznej i blokowanie kanałów łzowych.

Leczenie łzawienia u osób starszych

Najczęstszymi lekami stosowanymi do łzawienia we wszystkich grupach wiekowych, w tym osób starszych, są krople do oczu. Są one różnego rodzaju i mają odmienny mechanizm działania, a wybór konkretnego leku zależy od przyczyny wywoływania łzawienia.

Tak więc w przypadku zespołu suchego oka stosuje się tak zwane sztuczne łzy, które chronią rogówkę przed wysychaniem, a ponadto żele i maści dające taki sam efekt. Te ostatnie są nawet bardziej korzystne, ponieważ dzięki lepszej konsystencji dają dłuższy efekt.

Kiedy łzawienie spowodowane przez zapalenie powiek lub zapalenie spojówek, które występuje dość często u osób w podeszłym wieku, stosuje się przeciwzapalne krople do oczu i krople Rozerwanie oczu w starszym wieku zawierające antybiotyki:

  • Okomistin;
  • Indocollier;
  • Torbadex;
  • Diklo-F i inne.

Jeśli łzawienie jest spowodowane zmianami anatomicznymi związanymi z wiekiem lub zatkaniem kanałów łzowych, wówczas leki w tym przypadku są nieskuteczne. Do leczenia, masażu, metod fizjoterapii, a także interwencji chirurgicznej można użyć do przywrócenia normalnego odpływu łez.