Białko sojowe to białko, które ma w swoim składzie aminokwasy egzogenne, witaminy B i E, potas, cynk, żelazo itp., Jednak nie jest tak kompletne jak białko zwierzęce. Obecnie białko sojowe budzi wiele kontrowersji zarówno wśród amatorów, jak i wśród profesjonalistów. Niektórzy uważają, że ten produkt jest bardzo użyteczny dla zdrowia, inni, że negatywnie wpływa na organizm ludzki. Spróbujmy dowiedzieć się, jakie korzyści i szkody są zawarte w soi białko .

Plusy i minusy białka sojowego

Białko roślinne dzięki zawartości lecytyny pomaga w miażdżycy, dystrofii mięśniowej, poprawia stan w chorobach pęcherzyka żółciowego i wątroby, polecane jest osobom cierpiącym na cukrzycę, chorobę Parkinsona. Ponadto białko sojowe przyczynia się do odbudowy tkanki nerwowej, obniża poziom cholesterol we krwi, pozytywny wpływ na ludzką pamięć.

Liczne badania wykazały, że białko sojowe zapobiega występowaniu chorób serca i raka.

Białko sojowe jest świetne dla kobiet, ponieważ zmniejsza ryzyko raka piersi, zapobiega wyczerpywaniu się tkanki kostnej. Białko sojowe stosuje się również do odchudzania, ponieważ bez węglowodanów i tłuszczów w składzie produkt ten nie zawiera prawie żadnych kalorii, ale aby odtworzyć białko sojowe organizm będzie potrzebował sporo kosztów energii, co prowadzi do utraty dodatkowych kilogramów. Jeśli mówimy o niebezpieczeństwach, warto zauważyć, że fitoestrogeny są obecne w składzie białka sojowego, substancje są podobne w działaniu do żeńskich hormonów, więc białko może niekorzystnie wpływać na zdrowie mężczyzn. Nawiasem mówiąc, wielu naukowców uważa, że ​​substancje te mogą również prowadzić do wysychania mózgu. Warto również zauważyć, że białko sojowe ma podstawę genetycznie zmodyfikowaną i jak pić białko sojowe niektóre przypadki mają negatywny wpływ na wątrobę i nerki.

Jak pić białko sojowe?

Dawkowanie białka sojowego zależy od wagi osoby, przeciętnie normą jest 1,5 grama na kilogram masy ciała. Aby przygotować taki napój sojowy, należy zmieszać proszek (około 50 g) z 170-200 ml dowolnego soku. Jedna część powinna zostać wypita na godzinę przed treningiem, druga połowa po treningu fizycznym. Białko sojowe należy do kategorii wolnych białek, dzięki czemu można je spożywać między posiłkami, a nawet przez noc.