W pierwszych miesiącach swojego życia dziecko ma jedynie bliski kontakt z rodzicami: ich czułość, troskę i miłość. Dorastając, coraz bardziej wymaga innego rodzaju komunikacji: zabawy z rówieśnikami, interakcji z innymi członkami rodziny, ze światem zewnętrznym - nazywa się to uspołecznieniem dziecka, bez którego życie jakiegokolwiek pełnoprawnego członka społeczeństwa nie jest możliwe. Głównym celem tej interakcji jest szkolenie norm dla dzieci i zasad zachowania, umiejętności budowania relacji.

Kręgi i sekcje jako dodatkowy sposób socjalizacji

Myślę, że nie ma sensu udowadniać znaczenie komunikacji dla dzieci, każdy rodzic, który kocha i pragnie szczęścia dla swojego dziecka doskonale rozumie to bez słów. Socjalizacja młodszych uczniów występuje nie tylko w zespole, w którym się uczy, ale także w różnych sekcjach, kręgach. Dlatego tak ważne jest, aby od wczesnego dzieciństwa zaszczepić zainteresowanie dziecka różnymi sferami kreatywności, sportu. To nie tylko zdobywanie nowych umiejętności dla niego, ale także promocja zdrowia, a jeśli Twoje dziecko osiąga pewien sukces, to daje mu pewność, że oprócz nowych przyjaciół, inny krąg społeczny daje dziecku nowe emocje i inne przykłady budowania relacji .

Rola socjalizacji w życiu dzieci

Uspołecznienie dzieci w wieku przedszkolnym z zasady występuje w przedszkolu. I nawet jeśli rodzice mają możliwość zasiadania z dzieckiem przed szkołą w domu, lepiej jest porzucić to, ponieważ im wcześniej okruchy będą miały nowy krąg społeczny, tym większe prawdopodobieństwo, że odniesie on sukces w życiu i będzie miał większe szanse na samorealizację.

Równie ważna jest socjalizacja dziecka w rodzinie, ale należy pamiętać, że w kręgu rodziców i krewnych dziecko odgrywa tę samą rolę, aw zespole ma możliwość wypróbowania nowych. Rozwijaj swoje umiejętności okruszyństwa od najmłodszych lat: idź grać na placach zabaw, odwiedź z nim różne szkoły rozwoju, ponieważ rola socjalizacji w życiu dzieci nie jest przesadzona, w przyszłości twoje dziecko z pewnością ci podziękuje. uspołecznienie nastolatków

Cechy uspołecznienia nastolatków

Zwykle socjalizacja nastolatków przynosi pewne trudności ich rodzinie, ponieważ w tym momencie ich dziecko przechodzi przez wiek przejściowy, a autorytet rodziców jest gorszy od opinii przyjaciół i rówieśników. Niewydolność hormonalna, kompleksy związane ze zmianą wyglądu czasami utrudniają komunikację między rosnącymi dziećmi. Psycholodzy doradzają w tym czasie, w miarę możliwości zwracać uwagę na swoje dzieci, starają się być dla nich przyjaciółmi. Jeśli rodzice i nastolatek mają wspólne hobby, to w znacznym stopniu uratuje to sytuację, wzmocni zaufanie nastolatka do siebie i podniesie jego samoocenę.