My, współczesne matki, często słyszymy od starszego pokolenia, że ​​dwadzieścia, trzydzieści, czterdzieści lat temu dzieci (to znaczy ty i ja) nie były tak nadpobudliwe, uparte, kapryśne jak teraz. Rzeczywiście, w ich słowach jest dużo prawdy. Każde pokolenie dzieci ma swoje cechy rozwoju emocjonalnego. Dlaczego tak się dzieje?

Współczesne dzieci dorastają w ogromnym strumieniu informacji. Jeśli czytasz ten artykuł teraz, oznacza to, że nie jesteś zagorzałym ascetą, który wyjechał do wioski głuchych i odmówił korzyści cywilizacji. Trudno wyobrazić sobie życie bez telewizora, komputera z dostępem do Internetu, telefonu komórkowego. W związku z tym twoje dziecko, najprawdopodobniej, już do pewnego stopnia opanowało te i inne dary postępu technicznego (na przykład syn autora tego artykułu nauczył się używać pilota z telewizora w wieku 7 miesięcy).

Diagnoza rozwoju emocjonalnego i moralnego

Kilka lat temu można było zgodzić się ze stwierdzeniem, że głównym zadaniem rodziców jest nadanie dziecku rozwoju intelektualnego, a sfera emocjonalna zostanie ukształtowana sama przez się. Teraz możemy powiedzieć, że wszystko dzieje się dokładnie odwrotnie. Można wierzyć lub nie wierzyć w teorię ewolucji, ale naukowcy zgadzają się, że natura ma potrzebę i zdolność do postrzegania i przetwarzania ogromnego przepływu informacji we współczesnych dzieciach. Czy Twoje dziecko kiedykolwiek nalegało na pokazanie mu kreskówki? Potem jeszcze jedno, potem drugie ... A zabawa telefonem jest dla niego o wiele bardziej interesująca i pożądana niż pobormanitsya czy biegania z matką? Twoje dziecko wymaga nowego i nowego pożywienia dla umysłu, a rozwój emocjonalny pozostaje w tyle. Zdarzają się przypadki opóźnionego rozwoju emocjonalnego (ciężką postacią jest specyficzne upośledzenie umysłowe, które jest chorobą).

cechy rozwoju emocjonalnego

Aby uniknąć tego problemu, należy zadbać o terminowe zdiagnozowanie emocjonalnego i moralnego rozwoju dziecka i, jeśli to konieczne, wspomóc ten rozwój. Kiedy musisz to zrobić, decydujesz, ponieważ znasz swoje dziecko lepiej niż ktokolwiek inny. Oczywiście, nie ma potrzeby pokazywania dziecka psychologowi już w pierwszych miesiącach życia, ponieważ rozwój emocjonalny niemowlęcia zależy bardziej od naturalnych wzorców niż od twoich wysiłków. Ale dziecko w wieku przedszkolnym wcale nie interweniuje Psycholodzy opracowali różne metody diagnozowania emocjonalnego i moralnego rozwoju dzieci. Na przykład, metoda "fabuła obrazków": dziecko pokazuje zdjęcia pozytywnych i negatywnych działań rówieśników i ofert, aby umieścić je w dwóch stosach zgodnie z zasadą "dobra-dobra". Takie metody pomagają diagnozować i korygować rozwój emocjonalnej i wolicjonalnej sfery dziecka.

Co mogą zrobić rodzice?

Po pierwsze, aby rozwinąć inteligencję emocjonalną twojego dziecka, zacznij jak najwcześniej, wprowadzając do aktywnych słówek słów oznaczających różne emocje: "Cieszę się", "Jestem smutny", "jesteś zły?" Itd.

Istnieją również gry do rozwoju sfery emocjonalnej: na przykład słynna gra "figura morska" i jej odmiany; gra w "maski" (proponuje się użycie wyrazu twarzy do przedstawienia tej lub innej emocji, uczucia na twarzy, a inne dziecko lub dorosły powinien odgadnąć, o czym myślał dziecko). Możesz zaoferować swojemu dziecku rysowanie, tańczyć do odpowiedniej muzyki: "radość", "niespodzianka", "smutek", "żal", "strach".

Wielu psychologów podkreśla muzykę jako środek rozwoju sfery emocjonalnej przedszkolaka. Muzyka nie wykorzystuje konkretnych obrazów, dlatego działa bezpośrednio na emocje, a nie na intelekt. Możesz słuchać muzyki, tańczyć do niej, omawiać uczucia, które rodzą się podczas słuchania. Dla młodszych dzieci, które mają trudności z bezpośrednim słuchaniem muzyki (są rozproszone, nie mogą usiedzieć spokojnie), są specjalne filmy edukacyjne (na przykład "Baby Einstein", seria "Music Box"): w nich muzyce klasycznej towarzyszy prosta percepcja wzrokowa. .

Jeśli zdecydujesz się założyć zwierzaka - przyczyni się to również do emocjonalnego rozwoju Twojego dziecka. Po prostu nie kupuj w tym celu egzotycznych węży i ​​jaszczurek. Przerwij wybór tradycyjnych zwierząt: emocjonalne i oddane psy i koty wrażliwe na pieszczoty.

upośledzenie emocjonalne

Bardzo ważny jest również rozwój społeczny i emocjonalny przedszkolaków. Aby dziecko mogło przystosować się do społeczeństwa, nauczyć się wyrażać i kontrolować swoje emocje wśród rówieśników, odwiedzać centrum rozwoju dzieci, nie ominąć placu zabaw. Ponadto podejmij odpowiedzialne podejście do wyboru momentu, w którym Twoje dziecko wkracza do przedszkola - nie ma uniwersalnej recepty w tej sprawie, ale ogólne zalecenie jest następujące: musisz to zrobić nie za wcześnie, ale nie za późno. Nie trzeba się tego obawiać, ponieważ ty i tylko Ty znasz swoje dziecko tak dobrze, aby zobaczyć w nim gotowość do tego ważnego kroku.

I na zakończenie - najważniejsze życzenie. Daj swojemu dziecku pozytywne emocje, a on odpowie ci tak samo!