Rozwój słuchu fonemicznego u dzieci w wieku przedszkolnym odzwierciedla nie tylko zdolność dziecka do prawidłowego wymawiania słów i nie mylić sylab, ale także świadczy o gotowości dziecka do pisania. Zdaniem logopedów i nauczycieli przedszkolnych często, jeśli dziecko ma słaby słuch fonemowy, nie jest w stanie rozróżnić poszczególnych sylab, myli je w swojej mowie, znajduje to odzwierciedlenie w piśmie dziecka. Oznacza to, że gdy dziecko zaczyna pisać, popełnia te same błędy, co wcześniej. Dlatego tak ważne jest dla rozwoju słuchu fonologicznego wykorzystywanie przez dziecko różnych gier i zwracanie uwagi na to, jak dziecko słyszy dźwięki, tak jak je wypowiada.

Etapy rozwoju słuchu fonemicznego

Rozwój słuchu fonemicznego u dzieci odbywa się w kilku etapach. Naukowcy ustalili, że noworodki nie rozróżniają wszystkich subtelności mowy dorosłych, domyślą się ogólnej intonacji, jej rytmu. Ale w wieku dwóch lat dziecko musi przyjąć wszystkie subtelności mowy dorosłych. (Nawiasem mówiąc, dźwięki syczenia i gwizdy okazują się najtrudniejsze dla dzieci, a dzieci są ostatnimi, które można rozpoznać.)

Gry-ćwiczenia dotyczące rozwoju słuchu fonemicznego

Aby prowadzić takie gry, potrzebujesz minimum materiału wizualnego, ponieważ większość gier fonemowych to gry ze słowami, a dokładniej z możliwością rozróżniania poszczególnych dźwięków w słowach.

"Słuchaj, nie popełnij błędu!"

Najpierw zasugeruj, aby dziecko wymyśliło słowa zaczynające się od "dla". Dziecko oferuje: "Kurtyna, zamek, wspinaczka ..."

Teraz zmień zadania: słowa powinny kończyć się na "dla": "oczy, brzoza, ważka".

Zmieniaj ćwiczenie z innymi sylabami.

"Jak mówić pluszowego misia"

Powiedz swojemu dziecku, aby pomógł niedźwiedziu nauczyć niedźwiedzia poprawnie wypowiadać słowa. "Przynosi swojemu synowi niedźwiedzia na spacer i pyta, jak nazywa się jego ubrania, a on odpowiada:" Sharfiyik, czapki, szlafroki, valeenki ". Wóz ćwiczenia dla rozwoju słuchu fonemicznego zły: "Nie nazwałbym tego w ten sposób, oburzającym!" I jak to jest konieczne? Mów ze słowami, aby głos brzmiał mocniej na początku słowa: "Shaarfik, vaaregki, valenki." Dobra robota! A teraz nauczmy niedźwiedzia, aby mówił poprawnie. "

"Podnieś słowo!"

Poproś dziecko, aby podniosło słowo rozpoczynające się od ostatniego dźwięku słowa "sofa"; nazwa owocu, który miałby ostatnie brzmienie słowa "góra" (ananas, pomarańcza); wybierz słowo, aby pierwszy dźwięk brzmiał "k", a ostatni "t" (mole, kompot) itp.

Zadania związane z rozwojem słuchu fonemicznego powinny być oferowane dziecku tak często, jak to możliwe, ponieważ tylko regularne szkolenie może rozwinąć umiejętności fonemiczne ucznia.