Snake Gorynych to bohater wielu baśni i eposów, walczyła z nim Dobrynia Nikitich i inni rosyjscy bohaterowie. Poprowadził smoczą przyjaźń z Koschey i Babą Jagą. Chociaż naukowcy uważają, że takie stworzenia żyją z człowiekiem, o czym świadczą starożytne rysunki, ale co najważniejsze, repteloidy nadal żyją wśród dzisiejszych Ziemian!

Snake Gorynych - kto to jest?

Jak wyjaśniają słowniki, Wąż Gorynych jest smokiem, który oddycha ogniem z kilkoma głowami, uosobieniem Zła w słowiańskich eposach. Słowacy, Czesi i Polacy nazywali go Zmok, Ukraińcy - Wężami, Chorwatami - Zmaj. A także - Gorynich, Gorynchat i Gorynchishche. Badacze argumentują: kim on był: smokiem lub wężem? Smok ma łapy i skrzydła, ale wąż nie, ale zdjęcia Gorynych mają w zapasie łapy i skrzydła. Dlatego wersja podstawowa: silny potwór z wężowym mózgiem i smoczym ciałem.

Gdzie mieszka Snake Gorynych?

W legendach wspomina się, że straszny Wąż Gorynych mieszka w pobliżu ognistej rzeki, strzegąc mostu Kalinowa prowadzącego do świata zmarłych. Tam, gdzie on rządzi, trawa nie rośnie, a ptaki nie śpiewają. Zgodnie z wersjami innych legend, Wąż żyje w złotych komnatach. Jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie opcje folkloru, istnieją 3 siedliska:

 1. W wodzie, na kamieniu w morzu.
 2. W pobliżu wejścia do królestwa zmarłych.
 3. Na górze lub w jaskini.

Na korzyść ostatniego oświadczenia i "drugie imię" Węża - Gorynych. W jednej z baśni wspomina się Szklaną Górę, naukowcy sugerują, że piasek skalny rzekomo stopił się z ognia węża zamienionego w szkło, na które nie można się wspiąć. Istnieje również hipoteza, że ​​w niektórych językach słowa "góra" i "las" nie są różne. Więc "Gorynych" może również oznaczać "las". Chociaż żadna z baśni Snakes z lasu nie pojawia się.

Jak wygląda Snake Gorynych?

Najpopularniejsza wersja: Wąż Gorynych o trzema głowami, ale jest wymieniony w legendach i 5, i 6, i 7, i 9, a nawet 12 głów. Jest to główna cecha potwora, opisy ciała są mniej dokładne. Wspomina się, że potrafią latać, ale to, czy są skrzydła, nie jest powiedziane. Na popularnych grafikach Gorynych wcielono:

 • ciało węża;
 • długi kolczasty ogon;
 • szponiaste łapy;
 • usta wypluwają ogień.

Podobny potwór reprezentowany jest przez Węża Gorynych z Kudykiny - wielkiego posągu zainstalowanego w parku "Kudykina Mountain", w pobliżu wsi Kamenka koło Lipiecka. Zdjęcie smoka o trzech głowach błyskawicznie rozprzestrzenia się po całym świecie, zbierając ponad milion podobnych znaków i 6,5 tysiąca komentarzy. A także zapewniło parkowi ogromną popularność, wpisując się w serię najlepszych zdjęć na Instagramie.

gdzie mieszka wąż gorynych

Snake Gorynych - mitologia

W mitach o złym Wężu Gorynych uosabiał personifikację powszechnego zła, naukowcy sugerują, że może to być starożytne imię lub nazwa stworzenia, które później zostało nazwane imieniem i patronimem. Istnieje jeszcze wersja, rzekomo nazwa strasznego najeźdźcy, który spalił miasta, zbierając, według bajek, hołd złożony przez wielu królów i książąt. Ta wersja jest obsługiwana przez argumenty:

 1. Wiele głów - symbol wielostronności zła.
 2. Porwanie ludzi - schwytanie Rusi w niewolę w podbitych krajach.
 3. Siedlisko Węża ukryte jest w Górach Soroczinskich, które rzekomo znajdują się poza Rosją - opis innego państwa.

Snake Gorynych w mitologii słowiańskiej

Wąż Gorynych wśród Słowian jest opisany jako strażnik mostu Kalinovy ​​przez rzekę porzeczkową dzielącą świat żywych i umarłych: chodź i idź. Ale o wiele częściej można powiedzieć, że ten Wąż jest racjonalnym stworzeniem, ze względu na zabawę, pali miasta i kradnie piękno. W opowieściach zaprzyjaźnia się z złymi duchami lub utrzymuje je w uległości. Spokój, a potem straszliwa burza z piorunami zapowiadają pojawienie się fantastycznego potwora. Bogatyrowie stale walczą z nim i zabijają w uczciwym pojedynku. W niektórych epikach wspomina się, że w miejscu odciętych głów Węża rosły nowe.

Badacze sugerują, że Gorynych:

 1. Zbiorowy obraz nomadów oblegających Rosję.
 2. Ucieleśnienie uniwersalnego zła.

Snake Gorynych w starożytnej Grecji

Jeśli uważnie przeczytasz mity starożytnej Grecji, stanie się to oczywiste: wężowie goryniści zostali zauważeni w tych miejscach, inaczej nazywali go inaczej. W 12 wyczynach Herkulesa wspomina się o potwornym potworze - Lernean hidra. Została opisana jako wąż z 7-9-50 głowami, w miejscu jednego odciętego już pojawił się 3, a jedna głowa miała nieśmiertelność i została wypluwana w płomień. Analogie z Gorynych są oczywiste, ta hydra została zniszczona w bitwie przez Herkulesa.

Istnieje inna wersja, w której Wąż Gorynych jest reptiloidem, stworzeniem przypominającym humanoida i węża w tym samym czasie. Pisarz Andrej Belyanin przedstawia wersję, rzekomo Gorynych zmienił się w człowieka z własnej woli i zafascynowany jeńców, spędził z nimi czas, a następnie je zniszczył. Takie stworzenia zostały wymienione w legendach starożytnych Greków, założyciel Aten Kekrop nazwał nawet pół węża, pół - człowieka.

Naukowcy sugerują, że raz reptiloidy próbowały podbić Ziemian, ale się nie udało. A mimo to byli w stanie przekazać wiele cennej wiedzy narodom Indii i Chin, gdzie węże są nadal szczególnie cenione. Sądząc po Biblii, Wąż dał Adamowi tajemną wiedzę, ale ta lekcja rzekomo nie poszła. Możliwe, że reptoidy nadal żyją wśród nas, zmieniając swój wygląd, choć bardzo trudno to udowodnić. Jest więc możliwe, że istnieje Wąż Gorynych.