Kronos przeszedł do historii jako jeden z wielkich tytanów, którzy obalili jego ojca, by przejąć tron. Żonaty z boginią Rheą, wyprodukował przyszłych wielkich bogów Olimpu: Zeusa, Hestię, Demetera, Posejdona, Aidę i Hera . Wyrocznia przepowiedziała lordowi, że zostanie wyrzucony przez jego syna. Aby utrzymać władzę, Kronos zaczął pożerać swoje dzieci.

Kim jest Kronos?

Według mitów ojciec Kronosa był najwyższym bogiem, Uran miał okrutny charakter i ogromną moc, jego pierwsi synowie - stu hecatonheirs z głowami i trzy cyklopy - był uwięziony w Tartaru. Dlatego Kronos - bóg czasu - postanowił wziąć władzę w swoje ręce i zasiąść na tronie. Matka Gaji pomogła mu uratować Tytanów i dała diamentowy miecz. Wraz z braćmi i siostrami Cron pokonał swojego ojca, wziął tron ​​i poślubił swoją siostrę - Titanide Ray. Tytani i hekatonianie, którzy mu pomogli, zostali ponownie uwięzieni w Tartarze.

Znak kronos

Znak boga czasu nazywa się zegarem, ale w rzeczywistości rolę tę pełnił sierp Kronosa. Za pomocą tego instrumentu, wykonanego z diamentu, wykastrował byłego władcę nieba Urana, aby już nigdy nie wyprodukował dzieci - potencjalnych rywali w walce o tron. Kronos, który zabija swoje dzieci, stał się symbolem czasu, który tworzy i niszczy. Przedstawili go w kapturze, ze skrzydłami na plecach i sierpem w ręku, każdy obiekt miał swoje symboliczne znaczenie:

 • kaptur był uosobieniem jesiennego wyczerpania mocy słońca;
 • skrzydła przypominają szybki czas bieżący;
 • sierp potwierdził nieuchronność, niezdolność do zmiany czegokolwiek na czas.
kronos

Kronos - mitologia

Chociaż bóg Kronos w mitologii greckiej był nazywany władcą "złotego wieku", kiedy ludzie czuli się równi bogom, był on bardziej znany jako ojciec najwyższego bóg olympus Zeus Matka Gai przepowiedziała Kronie, że jego własny syn obali go, i od tego momentu dzieci Kronos i Rhea zostały skazane na zagładę. Lord połknął je natychmiast po urodzeniu. Tylko matka Zeusa została uratowana przez włożenie kamienia w jej męża.

Rastili dzieciak potajemnie na Krecie, zgodnie z legendą, jego boska koza Amalfeus pielęgnowane. Strażnicy pilnowali chłopca, aby nie usłyszał Krona, ci wojownicy uderzali w tarcze, gdy dziecko płakało. Dorastając, Zeus postanowił obalić ojca i wezwał pomoc Cyklopów, wojna ta trwała 10 lat. Tym razem, gdy Zeus walczył z Kronos, wstrząsnął i spalił ziemię, zwaną titanomachia. Dopiero po długiej konfrontacji przyszły thunderstar postanowił usunąć hekatonheiry z Tartaru, co pomogło pokonać najwyższego tytana. Ale w jaki sposób uwolnić dzieci wcześniej połknięte przez Kronosa?

Zeus poprosił o pomoc córkę Ocean Titanide Metis, a ona dała młodemu bogu magiczną miksturę. Kiedy zmieszano go z piciem Crohna, zaczął wypluwać wszystko, co wcześniej zostało połknięte. Wyzwolone dzieci stały się bogami Olimpu:

 • Hestia;
 • Demeter;
 • Posejdon;
 • Hades;
 • Hera.

Kronos i Rhea

Żona Rhea Kronos była uważana za boginię Ziemi, a płodność, macierzyństwo, obfitość, pod wieloma względami, dzięki niej, ludzie podczas panowania Korony żyli bez żalu i pracy. Istnieje wersja, która to nazwa oznacza "raj, Irij", który panował na świecie. Homer wspomniał o Rheie jako o bogini, która żyła swobodnie w strumieniach czasu, towarzyszy ludziom od urodzenia do śmierci. Chcąc uwolnić wszystkie swoje dzieci, namówiła Tytanów i Hecatonhaires do zbuntowania się przeciwko Leśniowi, ryzykując ocalenie Zeusa i dała mu broń przeciwko tytanowi. Starożytni Trakowie nadali tej bogini jeszcze kilka imion:

 • Bendis;
 • Cotys;
 • Hekate.

Mit o Kronos i jego dzieciach

Dlaczego Kronos zjadł swoje dzieci i ich nie zniszczył? Naukowcy próbowali znaleźć odpowiedź na to pytanie i doszli do wniosku, że Kron nie może odebrać życia nieśmiertelnym istotom, a jedynie uwięzić go w wiecznym kokonie - w sobie. Ten gest stał się symbolem wyczerpującego czasu: dzieci Kronosa rodzą się i niszczą. Po tym jak matka Gaye przewidziała obalenie Kronosa z rąk własnego syna, postanowił ich pożreć, aby nikt nie mógł uwolnić dzieci pana nieba.

kim jest kronos

Kto zabił Kronosa?

Kronos i Zeus walczyli o władzę, ale naukowcy wierzą, że zbuntowany syn próbował położyć kres szaleństwu kosmicznych żywiołów i przywrócić porządek na ziemi. Dlatego położył wszystkich tytanów pod ziemią i postawił hekatonheirów, aby strzegli jeńców. Mity mówią, że Zeus pokonał swojego ojca w bitwie i uwięził go w Tartarii, ale Orphis przedstawił inne wersje:

 1. Gromowładca otarł Kronosa miodem i wykastrował go, a następnie wysłał do Tartaru.
 2. Zeus pokonał władcę kosmosu w bitwie, ale nie wysłał go do Tartaru, lecz do wyspy na krańcu ziemi, nad oceanem, gdzie mieszkali tylko zmarli.

Mity zachowały legendy o nasieniu boga Kronosa. Z różnych źródeł i innych wierzeń opracowano dwie wersje:

 1. Nasienie Boga było pierwotnie przechowywane w jaju ze srebra, w skrzyni czasu. Z niego narodziła się zarówno Ziemia, jak i pierwsza generacja bogów, aw niektórych legendach Kronos jest również nazywany Wężowym Smokiem.
 2. Ziarno Leśnego było trzymane w tajemnym miejscu przez Zeusa po obaleniu jego tytanskiego ojca. Z tego stada narodził się później bogini piękna Afrodyta .