W tym samym czasie japońska mitologia jest interesująca i niezrozumiała dla wielu osób i zawiera wiele świętej wiedzy, wierzeń, tradycji Shinto i buddyzmu. Panteon zawiera ogromną liczbę bóstw, które pełnią swoje funkcje. Znaczna liczba znanych i demonów, w które ludzie wierzą.

Panteon japońskich bogów

Podstawą mitów tego azjatyckiego kraju jest szintoizm - "ścieżka bogów", która pojawiła się w starożytności i po prostu niemożliwe jest ustalenie dokładnej daty. Mitologia Japonii jest osobliwa i wyjątkowa. Ludzie wielbili różne duchowe byty natury, miejsca, a nawet obiekty nieożywione. Bogowie mogą być źli i dobrzy. Warto zauważyć, że ich nazwy są często skomplikowane, a czasami zbyt długie.

Japońska bogini słońca

Bogini Amaterasu Omiki jest odpowiedzialna za ciało niebieskie i, w tłumaczeniu, jej imię nosi nazwę "wielka bogini oświetlająca niebiosa". Według wierzeń bogini słońca w Japonii jest przodkiem wielkiej rodziny cesarskiej.

 1. Uważa się, że Amaterasu powiedział Japończykom zasady i tajniki technologii uprawy ryżu oraz produkcji jedwabiu za pomocą krosna.
 2. Legenda głosi, że z kropli wody wydobywał się jeden z wielkich bogów w stawie.
 3. Japońska mitologia mówi, że miała brata Susanoo, z którym zawarła małżeństwo, ale chciał udać się do świata zmarłych do swojej matki, więc zaczął niszczyć świat ludzi, aby inni bogowie go zabili. Amaterasu była zmęczona zachowaniem męża i ukrywała się w jaskini, zrywając wszelki kontakt ze światem. Bogowie udało się sprytem, ​​by zwabić ją ze schronienia i przywrócić do nieba.
Japońska bogini słońca

Japońska bogini miłosierdzia

Jedną z głównych bogiń japońskiego panteonu jest Guanyin, zwany także "buddyjską Madonną". Wierzący uważali ją za ukochaną matkę i boskiego pośrednika, którzy nie byli obcy codziennym sprawom zwykłych ludzi. Inne japońskie boginie nie miały tak wielkiego znaczenia w starożytności.

 1. Guanyin jest czczony jako współczujący zbawca i bogini miłosierdzia. Jego ołtarze zostały umieszczone nie tylko w świątyniach, ale także w domach i przydrożnych świątyniach.
 2. Zgodnie z istniejącymi legendami, bogini chciała wejść do królestwa niebieskiego, ale zatrzymała się na samym progu, słysząc wołanie ludzi żyjących na ziemi.
 3. Japońska bogini miłosierdzia uważana jest za patronkę kobiet, żeglarzy, kupców i rzemieślników. Szuka pomocy od niej i płci pięknej, którzy chcą zajść w ciążę.
 4. Często Guanyin ma dużą liczbę oczu i rąk, co uosabia jej pragnienie pomagania innym.
japońska bogini miłosierdzia

Japoński bóg śmierci

Dla innego świata odpowiedzialna jest Emma, ​​która jest nie tylko bogiem władcy, ale także sędzią umarłych, który kontroluje piekło (w japońskiej mitologii, jigoku).

 1. Pod przywództwem boga śmierci jest cała armia duchów, które wykonują wiele zadań, na przykład, zabierają dusze zmarłych po śmierci.
 2. Reprezentują go jako dużego mężczyznę o czerwonej twarzy, wyłupiastych oczach i brodzie. Bóg śmierci w Japonii jest ubrany w tradycyjny japoński strój, a na głowie ma koronę z hieroglifowym "królem".
 3. We współczesnej Japonii Emma jest bohaterem horrorów opowiadających dzieciom.
japoński bóg śmierci

Japoński bóg wojny

Słynny bóg patronów wojowników Hatiman nie jest postacią fikcyjną, ponieważ został skopiowany z prawdziwego japońskiego wojownika Oji, który rządził krajem. Za swoje dobre uczynki, lojalność wobec Japończyków i zamiłowanie do bitew, postanowiono zakwalifikować go jako boski panteon.

 1. Istnieje kilka opcji, jak wyglądali japońscy bogowie, więc Hachiman przedstawiany był jako starszy kowal, lub, przeciwnie, jako dziecko, które udzielało ludziom wszelkiego rodzaju pomocy.
 2. Uważany jest za świętego patrona samurajów, dlatego nazywany jest bogiem łuku i strzały. Jego zadaniem jest chronić ludzi przed różnymi problemami życiowymi i wojną.
 3. Według jednej z legend, Hachiman reprezentuje połączenie trzech boskich istot. Mówi też, że był patronem rodziny cesarskiej, dlatego władca Oji jest uważany za jego prototyp.
Japoński bóg wojny

Japoński bóg piorunów

Patronem błyskawicy i gromu w mitologii jest Raidzin. Większość legend przedstawia go wraz z bogiem wiatru. Przedstawiają go otoczonego przez bębny, w którym bije, tworząc grzmoty. W niektórych źródłach jest reprezentowany jako dziecko lub wąż. Japoński bóg Reidzin nadal odpowiedzialny za deszcz. Uważany jest za japońskiego odpowiednika zachodniego demona lub diabła.

Japoński bóg piorunów

Japoński bóg ognia

Za ogień w panteonie odpowiada Kagutsuti. Zgodnie z legendami, kiedy się urodził, jego matka paliła płomień i umarła. Ojciec, będąc w rozpaczy, odciął mu głowę, a następnie podzielił szczątki na osiem równych części, z których powstały wulkany. Z jego krwią przybyli inni bogowie Japonii.

 1. W japońskiej mitologii Kagutsuchi był szczególnie szanowany i ludzie czcili go jako patrona ognia i kowalstwa.
 2. Ludzie bali się gniewu boga ognia, więc nieustannie się do Niego modlili i przynosili różne dary, wierząc, że ocali ich domy przed pożarami.
 3. W Japonii wielu ludzi wciąż obserwuje tradycję świętowania Hi-Matsuri na początku roku. W tym dniu konieczne jest wniesienie pochodni do domu oświetlonego świętym ogniem w świątyni.
japoński bóg ognia

Japoński bóg wiatru

Jednym z najstarszych bóstw Shinto, który zamieszkiwał ziemię przed pojawieniem się ludzkości, jest Fujin. Dla tych, którzy są zainteresowani tym, co bóg w Japonii był odpowiedzialny za wiatr i jak wyglądał, warto wiedzieć, że często był reprezentowany jako umięśniony mężczyzna, który ciągle nosił na plecach ogromną torbę pełną wiatrów i chodzili po ziemi, gdy on to otwiera.

 1. W mitologii Japonii istnieje legenda, że ​​po raz pierwszy Fujin uwolnił wiatry przed świtem, aby rozproszyć mgły, a słońce mogło oświetlić ziemię i dać życie.
 2. Początkowo w japońskiej mitologii Fujin i jego przyjaciel, bóg piorunów, odnosili się do sił zła, które wyszły przeciwko Buddzie. W wyniku bitwy zostali schwytani, a następnie pokutowali i zaczęli dobrze służyć.
 3. Bóg wiatru na rękach tylko cztery palce, które symbolizują kierunek światła. Na jego nogach są tylko dwa palce, oznaczające niebo i ziemię.
Japoński bóg wiatru

Japoński bóg wody

Susanoo, o którym wspomniano wcześniej, był odpowiedzialny za własność wody. Wynurzył się z kropelek wody i ma brata Amaterasu. Nie chciał rządzić morzami i postanowił udać się do świata zmarłych do swojej matki, ale aby zostawić ślad na swój temat, zasugerował swojej siostrze, aby urodziła dzieci. Po tym, japoński bóg morza zrobił wiele strasznych rzeczy na ziemi, na przykład, zrujnowane kanały na polach, splugawił święte komnaty i tak dalej. Za swoje czyny został wygnany przez innych bogów z wysokiego nieba.

Japoński bóg wody

Japoński bóg szczęścia

Lista siedmiu bogów szczęścia obejmuje Ebisu, który jest odpowiedzialny za szczęście. Jest również uważany za patrona rybołówstwa i pracy, a także opiekun zdrowia małych dzieci.

 1. Mitologia starożytnej Japonii zawiera wiele mitów, aw jednym z nich mówi się, że Ebisu urodził się bez kości, ponieważ jego matka nie przestrzegała rytuałów weselnych. Po urodzeniu nazywał się Hirako. Gdy nie miał jeszcze trzech lat, został odesłany do morza i po pewnym czasie został wyrzucony na brzeg Hokkaido, gdzie podniósł kości i zamienił się w boga.
 2. Za swą życzliwość Japończycy nazywali go "roześmianym bogiem". Jego honor odbywa się co roku festiwal.
 3. W większości źródeł jest on reprezentowany w wysokim kapeluszu, z wędką i dużą rybą w rękach.
japoński bóg szczęścia

Japoński bóg księżyca

Władcą nocy i satelity ziemi jest Tsukiemi, który w mitologii jest czasem reprezentowany przez kobiece bóstwo. Uważa się, że ma moc kontrolowania przypływu i odpływu.

 1. Mity starożytnej Japonii na różne sposoby wyjaśniają proces powstawania tego bóstwa. Jest wersja, którą pojawił się wraz z Amateras i Susanoo podczas mycia Izanagi. Według innych informacji pojawił się z lustra wykonanego z białej miedzi, którą w prawej ręce trzymał majestatyczny bóg.
 2. W legendach mówi się, że bóg Księżyca i bogini słońca żyli razem, ale gdy siostra odwiozła brata i kazała mu trzymać się z daleka. Z tego powodu dwa ciała niebieskie i nie mogą się spotkać, jak księżyc świeci w nocy. A słońce po południu.
 3. Istnieje kilka świątyń poświęconych Tsukiemi.
Japoński bóg księżyca

Bogowie szczęścia w Japonii

W mitologii tego azjatyckiego kraju jest aż siedmiu bogów szczęścia, którzy są odpowiedzialni za różne sfery ważne dla ludzi. Często są przedstawiane w formie małych figur, które unoszą się na rzece. Starożytni japońscy bogowie szczęścia są powiązani z wierzeniami Chin i Indii:

 1. Ebisu jest jedynym bogiem, który jest pochodzenia japońskiego. O nim powiedziano wyżej.
 2. Hotei - bóg dobrej natury i współczucia. Wielu zwraca się do niego, by spełnił ich upragnione pragnienie. Przedstawiają go jako starca z ogromnym brzuchem.
 3. Daikoku jest bóstwem bogactwa, które pomaga ludziom spełnić ich pragnienia. Uważany jest również za obrońcę zwykłych chłopów. Przedstaw to młotkiem i workiem ryżu.
 4. Fukurokuju - bóg mądrości i długowieczności. Wśród innych bóstw wyróżnia go zbyt długa głowa.
 5. Bezaiten to bogini fortuny, która patronuje sztuce, mądrości i nauce. Japońska mitologia przedstawia ją jako piękną dziewczynę, aw jej rękach znajduje się narodowy instrument japoński - biwu.
 6. Dzurozin - bóg długowieczności i uważany jest za pustelnika, który nieustannie poszukuje eliksiru nieśmiertelności. Przedstaw go jako starca z laską i zwierzęciem.
 7. Bisyamonten - bóg dobrobytu i bogactwa materialnego. Uważany jest za patrona wojowników, prawników i lekarzy. Przedstaw go w zbroi i włóczni.
bogowie szczęścia w Japonii

Japońska mitologia - demony

Wspomniano już, że mitologia tego kraju jest wyjątkowa i wielowymiarowa. Są w nim mroczne siły, a wiele japońskich demonów odegrało ważną rolę w życiu starożytnych ludzi, ale we współczesnym świecie niektórzy przedstawiciele mrocznych sił boją się zarówno dzieci, jak i dorosłych. Do najbardziej znanych i interesujących należą:

 1. Demony Wyglądają jak ludzie, ale są ogromne, z kłami, rogami i czerwoną skórą. Ich odpowiednikami w Europie są diabły. Są bardzo silne i zerwane przez wrogów ciała, które sami dorastają. W walce używają kolczastego żelaznego klubu. Mają zdolność przemiany w ludzi. Uważa się, że osoba, która nie kontroluje swojego gniewu, może zmienić się w Niego.
 2. demony one
 3. Demoniczny lis w japońskiej mitologii nazywa się Kitsune. Jest zawsze prezentowany z jednym, pięciu lub dziewięciu ogonami. To zwierzę może przybrać postać człowieka, ma wielką wiedzę i magiczne zdolności. W niektórych legendach Kitsune ma zdolność poruszania się w ludziach, tworzenia ognia i wchodzenia w ludzkie marzenia.
 4. lisy demonów w mitologii japońskiej
 5. Obejmuje mitologię japońskiej mitologii podobnej do byków chimery Gyuki, która żyje w wodospadach i stawach. Atakuje ludzi i pije ich cienie, co prowadzi do śmierci osoby. Niech ten demon przybrał wygląd pięknej kobiety.
demony japońskiej mitologii