"Nie budź Liho, gdy jest cicho" - każde dziecko zna to przysłowie. Ale nie każdy dorosły odpowie, dlaczego nasi przodkowie tak bardzo obawiali się tego stworzenia i dlaczego jest on wymieniany z ostrożnością nawet w XXI wieku. Czy to jest bajeczna postać, czy zły duch, nad którym czas nie ma mocy? Czy możliwe jest sławne zniszczenie? Zarówno bajeczki, jak i badania mówią o tym dzisiaj.

Kto jest wspaniały?

Istnieje kilka interpretacji, które wyjaśniają naturę tego stworzenia. Świetnie - to jest:

 1. Podszywanie się pod złowrogi udział, który, jeśli przywiązany do osoby, nigdy nie puści.
 2. Stworzenie przypominające człowieka występuje zarówno w postaci męskiej, jak i żeńskiej.

Zuchwale zjada zarówno ciało, jak i cierpienie żywych istot, żyje w lesie, niszczy mieszkańców, niż denerwuje bhaktę. Zamiast łóżka śpi na stosie ludzkich kości. Zyskaj siłę poprzez karmienie negatywne uczucia ludzie, im więcej z nich, tym silniejsze stworzenie. W niektórych legendach wspomina się, że to stworzenie rzekomo kradnie radosne wspomnienia od ludzi i ukrywa je w swoim amulecie. Niebezpieczne jest to, że lgnąc do człowieka, doprowadza go do śmierci przez ciągłe niepowodzenia w biznesie. Jeśli Likho spotka się z firmą, wybierze jedną ofiarę, reszta może zabić, by zniewolić wolę więźnia.

Jak wygląda Likho?

Odnosząc się do nazwiska Leah, badacze przedstawili dwie wersje:

 1. Wydaje się, ze słowa "pozbawienie", w wielu baśniach ten obraz kojarzy się z postacią Gore.
 2. Imię istoty pochodzi od przymiotnika "zbędny". Na korzyść najnowszej wersji - oświadczenie, które kiedyś nazywało ludzi sześcioma palcami i dużą liczbą zębów. Uznano, że zawodzą.

Wyróżnia się w baśniach Likho męskich i kobiecych:

 • w wyglądzie kobiety, okrutna olbrzymka lub stara kobieta, która żyje w opuszczonym młynie i nakazuje złym ludziom;
 • u mężczyzny - giganta o jednym oku, o niezwykłej sile. Za co otrzymał przydomek Wielokrotnie jednooki.
znakomicie

Likho - słowiańska mitologia

Sławo, że mitologia Słowian wyjaśnia. Nasi przodkowie uważali go za bliźniaka olbrzymiej Verlionki, ducha nieszczęścia i nieszczęścia. Stworzenie jest niezwykle mściwe, może zemścić się nie tylko na tym, kto go obraził, ale na całej rodzinie. Jeśli inne złe duchy mogłyby zostać oszukane, to Likho - prawie nigdy, mogło spieszyć się z każdą osobą, bogatą lub biedną, złoczyńcą lub prawą. Powiedzieli również, że podobno to stworzenie jest władcą złych rzeczy - ubóstwem i wysyła je do osoby, której potrzebuje. Nie da się uciec przed takim stworzeniem, porusza się bardzo szybko, ma doskonały zmysł węchu i słuchu.

Jak zabić Famously?

Uważano, że Likho nadal mieszka w opuszczonych wioskach i bagnach, więc bagno Liho było szczególnie niebezpieczne, co mogło zwabić podróżnika w bagno. W bajkach mówi się, że nie można zabić tego stworzenia, ale całkowicie pozbawić go władzy. Istnieją 3 sposoby:

 1. Wymień złe emocje pozytywnymi emocjami, a następnie szybko stracić zainteresowanie.
 2. Znajdź amulet, w którym ten stwór ukrył jasne uczucia ofiary i rozwal artefakt. Wtedy emocje powrócą do ich właściciela.
 3. Pozbądź się złego ducha oczu, będąc ślepym, nie będzie w stanie dogonić jej ofiary.

Famous from Odyssey

Istota, która żyje częściej, jest najgroźniejsza. Szczególnie trzeba się bać przebudzonego Likho, budzenie stworzenia może nawet rzucić się na grupę ludzi. To samo zachowanie jest typowe dla stworzeń, z którymi bohater wojny trojańskiej, Odyseusz, zderzył się z wyspą Cyklopów. Jeśli porównamy bohaterów rosyjskich bajek, którzy zwyciężą nad Likho, z olbrzymim Polifemem, od razu można zauważyć, że ludzie pokonują to stworzenie, jeśli uda im się oślepić. Jest jeszcze dwóch kandydatów, którzy mogą stać się prototypem Liha:

 1. Depe-Goz to gigant z jednym okiem, którego bohaterowie bajki tureckiej pozbawiają ich wzroku.
 2. Arimaspi to fikcyjny lud, żyjący niegdyś na północy. Sądząc po legendach Herodota, wszyscy mieli jedno oko i stracili drugiego w walkach z sępami, od których chcieli zabrać złoto.

Inna wersja, Liho Forest chętnie łapie samotnych podróżników, odgadując skomplikowane zagadki. Pisarz Belyanin zaproponował hipotezę, zgodnie z którą pradawny bóg Odin stał się Lean, który pozostawił jedno oko, aby zapłacić za wielką mądrość świętego drzewa. A kiedy Rogneryok minął, Odyn zdołał pozostać w świecie żywych, ale w niewidzialnej formie. Stąd pragnienie, aby zawsze pomścić więcej szczęśliwych mieszkańców, testując mądrość i wiedzę.