Raj i piekło istnieją w mentalności ludzi i wiele umysłów na przestrzeni wieków podniosło pytanie: jak wygląda miejsce, w którym poruszają się dusze? Pisarze i artyści próbują udzielać odpowiedzi, a ludzie patrzą na świat oczami. Nikt nie wie na pewno, jak wygląda Podziemia, ale wiele osób wie, jakie są kręgi piekielne według Dantego Alighieri.

Jakie są kręgi piekielne?

Pojęcie piekła pojawiło się najpierw w biblijnym Nowym Testamencie. Chrześcijanie byli przekonani, że grzesznicy po śmierci popadają w życie pozagrobowe, gdzie cierpią i cierpią. Po przejściu przez 7 kręgów piekła są oczyszczeni z brudu i mogą zostać zabrani do nieba. Grzech jest wyraźnie przypisany do każdej sekcji, kara za to jest określona z góry. Nikt nie wskazuje dokładnie, jak wiele kręgów piekielnych winnych musi przejść, ale hierarchia podziemi zmienia się w katolicyzmie. Liczba okrążeń wzrosła do dziewięciu Arystotelesa, a jego pomysł podjął włoski myśliciel Dante Alighieri.

9 kół piekielnych Dantego

W swoim najsłynniejszym dziele, The Divine Comedy, Alighieri buduje jasny plan budowy następnego świata. W nim każdy nowo przybyły, a raczej jego dusza, upada na swój poziom - tzw. Krąg piekielny. Dante nie był pierwszym, który przekazał taką strukturę podziemnemu światu, ale jego dziewięć kręgów piekieł otrzymało kolorowy i szczegółowy opis. Z reguły "Boska Komedia" jest często pamiętana, jeśli chodzi o piekło i jego wygląd. Kręgi piekielne Dantego znajdują się w kształcie ogromnego leja, którego wąski koniec spoczywa na samym środku wszechświata.

Numer 9 nie jest przypadkowy. Możesz podzielić dziewięć przez 3 do 3, a ta liczba ma symboliczne znaczenie dla Dantego:

 • jego główna praca składa się z trzech części;
 • każda osoba ma trzy moce duszy (zwierzęce, naturalne, witalne);
 • troika przypomina Christian Trinity i lata życia Jezusa - 33.
ósme koło piekła danta

Pierwsza runda piekła Dantego

Jeśli wierzysz w autorytatywne źródło o strukturze życia po życiu - "Boska Komedia" - możesz wejść do niego, jeśli przejdziesz przez gęsty las pokryty o zmierzchu. Alighieri zaczął "umieszczać" grzeszników przed wejściem do piekła. Zgodnie z jego planem przed bramą były tłumy:

 • tak zwane żałosne dusze, które w życiu nie stwarzają niczego złego ani dobrego;
 • anioły (nie mogły być ani z Bogiem, ani z diabłem).

Brama otworzyła się i otworzyło się pierwsze koło piekła. Wszystkich przybyłych poznał stary Charon, bohater starożytnej greckiej mitologii. Dusze tych, którzy nie zasługiwali na wieczne męki, ale z przyczyn pozostających poza ich kontrolą, nie mieli prawa iść do nieba, pozostawali w tej linii w nieustannym smutku. Kończyna jest pierwszym kręgiem piekła, w którym ginęli nieochrzczeni, cnotliwi niechrześcijanie, starożytni filozofowie i poeci.

Druga runda piekła Dantego

Drugi krąg piekła według "Boskiej komedii" nazywany był "pożądaniem". Tutaj zostali zawarti voluptycy, cudzołożnicy, wszyscy ci, których miłość pchnęła na ścieżkę grzechu. Po rozkazie pojawił się sprawiedliwy król Minos. Na tym odcinku grzesznej ścieżki panowała ciemność i silny wiatr wiał, skręcając i rzucając dusze na skały. Przybysze musieli znosić udrękę burzy na wieki wieków, ponieważ nie mogli spacyfikować ciała w ciągu życia.

Trzecia runda piekła Dantego

W trzecim kółku zawisły żarcie - żarłok i smakoszy. Każdy, kto w swoim życiu nie był powściągliwy w jedzeniu, zmuszony zgnić w nieustannym deszczu i gradobicie. Kłopoty z pogodą są ich główną karą. 3 krąg piekła wzdłuż Dantejskich strażników Cerberusa - ogromny trójgłowy pies z wężowym ogonem, z którego wylotu płynie trująca mieszanka. Zwłaszcza winne dusze, które gryzie. Kto jadł bez miary, sam się zje.

Czwarta runda piekła Dantego

Chciwość i strata ludzi zostały ukarane przez Dante 4 kategoriami piekła. Ci, którzy nie mogli połączyć rozsądnych wydatków, zmuszeni byli codziennie do codziennej walki i dźwigania ciężkich ładunków. Winni ludzie ciągnęli przez pole i wbijając ogromne głazy w góry, zderzając się z czołówką i rozpoczynając od nowa swój niespokojny biznes. Podobnie jak poprzednie kręgi piekielne w Dante, ten czyściec był strzeżony przez niezawodnego opiekuna. Grecki bóg bogactwa Ploutos utrzymał porządek.

7 kręgów piekła

Piąty krąg piekła autorstwa Dantego

Piąte krąg piekła jest ostatnią ostoją leniwych i rozgniewanych dusz. Są przeznaczone do walki na ogromnym błotnistym bagnie (inną opcją jest rzeka Styks), której dno jest otoczone ciałami najważniejszych leniwych ludzi, którzy tęsknią nawet w Zaświatach. Kontrola nad egzekwowaniem kar jest nakładana na Phlegias, syna boga Aresa i przodka mitycznego drapieżnego plemienia Phlegian. Piekielne bagno jest ponurym i nieprzyjemnym miejscem, więc aby się tam nie dostać, nie można lenić się w życiu, nie gniewać się i nie smucić się z drobiazgów.

Szósty krąg Dantego Dantego

Im gorszy obraza, tym większa kara czeka na niego. Szósty krąg piekła według Dantego to miejsce, w którym heretycy grzęzną w ognistych grobach, głosząc podczas życia innych bogów. Dusze fałszywych nauczycieli nieustannie palą się w otwartych dołach, jak w piecach. Strażnikami tego strasznego miejsca są trzy wściekłe i zrzędliwe siostry, furie Tisiphone, Alecto i Mager. Zamiast włosów na głowach - gniazd wężowych. Następujące kręgi piekła, według Dantego, są oddzielone cuchnącym rowem, ponieważ potem są dręczone za najstraszniejsze grzechy śmiertelne .

Siedemna krąg Dantego Dantego

Na stepach, gdzie pada ognisty deszcz, Minotaur chroni dusze, które poplamiły się przemocą. Począwszy od siódmego, piekło Dantego dzieli się na odrębne segmenty. Siódmy dzieli się na paski:

 1. Gwałtowni, tyrani, rabusie gotują się w fosie wypełnionej rozgrzaną krwią. Ci, którzy wynurzają się ze szkarłatnej wrzątku, zostali zestrzeleni przez trzy centaury z łuku.
 2. Suicides zamienione w piekło na drzewa są nękane harpiami, a gracze (to znaczy ci, którzy zgwałcili samych siebie i swoje posiadłości) są napędzani przez psy.
 3. Bluźniercy i sodomici są zmuszeni zanurzyć się w ognistej pustyni pod nieustannym deszczem ognia.

Ósme koło piekieł Dantego

Podobnie jak poprzednie, ósmy krąg piekła dzieli się na sekcje - okopy. Pod nadzorem sześcioramiennego giganta, Geriona, kłamcy wszystkich pasków są karani. Każdy ma własną "lukę":

 • uwodziciele i alfonsi przeszukują demony;
 • pochlebcy na zawsze pogrążeni w masie kałowej;
 • święci zawieszeni są do góry nogami do skał, a na ich nogach ogień;
 • wróżbici i wróżbici głupieją, a ich głowy są odrzucane;
 • łapówkarze gotują się na boisku, a demony czają się tych, którzy mają odwagę wyskoczyć;
 • obłudnicy są przykuty łańcuchem ołowianym;
 • Złodzieje są nękani przez wszelkiego rodzaju gady - węże, pająki itp. - kopulują z nimi;
 • dusze przebiegłych doradców płoną w wiecznym płomieniu;
 • ci, którzy stali się inicjatorami niezgody, są wypatroszeni;
 • fałszywi świadkowie, fałszerze, fałszerze cierpią na choroby (dropsy, wścieklizna).

Dziewiąty krąg piekieł Dantego

Najgorsze, dziewiąte krąg piekła jest ostatnim w Alighieri. Jest to ogromne lodowe jezioro Kocyt z pięcioma paskami. Grzesznicy zamarzli w lodowej szyi i zmuszeni byli do doświadczania wiecznych męczarni z zimnem. Trzech gigantów, Anteus, Briarey, Ephialtes nie pozwala nikomu uciec. Trzygłowy diabeł Lucyfer , zrzucony przez Boga z nieba, służy tutaj dożywocie. Zamarznięty w kry, dręczy zdrajców, którzy mu padli: Judasza, Kasjusza i Brutusa. Oprócz nich dziewiąta runda gromadzi apostatów i zdrajców wszystkich pasów. Oto zdrajcy:

 • krewni i przyjaciele;
 • przyjaciele;
 • ojczyzna;
 • Bóg.
kręgi piekła dante

Kręgi piekielne w Biblii

Najbardziej jakościowy, szczegółowy opis struktury Zaświatów w literaturze świeckiej należy do Alighieri. Jego dzieło późnego średniowiecza opisuje życie pozagrobowe z punktu widzenia katolickiej koncepcji, ale kręgi piekielne Dantego różnią się od tych przedstawionych w Biblii. Zrozumienie piekła jest interpretowane w prawosławiu jako "świadome nieistnienie", a każdy wierzący sam tworzy schronienie na wieki wieków. Po śmierci ciała dusze wpadają w ogień piekielny.

Siedem oczyszczających kręgów - nieunikniony los każdego z nich. Ale po przejściu przez wszystkie próby, dusza ma szansę wznieść się do Boga. Oznacza to, że ludzie sami wyciągają się z piekła, kiedy są uwolnieni od wszystkich grzesznych myśli, sami są duszą. Kręgi piekieł w prawosławiu są porównywalne do liczby znanych grzechów śmiertelnych - głównych wad, których musisz się pozbyć podczas swojego życia:

 • duma;
 • zazdrość;
 • gniew;
 • lenistwo (przygnębienie);
 • chciwość, chciwość;
 • obżarstwo;
 • pożądanie i pożądanie

Zarówno katolickie, jak i prawosławne koncepcje piekła są nierozerwalnie związane z pojęciem nieśmiertelności i duszy, ale nikt nie może wiedzieć z góry, czego się spodziewać w życie pozagrobowe Nawet Biblia nie mówi o miejscu pobytu grzeszników, dlatego od wieków ludzie musieli myśleć, czym było piekło. Najlepszy ze wszystkich, Dante był w stanie to zrobić. Przed włoskim poetą nikt wcześniej nie opisywał piekła w takich szczegółach, kolorach i twarzach. "Boska komedia" z jej jasną koncepcją nie może być nazwana prawdą ani błędem, ponieważ nikt nie może potwierdzić słów Dantego i obalić ich.