Saltison (nazwa i samo danie są zapożyczone z kuchni włoskiej) to tradycyjny produkt mięsny dla mieszkańców Polski, Białorusi, Mołdawii, Ukrainy i Rosji. Wygląd i receptura przypomina niemiecki salceson. Gotowanie w domu Saltison jest tradycyjną (zwłaszcza na obszarach wiejskich) metodą ekonomicznego wykorzystania zwierząt rzeźnych. Jednak w chwili obecnej przedsiębiorstwa przemysłowe produkujące mięso i produkty wędliniarskie również nie unikają stosowania takich przepisów - jest to bardzo opłacalne.

Z czego pochodzi Saltison?

Saltison jest przygotowywany z mięsa z podrobów, smalcu i głowy. Niektóre podroby i mięso innych zwierząt (na przykład wołowina i / lub cielęcina, baranina) mogą być stosowane z wieprzowiną. Ewentualnie możesz gotować solone wątróbki. Należy zauważyć, że zasolenie wieprzowiny jest o wiele bardziej delikatne.

Gotowanie na sól

Tak, saltison, tradycyjny przepis, używając mięsa różnych zwierząt.

Składniki:

  • 1 surowy żołądek wieprzowy lub grube jelito (można kupić nawet obrane na rynku);
  • 2,5-3 kg dowolnego mięsa (wieprzowina, wołowina, cielęcina, jagnięcina lub mieszanka);
  • 500-700 g tłuszczu wieprzowego lub tłuszczu z tłuszczu ogonowego - jak ci się podoba, jest to kwestia gustu;
  • 1 dość duża głowa czosnku;
  • 1 łyżka soli;
  • opcjonalnie - 1 łyżeczka bez wzgórka kminku;
  • tyle nasion kolendry;
  • mielony czarny pieprz;
  • zmielony liść laurowy i goździki - trochę.

Gotowanie:

Przygotuj powłokę i wypełnienie. Surowy żołądek wieprzowy dobrze umyć, posypać solą przez co najmniej 12 godzin. Następnie sól zostanie zmyta i starannie wyczyszczone obustronnie nożem, nie jest źle zanurzyć żołądek w wodzie z octem na co najmniej 2 godziny, a następnie spłukać. Jeśli używasz odwagi, robimy to samo. Całość mięsa kroi się na średniej wielkości kawałki, tak jak w przypadku nadzienia na domowej kiełbasy, dodajemy sól, dodajemy paprykę, dodajemy suche przyprawy (można użyć gotowych mieszanek, tylko bez soli, glutaminianu monosodowego i innych niezdrowych dodatków), posiekać czosnek nożem i dodać do masy mięsnej. Wszystko dokładnie wymieszaj. Przygotowujemy żołądek (lub jelito wieprzowe) we wrzącej wodzie, a następnie ponownie zimną wodą, przekręcając je na zewnątrz z tłuszczowymi smugami w środku, mocno wciskamy przygotowane nadzienie i zszywamy krawędzie wątkiem kuchennym (jeżeli jelita jest związane, węzełki zawiązujemy wokół brzegów). Możesz użyć tylko grubych nici bawełnianych, sznurka.

Konieczne jest przekłucie wykałaczki Saltison przed gotowaniem w kilku miejscach z różnych kierunków. Napełnij solankę zimną wodą, rozpuść 1-2 łyżki soli, dodaj 5-8 liści liścia laurowego, 5-8 groszków pieprzu, 1-2 cebule, w których trzymamy 3-4 kwiatostany sól wieprzowa goździki. W przypadku solenia dovaris delikatnie schłodzić w bulionie, po czym będziemy leżeć pod jarzmem, aby usunąć nadmiar płynu, ścisnąć i nadać mu wygodny kształt. Kiedy Saltison w końcu ostygnie, umieścimy go (z uciskiem) na półce w lodówce na około 12 godzin.

Inna opcja gotowania saltison

W innym przykładzie wykonania, po ugotowaniu można położyć sól na blasze do pieczenia natłuszczonej z pieczonym tłuszczem i piec w piekarniku przez 20 minut do złotego koloru w 200 ° C. Następnie poddawaj się presji, a gdy się ochładza, włóż ją do lodówki (ponownie, z uciskiem). Podawane z chrzanem i / lub musztardą. Dobrze jest również służyć raznosowi warzywnemu i szklance pieprzu, nalewki wódki lub jagód.