Woda to nie tylko wyjątkowa substancja. Obecność ciekłej wody na innych planetach pozwala nam mieć nadzieję, że żywe organizmy mogą tam istnieć, a nawet na Matce Ziemi nie ma życia, w którym ta prosta i niesamowita cząsteczka H2O jest nieobecna. Używamy go w czystej postaci, a także w produktach i napojach. Nawiasem mówiąc, w diecie nowoczesnej osoby, te ostatnie stopniowo zastępują zwykłą wodę, która jest daleka od zawsze, dobra: często przenoszą dodatkowe kalorie, co przy sposób życia nie są spożywane, ale są przeładowane dodatkowymi kilogramami, zapobiegają wchłanianiu pokarmu i często są po prostu szkodliwe (na przykład ulubiony napój gazowany przez nastolatków). Jedną z alternatyw oferowaną przez niektórych zwolenników prawidłowego odżywiania, zamiast zwykłych napojów, jest woda solona, ​​której zaletą jest to, że rzekomo pomaga oczyścić organizm i zwalczyć dodatkowe kilogramy. Sprawdźmy, czy to prawda i czy solona woda to wspaniały eliksir na odchudzanie, pozwalający schudnąć bez diety i ćwiczeń fizycznych.

Odchudzanie soloną wodą

Ta metoda przyszła nam z jogi i początkowo nie miała nic wspólnego z utratą wagi. Głównym zadaniem Shank-Praxalana (tak nazywa się ta technika) jest oczyszczanie ciała, w szczególności jelit, z nagromadzonych w nim żużli, które zakłócają dobrze skoordynowaną pracę wszystkich systemów naszego ciała. Ogólnie rzecz biorąc, wygląda to tak:

1. Przygotowanie wody: w celu oczyszczenia jelita pobiera się ciepłą, soloną wodę (około 36-40 stopni Celsjusza, ze stężeniem soli - morze lub kamień - 15-20 g na litr wody).

2. Główna część procedury: 1 szklanka solonej wody jest pijana na pusty żołądek, następnie wykonuje się zestaw ćwiczeń (asan):

  • postawa góry (tadasana) - stój dokładnie, stopy są zamknięte, ich zewnętrzne strony są równoległe do siebie, ciężar ciała jest równomiernie rozłożony na powierzchni stóp, kolana są napięte, nakolanniki są podciągnięte, brzuch jest podciągnięty, kręgosłup i szyja są wyprostowane tak bardzo, jak to możliwe, podbródek jest skierowany w dół, ręce ułożone na piersi jak w modlitwie;
  • ułożenie drzewa, które jest uciskane przez wiatr (tiriyaka-tadasana) - początkowa podstawa jest jak w poprzedniej pozie, wyciągnij ramiona, przekręć palce, wykonaj 12 przechyłów z każdej strony;
  • postawa rotacji w talii (cati-chakrasana) - stań prosto, stawiając nogi w odległości 60 cm od siebie, rozciągnij ramiona po bokach na wysokości ramion, i obróć górną część ciała w prawo, połóż lewą rękę na prawym ramieniu, i prawą przekręcając talię od tyłu, powtórz 10 razy w każdym kierunku;
  • postawa kobry odwracającej się (tiryaka-bhujangasana) - połóż się na brzuchu, załóż nogi, wyprostuj się, połóż palce na podłodze, połóż ręce na łokciach, połóż dłonie na wysokości ramion, oprzyj brodę na podłodze, a następnie powoli rzuć głową do tyłu , opierając się na ramionach, wyginając ciało, wyginając grzbiet, a następnie powoli obracając głowę i tors w lewo, powtórz 10 razy w każdym kierunku;
  • masaż brzucha (uderzając karkshanasana) - przysadzisty, z dłońmi na kolanach, przechyl prawe kolano w dół, próbując obrócić tułów w lewo, tak bardzo, jak to możliwe, lewe kolano pozostaje pionowe, powtórz 10 razy w każdym kierunku.

3. Musisz pić słoną wodę i ćwiczyć naprzemiennie, aż praktycznie czysta woda zacznie się wyróżniać podczas wypróżnień.

Jak już wspomniano, cel ta procedura - oczyszczenie organizmu, utrata wagi jest raczej przyjemnym efektem ubocznym, ale nie celem samym w sobie. Co więcej, jeśli wykonasz procedurę Shanka-Praxalana tylko w celu pozbycia się zbędnych kilogramów, to nie może ona w ogóle działać, ponieważ jest to bardzo ważny emocjonalny nastrój. Ponadto technika ta jest dość radykalna i po raz pierwszy konieczne jest przeprowadzenie jej tylko pod nadzorem doświadczonego mentora, w przeciwnym razie próby picia solonej wody, aby w końcu schudnąć, mogą przekształcić się w pobyt na oddziale szpitalnym.