Przeformułowanie to metaforyczna metoda "umieszczania obrazu w nowej ramce" opracowana przez Richarda Bendlera i Johna Grindera. Każdy problem, sytuacja lub kryzys opiera się na pozytywnym zasobu, a ponowne jego sformułowanie pomaga przemyśleć i zobaczyć, co dzieje się w nowym kontekście.

Co to jest ponowne przeliczanie?

Przeformułowanie to zestaw technik we współczesnej psychologii pozytywnej, NLP , oznaczające reorganizację lub przemyślenie percepcji, zachowania, myślenia i, w rezultacie, pozbycie się zachowań destrukcyjnych (lęk, nerwowość, zależność). Metoda ponownego obliczania jest szeroko stosowana w technologiach biznesowych, pomagając w doprowadzeniu organizacji do nowego poziomu rozwoju.

Rodzaje przeformułowania

Przeformułowanie osoby odbywa się za pomocą strategii mowy, wpływ słowa i dostanie się do karty wartości danej osoby zmienia jego postrzeganie jego cech, negatywną sytuację, która rozwinęła się. Istnieją dwa rodzaje przeformułowania:

 1. Przeformułowanie kontekstu . Recepcja, pomagająca dostrzec zachowanie, sytuację, jakość poprzez nadanie nowego znaczenia, na przykład, gdzie niepożądane zachowanie, nawyk są dopuszczalne, a gdzie nie. Zmiana kontekstu, podejście do zmian treści.
 2. Przeformułowanie treści . Oświadczenie lub komunikat mają inne znaczenie, skupiając się na innej części treści. Skuteczność tego rodzaju przeformułowania zależy całkowicie od zrozumienia, co konkretnie zawiera zastrzeżony problem.

Przeformułowanie w psychologii

Psychoterapia behawioralna i pozytywna - przeformułowanie służy do zmiany percepcji osoby i tworzenia nowych punktów widzenia. Psycholog proponuje, aby spojrzeć na osobę za swoją sytuację, prosi o wyobrażenie sobie, że sytuacja jest obrazem, na który można patrzeć, oprawiając go w różne ramy. Przebudowa psychologiczna - efekty terapeutyczne:

 • aktywacja tożsamości klienta;
 • zaangażowanie komponentu kreatywnego;
 • zmniejszony stres emocjonalny;
 • tworzenie alternatywnej formy zachowania zamiast neurotycznej.
рефрейминг в менеджменте

Przeformułowanie w zarządzaniu

Przeformułowanie w nowoczesnej organizacji jest przesunięciem w ustalonych ramach, niż jest obecnie iw przyszłości może się jeszcze rozwinąć. Pozytywne efekty używania przeformułowania w zarządzaniu:

 • pomaga liderom na różnych poziomach zintegrować najlepsze praktyki zarządzania;
 • przyciągnąć najlepszych specjalistów;
 • motywować pracowników do wykonywania wysokiej jakości pracy;
 • ujawnia potencjał korporacyjny;
 • tworzy nową wizję i chęć zmiany, poczucie lojalności wobec organizacji.

Przeformułowanie w sprzedaży

Co to jest odsprzedaż w sprzedaży jest znane każdemu odnoszącemu sukcesy sprzedawcy. Kupujący w tym samym czasie widzi korzyści dla sprzedawcy - jest to sposób, aby ponownie zobaczyć towary i zmotywować się do nowych osiągnięć w sprzedaży. Opcje ponownego obramowania:

 • nacisk na korzyści ("nie ma zniżki na produkt, ale w naszym sklepie najniższe ceny tego produktu");
 • pytania alternatywne - sprzedający zwraca uwagę kupującego na zalety towarów, usług (po co płacić za markę, kiedy można kupić podobny produkt w przystępnej cenie i świetnej funkcjonalności).

Technika refrakcji

Sześciostopniowe przekształcanie - technika uważana za uniwersalną w NLP, pomaga pracować z każdym problemem, układając go w sześć kroków. Praktyka prostej i częstej egzekucji jest ustalana na poziomie nieświadomości. Pozytywne efekty z praktyki:

 • rozwija nowe, bardziej produktywne zachowanie;
 • osoba zaczyna dostrzegać nowe możliwości tam, gdzie wcześniej nie pozwalał im;
 • przewartościowanie zdarzeń usuwa niepokój, pozwala spojrzeć na życie z optymizmem.
шестишаговый рефрейминг

6-stopniowe przekształcanie

Sześciostopniowe przekształcanie, realizacja technologii:

 1. Sformułowanie i punktacja problemu, jak widać. Jako przykład możesz przyjąć niepożądany nawyk lub zachowanie i oznaczyć go literą, cyfrą lub kolorem.
 2. Nawiązanie kontaktu z częścią osoby (nieprzytomną) odpowiedzialną za nawyk. Możesz zapytać: "Chcę komunikować się z częścią mnie, która jest odpowiedzialna za nawyk". Ważne jest, aby określić znaczenie komunikacji, co to będzie, odpowiedzi "tak" i "nie" lub odczucia w ciele.
 3. Określenie pozytywnego zamiaru. Tutaj pyta, czy ta część pomoże ustalić, co chce osiągnąć dla siebie pozytywnie poprzez niechciane zachowanie lub nawyk. Jeśli odpowiedź brzmi "tak", możesz nadal zadawać pytania: "Gdybyś miał inne równie skuteczne sposoby na zrealizowanie intencji, czy chciałbyś je wypróbować? Jeśli odpowiedź brzmi "nie", ważne jest, aby zadać sobie pytanie: "Czy wierzę, że moja podświadomość ma pozytywną intencję, nawet jeśli nie chce mi teraz powiedzieć?"
 4. Odwołaj się do części kreatywnej. Oprócz części, która stworzyła niepożądane zachowanie, istnieje kreatywność. Ważne jest, aby zadać pierwszemu, kontrolującemu zachowanie, aby przekazać pozytywne intencje kreacji. Kiedy odpowiedź brzmi "tak", osoba zwraca się do części kreatywnej z prośbą o stworzenie co najmniej 3 nowych użytecznych form zachowania i zgłasza to w celu zarządzania niepożądanym zachowaniem.
 5. Układ umowy. Zapytaj swoją jednostkę o kontrolowanie zachowania, czy chce skorzystać z jednej z nowych form. Odpowiedź brzmi "tak" - podświadomość wybrała alternatywę, jeśli "nie", można powiedzieć tę część, że może używać starej drogi, ale najpierw niech wypróbuje nowe.
 6. Sprawdź przyjazność dla środowiska. Zapytaj nieprzytomnego, czy są inne części, które są przeciwko lub chcesz dołączyć do nowych form zachowania. Milczenie jest oznaką porozumienia.

Przeformułowywanie - książki

Bendler Richard "Reframing: Orientacja osobowości za pomocą strategii mowy" - ta książka, napisana we współpracy z Johnem Grinderem, może słusznie być uznana za podręczny podręcznik numer jeden. Nie ma zbyt wielu publikacji, które wyczerpałyby ten temat,

 1. "Przeformułowanie: NLP i transformacja znaczenia" Richarda Bandlera . Książka R. Bendlera w oryginale, dla tych, którzy nie lubią czytać w oryginale.
 2. "Jak zmienić kryzys w zwycięstwo lub zmienić sytuację" Biuletyn NLP № 26. AA. Pligin . Przydatne techniki radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.
 3. "Przeformuowanie organizacji. Artyzm, wybór i przywództwo "- Lee D. Bolman, Terrence E. Dil . Książka dostarcza narzędzi, dzięki którym liderzy mogą doprowadzić swoje przedsiębiorstwo do jakościowo nowego poziomu, przezwyciężyć kryzys.
 4. "Przeformułowanie NLP. Jak zmienić rzeczywistość na swoją korzyść . " Czytelnik do przeformułowywania, który obejmuje dzieła sławnych praktyków NLP.