Psychologia mas, lub, jak to się nazywa, psychologia tłumu, myślenie i zachowanie dużej grupy ludzi, którzy mają zdrowy rozsądek i uczucia. Wśród twórców psychologii mas - Zygmunta Freuda i innych znanych myślicieli, a zainteresowanie tym tematem istnieje od dawna.

Teoria psychologii mas

Na początek konieczne jest zrozumienie definicji. Psychologiczny tłum - to nie tylko ludzie, którzy zgromadzili się w jednym miejscu, ale tylko ci ludzie, którzy mają rodzaj psychicznej społeczności. W przeciwieństwie do osoby, która istnieje świadomie, tłum działa nieświadomie. Wynika to z faktu, że świadomość jest indywidualna, a nieświadomość jest kolektywna.

Niezależnie od tłumu, zawsze będzie konserwatywny, dla nich przeszłość jest zawsze ważniejsza niż teraźniejszość. W tym przypadku żadna masa nie może obejść się bez lidera, który przechwytuje pewien hipnotyczny autorytet, a nie logiczne argumenty.

Istnieje kilka rodzajów tłumu. Na przykład heterogeniczny tłum może być anonimowy (ludzie na ulicy, na przykład) lub nieanonimowy (zgromadzenia parlamentarne). Jednorodny tłum jest reprezentowany w trzech kategoriach: sekty (religijne lub polityczne), kasty (duchowieństwo, robotnicy, emeryci, wojskowi), klasy (klasa średnia, burżuazja itp.)

Aby móc kontrolować masy, polityka musi zawsze mieć solidną podstawę w postaci idei narodowej, religii itp. Samotni ludzie są rozsądni; ale w tłumie, podczas wiecu politycznego, a nawet z przyjaciółmi, osoba jest zdolna do różnych ekstrawagancji.

Psychologia administracji masowej

Dzisiaj wielu naukowców mówi o tym, jak zmienić publiczność w publiczność. Tłum musi być zebrany w jednym miejscu, a społeczeństwo może być rozproszone. Masowa komunikacja pozwala przemienić każdą osobę w członka mas poprzez telewizję, gazety, radio i Internetu . Stosuje się następujące metody kontroli tłumu:

  1. Apel do ludzi o dzieci . Uwaga: większość przedstawień przeznaczonych dla publiczności jest szeroka, skonstruowana przy użyciu fraz i intonacji używanych podczas rozmowy z dzieckiem. Z powodu sugestii osoby, reakcja nie będzie krytyczna, co jest typowe dla dzieci w wieku poniżej 12 lat.
  2. Rozproszenia . Media aktywnie obejmują niektóre problemy, milczą o innych, o wiele bardziej znaczące. Zamiast mówić o najważniejszych problemach współczesnej psychologii, ekonomii, cybernetyki czy odkryciach nauki, czas antenowy oświetla wydarzenia show-biznesu, sportu, nadaje bezsensowne seriale.
  3. Metoda stopniowego stosowania . Stopniowo możesz wprowadzić cokolwiek - jeśli media natychmiast zamieściły informacje o masowym bezrobociu, niestabilności i niepewności populacji, mogą pojawić się zamieszki, ale składane stopniowo, dane te powodują spokojniejszą reakcję.
  4. Twórz problemy i oferuj rozwiązania . W tym przypadku sztucznie stworzona sytuacja, która powoduje pewną reakcję obywateli, psychologia zarządzania masowego aby sama ludność nalegała na kroki, których rząd już potrzebuje, ale w innych okolicznościach może nie otrzymać wsparcia. Przykład: ataki terrorystyczne, po których sami ludzie nalegają na wzmocnienie środków bezpieczeństwa, mimo że naruszają one prawa i wolność obywateli.
  5. Trzymaj ludzi w niewiedzy . Wysiłki władz skierowane są również na to, aby ludzie nie rozumieli, jak działają. Aby to zrobić, poziom edukacji jest obniżany, show biznes jest oferowany jako "kultura" itp.

Psychologia mas mówi, że o wiele łatwiej jest zarządzać tłumem niż jedną osobą. Ważne jest, aby dokładnie zobaczyć, czym jest zarządzanie.