Ignorowanie osoby i / lub sytuacji jest jednym z najczęstszych sposobów obrony psychicznej lub kary. Z pozorną prostotą niewiele nie jest tak skuteczne, jak ta prosta sztuczka. Niebezpieczeństwo polega na tym, że technika ignorowania rzadko prowadzi do ostatecznego rozwiązania pewnych problemów, ponieważ w rzeczywistości jest to sposób na uniknięcie jakiegokolwiek działania. Porozmawiamy więcej o psychologii ignorowania dzisiaj.

Ignorowanie jako ochrona

Ignorując, jako technik reakcji obronnej na pojawienie się określonego problemu, osoba tworzy alternatywną rzeczywistość, w której nie ma bloku informacyjnego. Tak zwana macierz ignorująca pomaga ją znaleźć.

Zignoruj ​​Matrix

Macierz ignorowania jest specjalnym modelem, który uwzględnia ignorowanie pod względem typu i poziomu. Te dwa pojęcia są podobne iw pewnym stopniu są wymienne.

1. Rodzaje ignorowania:

  • ignorując fakt, co się dzieje. W tym przypadku odmawiamy zobaczenia tej lub innej sytuacji stwarzającej pewien problem;
  • ignorując fakt problemu. Ten rodzaj ignorowania oznacza akceptację tego, co się dzieje, ale odmowa uznania tej rzeczywistości stanowi problem;
  • ignorowanie możliwości. Widzisz sytuację, rozpoznajesz problem, ale ignorujesz istnienie możliwości jego rozwiązania.

2. Ignorowanie poziomu:

  • ignorując dostępność możliwości;
  • ignorując znaczenie możliwości, mówiąc wprost - wątpliwości co do ich (potencjalnej) skuteczności;
  • ignorowanie możliwości zmiany szans;
  • ignorowanie osobistych zdolności, związanych z brakiem bezpieczeństwa w ich umiejętnościach i lękiem przed niemożnością skorzystania z okazji.

Macierz ignorowania zapewnia wszystkie kombinacje typów i poziomów ignorowania, tworząc schemat trzech kolumn (typy) i czterech rzędów (poziomów). Metoda użycia macierzy ignorowania pozwala znaleźć tę część informacji, która jest ignorowana, zapobiegając rozwiązaniu określonego problemu. Aby to zrobić, musisz zacząć sprawdzać każdą komórkę, zaczynając od lewego górnego rogu matrycy, przesuwając się ukośnie w dół.

Warto wspomnieć o takim zjawisku, jak racjonalne ignorowanie, gdy nasze apatyczne zachowania wynikają z faktu, że nie widzimy żadnej osobistej korzyści z uczestnictwa w określonym działaniu. Najczęstszym przykładem niechęci do wyborów, udziału w demonstracjach itp. W tym przypadku psychologia ignorowania jest również postrzegana jako ochrona, w tym przypadku bierność chroni nas przed kosztami energii.

Ignorowanie jako metoda kary

Bardzo często stosujemy metodę ignorowania, próbując w jakiś sposób wpłynąć na innych. Psychologia ignorowania osoby polega na tym, że świadomie nie zwracamy uwagi na tego, kogo chcemy karać, obrażać.

Ponadto przyczyną ignorowania, paradoksalnie, może być próba przyciągnięcia uwagi. Tak więc, na przykład, powodem ignorowania kobiety mężczyzny może być jej pragnienie pokazania mężczyźnie jego przestępstwa. Problem polega na tym, że taka metoda z reguły spełnia agresję i wzajemne nieporozumienie. Mężczyźni ignorując tego człowieka zwykle nie wiedzą, jak zareagować na ignorowanie i reagują na tę samą monetę. Okazuje się błędnym kołem bezczynności i narastającym konfliktem.

W tym samym czasie dziewczęta często używają lekceważenia, gdy chcą przyciągnąć uwagę mężczyzny, którego lubią. W tym przypadku liczą na notoryczny instynkt myśliwski.

W każdym razie ignorowanie jest biernym działaniem, w którym ucieka się, świadomie wyrzeka się własnej mocy i odpowiedzialności. Pamiętaj, że najczęściej ta metoda nie spełnia oczekiwań.