Reklama stała się tak silnie w naszym życiu, że czasami wydaje nam się, że się w niej rozpuściła, jak sól w wodzie. I nauczyliśmy się nie przyjmować kolejnych sztuczek reklamowych, filtrując je na poziomie podświadomości. Ale wspaniałe kwoty wydawane na firmy reklamowe świadczą o czymś przeciwnym. Psychologia postrzegania i wpływu reklamy jest taka, że ​​nadal skutecznie wpływa na nasze życie i nasze wybory.

Reklama w zakresie psychologii

Psychologia reklamy zaczęła być studiowana jako niezależny kierunek w branży psychologii ekonomicznej na początku ubiegłego wieku. Obecnie skrystalizowała się w odrębną gałąź stosowanej nauki socjopsychologicznej, którą można przypisać szerszemu kierunkowi - "psychologii konsumenta". Wszyscy nadal aktywnie się uczymy, aby znaleźć nowe i nowe zasady wpływu.

A więc, jaka jest istota takiego zjawiska, jak reklama z punktu widzenia psychologów. W prosty, pozorny fakt - programowanie potencjalnych konsumentów dla określonych działań. Wybierając konkretny produkt, nie możesz podejrzewać, że twoja ręka dotarła do niego absolutnie nie przez przypadek. Reklama działa bez względu na to, czy tego chcesz, czy nie. Oczywiście mówimy o reklamie wysokiej jakości.

Psychologia konsumenta w odniesieniu do reklamy jest prosta - często odmawiamy wiary w to, że jesteśmy prowadzeni. Być może wiele filmów wydaje się nam nieprzekonujących, ale współczesna reklama nie przemawia do logiki. Zamiast tego, reklamodawcy szukają klucza do naszego intuicja i spontaniczne uczucia.

Psychologia motywacji w reklamie

Przez całe życie, tak czy inaczej, cały czas doświadczamy potrzeby różnych towarów i usług. Motywacją dla konkretnej działalności (w naszym przypadku zakupu) jest motywacja . Jak motywujemy?

Po pierwsze, psychologia motywacji w reklamie jest prawie zawsze oparta na modelu potrzeb opracowanym przez amerykańskiego A. Maslowa:

  • podstawowe potrzeby o podłożu biologicznym;
  • potrzeba poczucia bezpieczeństwa i braku lęku dla bliskich;
  • potrzeby społeczne (przede wszystkim - potrzeba miłości i uczucia);
  • potrzeba uznania w społeczeństwie;
  • potrzeba samorealizacji.

Najbardziej zrozumiałą motywacją w psychologii reklamy społecznej jest deklaracja wysokich wartości. Prawie wszystkie modele motywacji są w nią grane, czasami - aby pokazać swoją negatywną stronę.

Ale nie zawsze motywacja jest przejrzysta. Na przykład, reklama ubezpieczeniowa nie może wykorzystywać potrzeby bezpieczeństwa, ale obraz uznania w społeczeństwie lub pragnienie samorealizacji. Poszukiwanie niezbędnej (efektywnej) motywacji jest jednym z problemów studiowania reklamy w psychologii.

Wizualna percepcja reklamy

Reklama zewnętrzna pojawiła się od dawna, a metody jej wpływu na nas są również znane. Reklamodawcy wiedzą, że postrzegamy wizualnie około 83% informacji i pamiętamy dwa razy mniej. Nie myśl, że te czterdzieści procent są selektywne. Kompetentni specjaliści znają psychologię percepcji reklamy zewnętrznej i wykorzystują wszystko, co możliwe, aby pamiętać tylko o najważniejszej rzeczy. Psychologia reklamy zewnętrznej (tutaj można uwzględnić reklamę w Internecie i drukowanie) jest to, że trwałe skojarzenia są uzupełniane przez różne elementy (obrazy, tekst itp.). Esencja tekstu, którego szukamy automatycznie u góry obrazu, w lewym rogu. Odpowiedzi i wnioski są lepiej postrzegane poniżej lub na prawo od głównego pytania. Zarówno decyzje dotyczące koloru, jak i percepcji przestrzennej są ważne (pierwszy plan jest postrzegany z tyłu), a nasz mózg odbiera większe i jaśniejsze elementy obrazu szybciej niż małe. Jednak te ostatnie nie pozostają bez uwagi, są po prostu "przetwarzane" na poziomie podświadomości. W reklamie wizualnej zasugerowano nam dość wyraźnie podstawowy pomysł - wyróżnienie jego wielkości, wyrazistość koloru, jasność.

Psychologia reklamy w telewizji

Reklama w telewizji nie bez powodu jest jedną z najdroższych - w przeciwieństwie do prostej reklamy zewnętrznej ma wiele zalet. Obraz jest możliwy w dynamice, dźwięk jest dodawany do percepcji wizualnej. Ponadto reklamodawca wybiera czas ekspozycji na potencjalnych klientów. Tak więc, pomiędzy meczami piłkarskimi można reklamować napoje alkoholowe, aw połowie serii damskiej - środek czyszczący do kuchni. Nie zapominaj, że reklamy w telewizji widzimy nie tylko podczas przerw reklamowych: logo podczas wygaszacza ekranu, nazwy różnych marek w filmach i klipach - to ostatnie, psychologia postrzegania reklamy co do zasady nie jest przypadkowe.

Ważną rolę odgrywa czas trwania reklamy. Standardowe filmy trwają około minuty, ale eksperci podkreślają, że jesteśmy bardziej skłonni zaakceptować niestandardowe podejście do czasu trwania reklamy. Krótka, dynamiczna reklama lub piękny film trwający dwie minuty, postrzegany niemal jak krótki film, będzie miał głębszy wpływ psychologiczny.

Niezależnie od tego, jak często jesteś prześladowany przez reklamę, spróbuj zaakceptować fakt, że jej obecność i wpływ są nieuniknione. Podobnie jak rozwój prowadzący do tego, że reklama staje się bardziej interesująca.