Czy schizofrenia jest przenoszona przez dziedziczenie? Odpowiedź na to pytanie była przedmiotem zainteresowania wielu naukowców od początku ubiegłego wieku. Badania genetyczne nie tylko wykazały i udowodniły, że potwierdzają, że choroba ta jest "nagradzana" osobowość , które w rodzinie chorowały, ale także ustalały dziedziczenie schizofrenii. Jednak dopiero teraz, podczas aktywnego rozwoju nanotechnologii, udało się bardziej szczegółowo zbadać czynniki wpływające na rozwój tego problemu.

Czy schizofrenia jest dziedziczna?

Najnowsze badania, w tym 12 instytucji w USA, Australii, Europie, 18 laboratoriach w Chinach, USA i Europie, wykazały, że dziedziczność zaburzeń psychicznych wynosi aż 70%. Pozostaje tylko zauważyć, że liczba ta potwierdza, że ​​wystarczająco blisko członka rodziny cierpi na schizofrenię, aby zwiększyć prawdopodobieństwo narodzin dziecka z upośledzeniem umysłowym. W ten sposób uzyskano następujące dane:

  • 49% prawdopodobieństwa schizofrenii dziedzicznej, jeśli występuje u jednego z identycznych bliźniaków;
  • 47% - jeden z rodziców jest chory, dziadek lub babcia, i nie ma znaczenia, czy jest on ostatnim mężczyzną czy kobietą;
  • 19% to ryzyko rozwinięcia się zaburzeń u braci bliźniaków;
  • 12%, jeśli zdiagnozowano schizofrenia jest również umieszczony u jednego z rodziców dziecka, a jednocześnie u jednego z rodziców ojca lub matki (dziadek lub babcia);
  • 5% stwierdzono w przypadku, gdy schizofrenię jest tylko jednym z rodziców;
  • 2% - ciotka psychiczna lub wujek;
  • wreszcie 1%, jeśli kuzyni cierpią na tę chorobę.

Ale pomimo tych danych, dane wskazują, że zawsze istnieje duże prawdopodobieństwo urodzenia zdrowego psychicznie dziecka.

Kontynuując rozmowę o schizofrenii jako chorobie dziedzicznej, warto zauważyć, że jest ona przekazywana czy schizofrenia jest dziedziczna jeden, para genów, lub gdy niemowlę ma pewne predyspozycje genetyczne do wpływu na jego zdrowie psychiczne czynnika, który jest w stanie wywołać chorobę. Ryzyko przeniesienia schizofrenii na dziedziczenie jest proporcjonalne do stosunku pokrewieństwa do liczby osób w rodzinie cierpiących na zaburzenie.

Młode rodziny planujące mieć dzieci powinny, w przypadku jakichkolwiek podejrzeń o schizofrenię w rodzinie, zasięgnąć porady psychiatry. To z kolei bierze pod uwagę dziedziczne przyczyny jego wystąpienia, stwierdzając, czy dziedziczna schizofrenia ma miejsce u przyszłych potomków pary, czy też nie.