Zgadzam się, że czasami szczerość, która pojawia się w dużej liczbie od pewnej osoby, zawsze pozytywnie wpływa zarówno na dobre samopoczucie, jak i relacje z tą osobą. Czasami zdarza się, że ty, nie zauważając tego, odwracasz swoją duszę na drugą stronę, po tym czujesz depresję, ponieważ nie otrzymałeś spodziewanej reakcji ze strony rozmówcy.

Spróbujmy dowiedzieć się, jaki rodzaj psychologii kryje w sobie szczerość, prawdomówność, łatwowierność i czy warto być zawsze szczerą osobą.

Plusy i minusy szczerości

Szczerość, prawdomówność jest gotowością osoby do otwarcia się na osobę, do przekazania informacji ukrytej przed większością. Pod wieloma względami szczerość może być bolesna, ponieważ naturalne jest, że osoba ukrywa trudne, bolesne wspomnienia, chwile życia itp., Dla niego w odległych zakątkach duszy.

W wielu przypadkach, gdy ktoś paraduje coś intymnego, intymnego po swojej stronie, wobec innych, może nie być zrozumiany. Czuje się zdruzgotany. Taka osoba ryzykuje, że zostanie wyśmiana, odrzucona, co jeszcze bardziej pogorszy istniejącą relację z rozmówcą. Ten ostatni, niezdolny do wejścia na swoją pozycję, rozumie, co jest dla ciebie bolesne, z napisem "Dziękuję za twoją szczerość", w najlepszym razie rozwinie się i odejdzie, w najgorszym - wyrazi swoje odrzucenie w twoich oczach.

Warto zauważyć, że zanim spróbujesz powiedzieć coś bardzo osobistego innym, rozważ swoją decyzję wiele razy, czy warto, ponieważ każda osoba ma swoją własną pozycję życiową, swoje własne zasady i priorytety, a im bardziej rozmówca jest od ciebie daleki w swoich poglądach na życie, tym trudniej będzie mu zaakceptować twoją szczerość.

Istnieje internetowa społeczność psychoterapeutów pod tytułem "O psychoterapii z maksymalną szczerością". Eksperci mówią tutaj o skłonności człowieka do bycia szczerym itd. Tak więc, zauważa się, że czasami otwartość może być użyta przez osobę dla celów samolubnych, jako manipulacji.

Candid historie pomagają manipulować naiwnymi ludźmi, którzy mogą łatwo uwierzyć w zdobione historie z epitetami. Głównym celem takich samozatrudnionych rozmówców jest sprowokowanie niezbędnych działań przez "ofiarę". Często naiwna osoba zaczyna robić dokładnie to, co poleca rozmówca.

Prawdziwość wyrażania stosunku do konkretnej osoby lub dowolnego zjawiska może być sposobem kontrolowania. Zasadniczo, reakcja "ofiary" jest taka, że ​​reaguje ona emocjonalnie na szczerość, a twój odpowiednik z kolei ma doskonałą okazję do stłumienia twoich emocji.

Szczerość jest najlepszym sposobem na wydobycie rozmówcy z niezbędnej rozmowy. Na przykład szczerze opowiadasz o nieszczęśliwej miłości. A ty, w odpowiedzi, czasami nawet nie zauważając, dzielisz się z tym błędem przygody, a potem ucz się od opowieści rozmówcy, o których nigdy wcześniej nie słyszałeś, a ich główną postacią jesteś sam.

Przy pomocy otwartości niektóre osoby starają się ukryć swoją negatywną stronę, pokazując swoje talenty, swoje "ja" z najlepszej strony.

Z psychologicznego punktu widzenia osoba, która szczerze coś mówi, próbując w ten sposób kontrolować związek dziękuję za szczerość ty, wciągając cię w rozmowę, która jest dla niego korzystna.

Ludzie, którzy naprawdę podzielają z tobą najbardziej intymne cele bez samolubnych celów, według E. Hagena, nazywane są osobowościami innowacyjnymi. Ich szczerość i tolerancja charakteryzują aprobujący stosunek do innych, ich pragnienie innowacji i oryginalności.

Tak więc szczerość może być zarówno pozytywna, jak i negatywna. Wszystko zależy od tego, komu próbujesz to pokazać.