Czym jest komunikacja biznesowa i dla kogo jest przeznaczona? Oczywiście może się wydawać, że osobiście nie masz nic wspólnego z życiem biznesowym, a umiejętność pisania w gatunkach stylu oficjalnego biznesu nie jest dla ciebie przydatna. Warto jednak podkreślić, że niezależnie od profesji, każdy z nas ma do czynienia z sytuacją, w której musimy porozmawiać z urzędnikiem lub napisać notatkę urzędową. W takich sytuacjach zwraca się uwagę nie na prezentację liryczną, ale na przestrzeganie zasad komunikacja biznesowa . Poznaj szczyt góry lodowej biznesowego "przemówienia".

Manewry psychologiczne

Wartość firmy

Amerykańscy przedsiębiorcy twierdzą, że biznes - jest umiejętnością rozmawiania z ludźmi. Parafrazując, możemy śmiało powiedzieć, że w tym przypadku "mówienie" oznacza "sprzedawanie ludziom". Naprawdę, czy zwróciłeś uwagę na następującą zasadę etyki komunikacji biznesowej: sprzedawcy-konsultanci, sekretarki, kelnerzy w najlepszych restauracjach - wszyscy są wyszkoleni w wymowie i powinni wyglądać "z igłami". Jest to pierwsza psychologiczna zasada komunikacji biznesowej - "zasada dobrej woli", która głosi, że wierzymy w ludzi, którzy są dla nas bardziej życzliwi niż wobec tych, których nie lubimy zewnętrznie.

Kontrast

Doświadczeni pośrednicy w handlu nieruchomościami wykorzystują ten manewr - najpierw oferują kilka domów o wyraźnie przecenionej wartości, a następnie pokazują, co faktycznie zamierzają sprzedać. W rezultacie ta ostatnia kwota wydaje się być osobą nieistotną dla takiego przejęcia. Zasada ta została potwierdzona przez naukowców, gdy uczniowie zostali poproszeni o złożenie rąk w trzy wiadra: pierwszy - z gorącą wodą, drugi - z ciepłem, trzeci - z zimnem. Pozostawić w gorącym, prawym - na zimno, a następnie obie ręce w ciepłym wiadrze. W rezultacie lewa ręka czuje, że woda jest zimna, a prawa "myśli", że to tylko wrząca woda.

Dowód społeczny

Jest to jedna z ogólnych zasad komunikacji biznesowej, która jest szeroko stosowana przez polityków. W kampanii wyborczej musisz tylko wymienić nazwiska gwiazd, które wyraziły "pełną zgodę z kandydatem", zasady komunikacji biznesowej i przekona miliony wyborców. Ludzie mają skłonność do zatwierdzania swoich idoli. Przyczyna tego zachowania leży albo w braku odwagi, albo w poczuciu podobieństwa do tej celebryty.

Wzajemnie korzystna wymiana

Ta moralna zasada komunikacji biznesowej jest wykorzystywana przez fundacje charytatywne i sekciarzy, a także sprzedawców. Po pierwsze, dają ci coś (na przykład: pocztówkę i pamiątkę), a następnie proszą cię o datek charytatywny.

Lub inna opcja - dają ci bezpłatne próbki, a następnie oferują do kupienia. Osoba zawsze stara się zwrócić otrzymaną od niego uprzejmość, aby nie wyglądać niewdzięcznie, a w rezultacie kupuje i wnosi wkład.