Zapalenie płuc u noworodków - zakaźne zapalenie tkanki płucnej - jest jedną z najczęstszych chorób zakaźnych. Jest to niebezpieczne dla każdego dziecka, zwłaszcza jeśli chodzi o obustronne zapalenie płuc u noworodków. Niestety, statystyki na dziś przedstawiają się następująco: zapalenie płuc u noworodków rozpoznaje się u 1% dzieci urodzonych przedwcześnie i 10-15% wcześniaków.

Rodzaje i przyczyny zapalenia płuc u noworodków

W medycynie wyróżnia się następujące typy zapalenia płuc w zależności od przyczyny choroby:

  • wrodzona transplacentalna (patogen przenika do dziecka przez łożysko od matki);
  • wewnątrzmaciczny przedsionkowy, jest spowodowany przez patogeny, które wnikają do płodowych płuc z płynu owodniowego;
  • intrapartum, występuje, gdy dziecko przechodzi przez kanał rodny matki zakażonej drobnoustrojami;
  • poporodowe zapalenie płuc, w którym zakażenie występuje po porodzie w szpitalu szpitala położniczego, w oddziale patologii noworodków (nosocomeal) lub w domu.

Najczęstsze przyczyny zapalenia płuc u noworodków to:

  • infekcje toksoplazmozą, listeriozą, różyczką, opryszczką (z wrodzonym przezprzełykowym zapaleniem płuc u noworodków);
  • paciorkowce z grup B i O, mykoplazmy myślo- wej, gruźlicy i pałeczek hemofilnych (z przed- nosicielskim i wewnątrzzapalnym zapaleniem płuc);
  • streptokoki z grupy B, wirusa cytomegalii, chlamydii, grzybów z rodzaju Candida i wirusa opryszczki typu II (z wewnątrzmoralnym zapaleniem płuc);
  • Klebsiella, Pseudomonas aeruginosa, toczeń jelitowy, proteus, staphylococcus (z szpitalnym aspiracyjnym zapaleniem płuc u noworodków);
  • mieszane bakteryjno-bakteryjne, wirusowo-bakteryjne.

Nabyte zapalenie płuc w domu najczęściej występuje na tle ostrych zakażeń wirusowych dróg oddechowych (ostrej infekcji wirusowej dróg oddechowych) wywołanych przez adenowirusy.

Wtórne zapalenie płuc, które jest przejawem lub powikłaniem posocznicy, zespół aspiracji, jest często wywoływane u noworodków przez paciorkowce, gronkowce lub bakterie Gram-ujemne.

Objawy zapalenia płuc u noworodków

Objawy zapalenia płuc u noworodków w przypadku zakażenia domacicznego, lekarze znajdą przed wypisem, ponieważ często pierwsze objawy zapalenia płuc pojawiają się natychmiast po urodzeniu dziecka.

Jeśli matka z dzieckiem jest wypisywana do domu, w ciągu pierwszego miesiąca lekarz musi przyjść do domu w celu uzyskania patronatu. Przyjrzy się stanowi dziecka i musi porozmawiać o wszystkich alarmujących objawach, na przykład o dziecięcym letargu, częstych niedomykalności i luźnych stolcach, porzuceniu klatki piersiowej, szybkim zmęczeniu podczas ssania.

Jeśli dziecko ma gorączkę, nie czekaj na kolejne przybycie lekarza. Natychmiast wezwać pogotowie. Kaszel może być łagodny, ale należy natychmiast zwrócić uwagę na kaszel. Powinien również być ostrzeżony przez pojawienie się wydzieliny z nosa dziecka i zadyszkę. Skrócenie oddechu prowadzi do objawów zaczerwienienia na stopach, twarzy i rękach. Chore dziecko ma szybszy występ pieluszkowy.

Nie musisz obawiać się braku zapalenia płuc u dziecka, ponieważ oznaki choroby rzadko występują bez gorączki. I musi być okresowo mierzona w celu zapobiegania.

Lekarz, regularnie badając i słuchając dziecka, może łatwo wykryć zapalenie płuc.

Jakie leczenie jest zalecane w przypadku zapalenia płuc u noworodków?

Antybiotyki o szerokim spektrum działania są zawsze stosowane w leczeniu zapalenia płuc. Dziecko wymaga szczególnej troski, aby uniknąć przechłodzenia i przegrzania. Ważne jest, aby monitorować higienę swojej skóry, często zmieniać pozycję jego ciała, karmić wyłącznie róg lub sondą. Stosując się do piersi chorego dziecka, lekarze będą mogli korzystać tylko wtedy, gdy jest on w zadowalającym stanie, a mianowicie wraz z zaniknięciem odurzenia i niewydolnością oddechową.

objawy zapalenia płuc u noworodków

Oprócz wymienionych zabiegów, zaleca się również fizjoterapię (mikrofale i elektroforeza), witaminy C, B1, B2, B3, B6, B15, stosowanie immunoglobulin, musztardę i okłady na gorąco dwa razy dziennie, transfuzje osocza krwi.

Konsekwencje zapalenia płuc u noworodków

Dzieci, które chorowały na zapalenie płuc (zwłaszcza obustronne zapalenie płuc u noworodków) są podatne na powtarzające się choroby. Po wypisie z organizmu powinni oni regularnie odbywać kursy terapii witaminowej, dawać bioregulatory (wyciąg z aloesu i Eleutherococcus) przez 3-4 miesiące. A w ciągu 1 roku dziecko będzie pod obserwacją lekarską.