Nie można dokładnie powiedzieć, w jakim wieku należy rozpocząć badanie planet układu słonecznego z dzieckiem. W końcu wszystko jest bardzo indywidualne i zależy od zdolności dziecka w danym wieku do postrzegania informacji. Historia o przestrzeń należy budować na obserwacjach gwiazd na nocnym niebie i czytaniu literatury dostosowanej.

W wieku 4-5 lat możesz zaznajomić swoje dziecko z niewielką ilością informacji w formie gry, kupując mu kolorową encyklopedię dla dzieci o planetach układ słoneczny. Dziecko będzie w stanie wizualnie odróżnić różne luminarze od obrazów i ostatecznie szukać ich lokalizacji na niebie, jeśli rodzice zdołają go zainteresować.

Planety układu słonecznego dla dzieci

Słońce

Tak, dziecko jest zaskoczone, gdy odkrywa, że ​​słońce, które ogrzewa go swoimi promieniami, jest w rzeczywistości także planetą. Z tego powodu system nazywa się słonecznym, ponieważ wszystkie inne ciała niebieskie krążą wokół niego. Nic dziwnego, że wszystkie narody, które żyły na naszej ziemi wiele stuleci temu, czciły Słońce jako bóstwo i nadały mu różne imiona - Ra, Yarilo, Helios. Powierzchnia najgorętszej planety to 6000 ° C i nikt nie może jej przetrwać w pobliżu.

Planety układu słonecznego dla dzieci 1

Rtęć

Historia planety Merkury dla dzieci może ich zainteresować, ponieważ wczesnym rankiem i zaraz po zachodzie słońca można go zobaczyć gołym okiem na niebie. Jest to możliwe dzięki temu, że znajduje się w stosunkowo niewielkiej odległości od Ziemi, a także z powodu swojej naturalnej jasności w tych godzinach. Z tej wyjątkowej jakości planeta otrzymała drugie imię Gwiazdy Porannej.

Planety układu słonecznego dla dzieci 2

Wenus

Okazuje się, że Ziemia ma siostrę bliźniaczkę, a ta Wenus jest planetą interesującą dla dzieci, ponieważ pod względem kompozycji i powierzchni przypomina pod wieloma względami naszą planetę, chociaż nie można jej dobrze uczyć z powodu bardzo agresywnej atmosfery wokół niej i rozpalonej na czerwono powierzchnia, na której można dosłownie wypalić.

Wenus jest trzecią najjaśniejszą planetą w systemie, a jej powierzchnia emituje dwutlenek węgla i kwas siarkowy, a zatem nie nadaje się do życia, pomimo swojego podobieństwa do Ziemi.

Planety układu słonecznego dla dzieci 3

Ziemia

Dla dzieci, planeta Ziemia jest najbardziej zrozumiała ze wszystkich, ponieważ wszyscy żyjemy bezpośrednio na niej. Jest to jedyne ciało niebieskie zamieszkałe przez żywe istoty. Pod względem wielkości jest trzecim co do wielkości i ma jednego satelitę - księżyc. Również nasza ziemia ma najbardziej zróżnicowaną ulgę, co wyraźnie odróżnia ją od miast bliźniaczych.

Planety układu słonecznego dla dzieci 4

Mars

Planeta Mars dla dzieci może być kojarzona z barem o tej samej nazwie, ale nie ma nic wspólnego ze słodyczami. Naukowcy udowodnili, że gdy Mars był już zamieszkany, a dzięki sondom kosmicznym, znaleziono dowody w postaci zamarzniętych rzek, które tu płynęły. Ze względu na swój kolor Mars otrzymał nazwę czerwonej planety. Znajduje się na czwartym miejscu w odległości od słońca.

Planety układu słonecznego dla dzieci 5

Jupiter

Dla dzieci planeta Jowisz może być pamiętana jako największa w Układzie Słonecznym. Wygląda jak pasiasta kula, a na jej powierzchni burze nieustannie szaleją, błyskawice i wiatry wieją z prędkością 600 km / h, co czyni ją bardzo ostrą, w porównaniu do Ziemi.

Planety układu słonecznego dla dzieci 6

Saturn

Znajomy z obrazków dla dzieci, planeta Saturn wygląda jak kapelusz lub piłka w spódnicy w paski. W rzeczywistości nie jest to spódnica i tak zwany układ pierścieni, który składa się z kurzu, kamieni, stałych cząstek kosmicznych i lodu.

Planety układu słonecznego dla dzieci 7

Uran

Dla dzieci planetę Uran można przypominać o Saturnie, ale tylko w kolorze niebieskim, a obręcze wokół niej nie są ułożone poziomo, ale pionowo. W układzie słonecznym ta planeta jest najzimniejsza, ponieważ temperatura na niej sięga -224 ° C.

Planety układu słonecznego dla dzieci 8

Neptun

Kolejną lodową olbrzymią planetą jest Neptun, który dla dzieci kojarzy się z władcą mórz i nosi jego imię. Nierealna prędkość wiatru 2100 km / h sprawia, że ​​jest bardzo przerażająca i surowa w porównaniu do naszej kwitnącej i ciepłej Ziemi.

Planety układu słonecznego dla dzieci 9

Ale planeta karłowata Pluton została niedawno usunięta z Układu Słonecznego z powodu rozbieżności w jej wielkości.

Planety układu słonecznego dla dzieci 10