Dla dzieci powyżej 4 roku życia staje się niezwykle interesująca w otaczającej przestrzeni. W tym wieku większość dzieci zaczyna "zasypiać" z matek, tatusiów, babć i dziadków z niekończącymi się pytaniami o to, co się wokół nich dzieje. Aby wyjaśnić małym dzieciom, niektóre zjawiska są dość trudne, a rodzice po prostu giną w strumieniu niekończących się dzieci "Dlaczego?".

Gwiaździste niebo staje się jednym z najciekawszych obiektów dla dzieci. Jeśli zwrócisz uwagę na jasne gwiazdy dziecka i zaczniesz mówić o Układzie Słonecznym, będziesz w stanie na stałe urzec miękiszu i usłyszeć ogromną różnorodność pytań.

Dla najmłodszych dzieci, pierwsza wiedza z zakresu astronomii dotyczy planet Układu Słonecznego. O nich musisz powiedzieć dziecku, aby go zainteresować. W tym artykule porozmawiamy o tym, jak to zrobić, aby dziecko zrozumiało, czym jest Układ Słoneczny i jakie obiekty zawiera.

Poznawanie układu słonecznego dla dzieci

Aby zbadać układ słoneczny u swoich dzieci, musisz przygotować model. Niektórzy rodzice kupują gotowy model w sklepie, podczas gdy inni wolą go sami. W każdym razie, model układu słonecznego powinien składać się ze słońca i dużych ciał niebieskich lub planet. Wyjaśnij dziecku, że 8 planet przemieszcza się wokół Słońca w przestrzeni kosmicznej, z których jedną jest nasza Ziemia. Oprócz tego, Merkury, Mars, Wenus, Neptun, Uran i Saturn podróżują po orbicie.

badanie układu słonecznego dla dzieci

Kolejne 10 lat temu Pluton był również nazywany planetami, ale dziś współcześni naukowcy uważają go za tylko duże ciało niebieskie. Aby dziecko szybko zapamiętało nazwy planet i ich kolejność w układzie słonecznym, możesz użyć następującego czytnika:

Jeden po drugim wszystkie planety

Zadzwoń do każdego z nas:

Raz - rtęć,

Dwa - Wenus,

Trzy - Ziemia,

Cztery - Mars.

Pięć - Jowisz,

Sześć - Saturn

Siedem - Uran

Za nim jest Neptun.

Opowieść o planetach układu słonecznego dla dzieci można skonstruować w następujący sposób:

Ludzie odkrywają planetę od czasów starożytnych. Wszystkie poruszają się wokół Słońca, w tym naszej Ziemi. Wewnętrzne planety grupy naziemnej znajdują się bliżej Słońca. Mają twardą powierzchnię i dużą gęstość. W centrum wewnętrznej planety jest płynny rdzeń. Ta kategoria obejmuje Ziemię, Wenus, Marsa i Merkurego.

Jowisz, Neptun, Saturn i Uran są znacznie oddalone od Słońca i znacznie większe od planet wewnętrznych, dzięki czemu nazywane są one planetami olbrzymimi. Różnią się od grupy ziemskiej nie tylko wielkością, ale także strukturą - składają się z gazu, głównie wodoru i helu, i nie mają stałej powierzchni.

Pomiędzy Marsem a Jowiszem znajduje się pas małych planet - asteroid. Są jak planety, ale mają mniejsze rozmiary, od kilku metrów do tysięcy kilometrów. Za orbitą Neptuna, w pasie Kopeira, leży Pluton. Pas Kapeira jest wielokrotnie szerszy niż pas asteroid, ale także składa się z małych ciał niebieskich.

Ponadto satelity nieustannie obracają się wokół każdej planety. Nasza Ziemia ma tylko jednego satelitę - Księżyc i jest ich w sumie ponad 400. Wreszcie, Układ Słoneczny jest złożony z setek tysięcy małych ciał niebieskich, takich jak meteoryty, strumienie cząstek atomowych, komety itp. Praktycznie cała masa Układu Słonecznego wynosi 99, 8% - skoncentrowany na słońcu. Ze względu na siłę przyciągania, wszystkie obiekty, w tym planety, są utrzymywane w układzie słonecznym i obracają się wokół jego środka. Ponadto większość ciał niebieskich obraca się wokół własnej osi.

Aby zademonstrować swoją historię, pokaż dzieciom film dokumentalny o planetach Układu Słonecznego dla dzieci, na przykład Sił Powietrznych. Ponadto chłopaki mogą być zainteresowani filmami takimi jak:

  • Zatura: A Space Adventure;
  • "Petka w kosmosie";
  • "Gość z przyszłości".

model układu słonecznego dla dzieci Miłośnicy kreskówek pokochają następujące obrazy:

  • "Belka i Strelka";
  • "Tajemnica trzeciej planety";
  • "Space Agents";
  • "Małpy w kosmosie";
  • "Dunno na Księżycu";
  • "Leć na księżyc!"

Możesz też powiedzieć o tym trochę Pochemuchkam dlaczego wieje wiatr lub dlaczego widzimy niebo jest niebieskie.