Dla dziecka, które przybyło do naszego świata, wszystko wokół jest nieznane i nieznane. Trudno dziecku określić, co jest dobre dla niego, a co złe, czasem rzeczy, które są dla nas normalne, mogą powodować nieprzyjemne emocje i lęki u dziecka. Często rodzice zauważają dramatyczne zmiany nastroju okruchów - staje się niespokojny i nerwowy, nie chce jeść i nie śpi dobrze. Ten stan może być związany z przerażeniem u dziecka.

Jak określić strach dziecka?

Współczesna medycyna nie definiuje strachu jako osobnej choroby i odnosi się do stanów i chorób zwanych "nerwicami dziecięcymi". Pierwszą oznaką strachu u dziecka jest nagła zmiana w zachowaniu. Nikt poza matką lepiej nie zna swojego dziecka - jeśli okruchy, które zawsze cicho zasypiają lub wychodzą na zewnątrz, nagle zmieniają jego zachowanie, powodem mogą być obawy dziecka. Strach jest naturalną manifestacją odruchu ostrzegawczego, który ma charakter defensywny. Dzięki rozwojowi sfer emocjonalnych i gromadzeniu doświadczeń życiowych obawy dziecka mijają z czasem. Ale czasami dziecko nie jest w stanie poradzić sobie z rosnącymi obawami, a następnie może rozwinąć się w bardziej stabilny etap, pociągający za sobą silny strach dziecka. Ten etap może towarzyszyć innym zaburzeniom ośrodkowego układu nerwowego - tikom, jąkaniu, mimowolnemu. Strach niemowlęcia, wraz z płaczliwością i lękiem, mogą towarzyszyć objawy takie jak drżenie kończyn i ściskanie nóg i ramion.

Strach przed dzieckiem - powody

Kiedy znajdziesz pierwsze objawy lęku u dziecka, przede wszystkim musisz spróbować ustalić przyczynę tego stanu. Bardzo często dorastające dziecko może wykazywać strach przed samotnością. Ten stan zwykle objawia się silnym przywiązaniem do rodziców, głównie do matki, i niechęcią do wyrzucenia jej nawet na kilka minut. Dziecko nadal nie rozumie, że matka wróci i boi się stracić ją na zawsze, wywołując histerię, krzycząc i płacząc. Szczególnie lęk przed samotnością przejawia się, gdy dziecko wchodzi do przedszkola. W większym stopniu dotyczy to dzieci, którym zastosowano nadmiernie surową lub nadmiernie opiekuńczą edukację. Ryzyko lęku zwiększa się również u dzieci, które utrwalają się na własnych doświadczeniach, które nie są przyzwyczajone do niezależności i które nie mają umiejętności komunikowania się z innymi dziećmi.

Jak leczyć strach dziecka?

  1. Korekta stanu nerwowego zależy od tego, jak przejawia się strach u dziecka. Jeśli dziecko cierpi na strach, główną metodą leczenia będzie troska i miłość matki, która powinna zapewnić emocjonalne bezpieczeństwo dla dziecka.
  2. Stan lęku u dziecka w wieku przedszkolnym dostosowywany jest w domu za pomocą poufnych rozmów i terapii baśniowej. Dzięki uwadze rodzicielskiej dziecko jest w stanie pozbyć się lęków, które go uciskają.
  3. Bardzo często zioła o działaniu uspokajającym są stosowane w leczeniu strachu. Na ich bazie przygotowywane są ziołowe napary i kojące kąpiele. Aby przygotować napar, należy pobrać 100 gramów liści rumianku i pokrzywy oraz 50 gramów melisy, jak leczyć funk w dziecku Hypericum, korzeń chmielu, wrzos, korzeń arcydzki. Jedna łyżeczka z kolekcji powinna parzyć 1 szklankę wrzącej wody i pozostawić na 1 godzinę. Daj dziecku dwa razy dziennie na trzecią filiżankę.
  4. Środki homeopatyczne są również uważane za odpowiednie w leczeniu strachu. Najczęściej używane belladonna, aconitum, arnika, baryt carbonica, causticum. Przed użyciem tych leków lepiej skonsultować się z lekarzem w celu wyboru najbardziej optymalnej opcji i dokładnie przeczytać instrukcję obsługi, aby prawidłowo określić dawkowanie, biorąc pod uwagę cechy związane z wiekiem.

I, oczywiście, głównym lekarstwem na strach u dzieci jest miłość i troska rodziców.