przysłowia o źródle dla dzieci Współczesna pedagogika opiera się na tym, że edukacja dzieci powinna opierać się na doświadczeniach krajowych. W ten sposób zapewniona jest ciągłość i pielęgnowane są głębokie uczucia narodowe, co jest bardzo ważne dla przyszłego pokolenia. W tym celu stworzono nawet specjalną naukę - etnopedagogikę.

Przysłowia, omeny O źródle dla dzieci - żywe przykłady tego, jak od stuleci przekazywane jest odwieczne doświadczenie ludzi. Dzieci zapoznają się z nimi w przedszkolu, a następnie kontynuują znajomość w szkole. Pozwala to nie tylko nauczyć się dużo o kulturze i sposobie myślenia swoich ludzi, ale także rozwijać figuratywność i abstrakcyjne myślenie, pamięć. A badanie takich powiedzeń jest bardzo zabawną czynnością.

Od wieków przysłowia wiosenne pozwoliły nam przekazać spostrzeżenia dotyczące wzorów pogody i klimatu. Wszystkie znaki były ubrane w formę trafnego wyrazu, który był łatwo zapamiętany, przekazywany z ust do ust. Ich badania z dziećmi dają bardzo obszerny i głęboki materiał o tym, jak ludzie żyli przed wiekami, w to, w co wierzyli, że ma to dla niego wielkie znaczenie. Na przykład sezon wiosenny był bardzo ważny dla rolników, którzy siali chleb, zajmowali się ogrodnictwem. Pożądana była słoneczna i ciepła pogoda.

Przysłowia o źródle dla przedszkolaków

Znaki i przysłowia dotyczące wiosny dla dzieci w wieku przedszkolnym powinny być łatwe do zapamiętania i zrozumienia. Na przykład:

 • dużo wody - dużo trawy;
 • zima przeraża i topi się;
 • Dzisiaj się nie topi, ale jutro ktoś wie;
 • piecze wiosną od góry i zamraża od dołu;
 • Marsz z wodą, kwiecień z trawą i maj z kwiatami.

Przysłowia o źródle dla dzieci w wieku szkolnym

Przysłowia ludowe o źródle wiosny dla uczniów mogą już być bardziej złożone, wymagające przemyślanych badań. Na przykład:

 • kto będzie ciężko pracował na wiosnę, będzie się dobrze bawić podczas upadku;
 • skocznia sprężynowa jest droższa od łososia opadowego;
 • Głębszy pług - więcej wziętego chleba;
 • wiosna trzech pięknych dni nie jest blisko;
 • który śpi na wiosnę, płacząc w zimie.

Ponadto, dzieci w wieku szkolnym mogą być wprowadzane nie tylko z przysłowami swoich ludzi, ale także z wypowiedziami innych narodów. Możesz więc pokazać im ogrom duchowego dziedzictwa, mądrość ludzi, a także różnice w sposobie życia, stylu życia, myślenia różnych narodowości. Popularne są przysłowiowe wyrażenia wszystkich narodów byłego ZSRR, japońskiego, chińskiego, arabskiego i innych przysłów.

Praca z wyrażeń przysłowiowych

Studiowanie przysłów jest zawsze prostą i interesującą czynnością. Mają tendencję do rymowania. Uczenie się, rozszyfrowywanie ich znaczenia, uczenie się, kiedy lepiej jest stosować tę lub inną maksymę (w tym w sensie przenośnym), jest najlepszą metodą wychowania pokolenia patriotów, ludzi, którzy kochają swój kraj, szanują inne narody i ich kulturę.

Wartość edukacyjna wyrażeń przysłowiowych jest naprawdę nieograniczona. Możesz zaoferować następujące typy ćwiczeń:

 1. Napisz dwie części tego samego wyrażenia na dwóch arkuszach, zrób to samo z dowolną liczbą fraz (zależnie od wieku dzieci). wiosenne przysłowia Poproś dzieci, aby podniosły początek lub zakończenie części frazy, którą znalazły w swoich rękach. Można to zrobić w różnych formach (na przykład praca z prędkością, w zespołach, w parach, przy muzyce itp.).
 2. Poproś chłopców i dziewczęta, aby wyjaśnili własnymi słowami znaczenie jednej lub drugiej frazy. Pomoże to również śledzić, w jaki sposób dowiedziałeś się o nauce i nauczyłeś się, jak dziecko potrafi wyciągnąć logiczne wnioski.
 3. Poproś dziecko, aby kontynuowało przysłowie, które rozpoczęło się ustnie. Ta metoda jest dobrze połączona z grą w piłkę, kiedy łapiąc piłkę, musisz kontynuować lub rozpocząć frazę.
 4. Zaproponuj chłopcom i dziewczętom, aby wymyślili przysłowia na temat wiosny na podstawie własnych doświadczeń.